Lisa hinnateavitus

Äripäev: Müüge aktsiad ja krabage kulda

Avaldatud Kirke Sööt kategoorias Kogu uudisvoog, Päevakajalised kullauudised või 24.03.2019
Kulla hind (XAU-EUR)
1 364,69 EUR/oz
  
+ 5,77 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
16,07 EUR/oz
  
+ 0,05 EUR

Investor Toomas
26. märts 2019

Nii soovitas eelmisel aastal ühte parimat, 41-protsendist tootlust näidanud riskifond Crescat Capital LLC, kelle sõnul on tegu sajandi tehinguga ning on ainult ajaküsimus, millal tehing end ära tasub, kirjutas Bloomberg

Investor Toomas asus uurima, kuidas on investorid reageerinud maailma suurte keskpankade loobumisele rahapoliitika normaliseerimisest, kus eriti järsu kannapöörde tegi läinud nädalal USA keskpank.

 Tööstusstatistika näitas Euroopas kuue aasta kiireimat langust. Nõudluse vähenemine Hiinas lööb eriti tugevalt Saksamaa pihta, niisamuti kui ebakindlus Brexiti ümber ja USAst ähvardavad autotollid, nii ei jää USAgi puutumata. Reedel andis USA võlakirjaturg kurjakuulutava signaali, kui pikaajaliste võlakirjade intressimäär langes madalamale lühiajaliste võlakirjade intressimääradest. See on aastakümneid olnud kindel märk, et ees on kehvad ajad.

Klassikaline turvasadam on kuld, mis hiilgab ikka siis, kui ajad segased ja hirmud suured. Viimati hiilgas kuld finantskriisi ajal, kerkides 2011. aasta sügisel 1900 dollarile untsi eest.

Kullauudiseid hakkas investor Toomas märkama, kui luges keskpankade läinud aasta rekordilistest kullaostudest. Eelnenud aastaga võrreldes oli kasv 75%. Viimati nähti kulla sellist kokkuostu keskpankades pool sajandit tagasi, kui USA president Richard Nixon dollari kullast lahti sidus. Eriti jõudsalt on kulda kokku ostnud (ja USA võlakirju vähemaks müünud) Hiina ja Venemaa. Kaugem eesmärk võib olla dollarisõltuvust vähendada.

Keskpankade kullaostud on jätkunud. Et aga hind tõuseks, on vaja ka investorite aktiivset huvi. Investorite huvi elavnes läinud aasta lõpus, kui börsid langesid, ja on kandunud uude aastasse, hoolimata sellest, et börsid on uuesti rallinud. Tavaliselt peaks siis huvi kulla vastu vähenema. Kulla atraktiivsust on samas tõstnud keskpankade madalad intressimäärad – nii on alternatiivkulu kulla omamisest, mis midagi „ei tooda“, väiksem. Ja see survestab dollarit, mis on samuti kulla hinnale hea.

Kulla hind on praegu leidnud jalgealuse pealpool 1300 dollarit untsi eest. Reedel jätkus tõus kolmandat nädalat, aprilli lepingutes oli hind 1312 dollarit. Tänavune hinnatipp oli veebruaris, 1347,90 dollarit untsi eest.

Mõned võtavad keskpankade kursimuutust kui märki, et börsidel on veelgi tõusuruumi. Teised kui signaali majanduse nõrkusest, mis keskpanga dopinguta toime ei tule. Ja ebakindlust külvavad tegurid eesotsas USA ja Hiina kaubanduspingetega pole veel lahenenud. Brexit on ikka alles küsimärk ja Euroopas võivad raputusi tuua europarlamendi valimised. Nii on börsilt kasumeid võetud, et hajutada investeeringuid muudesse varadesse. Kuld võib olla üks võimalus, kuidas riske vähendada. Eelkõige on kuld väärtuse hoidja, kui südamerahu on rohkem hinnas kui võimalus suurema riskiga teenida.

Allikas: Äripäev

https://www.aripaev.ee/investor-toomas/2019/03/26/muuge-aktsiad-ja-krabage-kulda

Lugemissoovitus Teile