KKK Väärismetallid

Kuna puhtast kullast mündid ja plaadid on väga pehmed, siis on neid küllaltki kerge vigastada. Toote väärtus on langenud kui see on kriibitud, paindunud või selle originaalpakend on avatud.

Toome mõned soovitused kullaga ümberkäimiseks, et vältida toote rikkumist ja väärtuse langemist.

 • Ärge võtke münte ega plaate pakendist (plastikkapslist, vaakumpakendist) välja.
 • Hoidke kulda alati servadest.
 • Ärge puudutage mündi või plaadi pinda, sest sõrmejäljed vähendavad selle väärtust. Sõrmejälgi ei saa peegelpindadelt eemaldada. Ka kõige pehmem kangas jätab hõõrudes mündile imeväikesed kriimustused.
 • Kui peate toodet katsuma, siis on soovitav kanda puhtaid valgeid kindaid.
 • Ärge proovige kulda hammustada, et selle pehmust kontrollida.
 • Hoidke mündid eraldi hoidikutes. Üksteisega kokku puutudes võivad müntidele tekkida täkked ja kriimustused.
 • Ärge laske kuldmünte ega plaate hõõruda vastu ükskõik millist pinda.
 • Kui peate kulla pakendist välja võtma, siis asetage see puhtale ja pehmele pinnale. Kõige ideaalsem pind on samet. Kõvemate (tavaliselt prooviga 900 ja 917) toodete puhul võib kasutada ka muud pehmet ja puhast kangast või paberit.

 

PS! Ülaltoodu kehtib eelkõige uute kuldmüntide ja plaatide kohta. Paljud ajaloolised kuldmündid on olnud käibel ning on seetõttu kriimustatud ja täketega. Kulla turuväärtus on neil säilinud sellele vaatamata.

Üsna levinud on arvamus, et kulla hoiustamine on kulukas ja nõuab mingeid erilisi tingimusi, mis toovad kaasa suuri lisakulusid. Tegelikult see nii pole. Kulda saab väga lihtsalt hoida kodus – soovitavalt seifis või peidetuna. Kuld ei hävi, ta ei korrodeeru ja ei nõua mingeid erilisi säilitamistingimusi. Kuld on mõõtmetelt väike – 1 kg kulda on väiksem kui peopesa. Kes aga siiski ei riski kodus oma väärtuslikku investeeringut hoida, võib kasutada panga hoiulaeka teenust. Hoiulaeka kuutasud algavad 15 eurost. Juhime siiski tähelepanu asjaolule, et kriisiolukordades (sõjad, looduskatastroofid, panga makseraskused ja muud olukorrad, mille vastu me kulda ostes end kindlustame) võib juurdepääs panga hoiulakale olla piiratud või täielikult suletud.  

Kuigi vahel mõõdetakse kulla ja hõbeda kaalu kilodes ja grammides, on väärismetallide massi väljendmisel ametlik kaaluühik troiunts (apteegiunts). Üks troiunts (oz) on  31.1034768 grammi. Väärib märkimist, et troiunts ei ole seesama mis kaubandusunts, viimane võrdub ligikaudu 28,34 grammiga.

Kulla ja hõbeda puhtust mõõdetakse tuhandiku täpsusega ehk siis näidatakse, mitu osa tuhandest on täiesti puhas metall. Näiteks PAMP-i 100-grammise plaadi kullaproov on 999,9, mis tähendab, et plaat koosneb 99,99% ulatuses puhtast kullast. Teise näitena võiks tuua Double Eagle’i 20-dollarilise kuldmündi, mis kaalub  33.43624 grammi ja mille kullaproov on 900. See tähendab, et mündi puhta kulla sisaldus on 90% ehk 33.43 x 0.9 = 30.092 grammi.

Lisaks kullaproovile on traditsiooniline väärismetallisisalduse mõõtühik karaat (enamasti kasutatakse tähist K). Suurim võimalik mõõt karaatides on 24, mis tähistab 99,99-protsendilist või suuremat puhta kulla sisaldust. Euroopas valmistatakse kuldehteid tavapäraselt puhtusega 14 ja 18 karaati, vastavalt 14 ja 18 osa 24-st on puhtast kullast. See vastab 58,3 ja 75 protsendile ehk siis kullaproovidele 583 ja 750.

Turuhind on käesoleval ajahetkel maailma finantsturul nõudluse ja pakkumise põhjal kujunenud kulla ja hõbeda hind, millega tehingud reaalselt toimuvad. Turuhind näitab, kui palju maksab hetkel 1 troiunts 999 prooviga kulda või hõbedat.   

Ostuhind on hind, millega turuosalised nagu Tavid on valmis antud ajahetkel kulda võib hõbedat ostma.

Müügihind on on hind, millega turuosalised nagu Tavid on valmis antud ajahetkel kulda võib hõbedat müüma.

Spread on ostu- ja müügihinna vahe. Kui näiteks 1-untsise kullast philharmooniku ostuhind on 1000 ja müügihind 1040 , siis spread ehk ostu- ja müügihinna vahe on 40 €. Väike spread annab tavaliselt tunnistust kõrgest likviidsusest. Kõrge likviidsusega toodetel nagu filharmooniku kuldmünt on teiste vähemtuntud kuldmüntidega võrreldes väiksem ostu- ja müügihinna vahe, mis tähendab, et investeeringut tehes ning seda hiljem realiseerides säästad investorina raha.  

Tavid müüb kõiki tooteid juurdehindlusega, katmaks mündi või plaadi tootmise ja transpordiga seotud kulusid. Juurdehindlus saadakse metalli turuhinna lahutamisel tootehinnast. Kui näiteks kulla turuhind hetkel on 1020 € ja Tavid müüb üheuntsist kullast filharmoonikut 1070 € eest, siis selle mündi juurdehindlus on 50 €.

Kõik arved on eri summadega, mistõttu meile tavaliselt ei valmista raskusi konkreetse inimese makse sidumine õige tellimusega. Soovitame siiski meile sellest teada anda telefonil +372 627 9900 või meilitsi .

Tavid aktsepteerib praegusel hetkel vaid ettemaksu. 

Tellimuse esitaja, selle eest tasuja ning kauba kättesaaja peavad olema üks ja seesama isik.

Tellimus tühistatakse automaatselt, kui kauba eest ei ole tasutud ühe tunni jooksul alates tellimuse esitamise hetkest. Kui soovite tellimust tühistada, palume helistada telefonil +372 627 9900 või saata meile sellekohane teade aadressile .

Neid tooteid, mille laoseisuks on märgitud „saabumine teadmata“, ei ole võimalik veebipoest tellida. Sellisel juhul palume võtta meiega ühendust telefonil +372 627 9900 või meilitsi .

Saadame investeerimiskullast tooteid kõikidesse Euroopa Liidu riikidesse. Kui soovite tellida välisriiki investeerimishõbedat, palume kättetoimetamise võimalused täpsustada telefonil +372 627 9900 või meilitsi .

Tavid kuulub Tavexi kontserni, mis tegutseb kaheksas riigis (Eesti, Soome, Rootsi, Taani, Norra, Läti, Poola, Bulgaaria). Tavex on Põhja-Euroopa suurim väärismetallidega kaupleja ning  seega on meie kaubamahud märkimisväärselt suured. Lisaks oleme selliste tuntud tootjate nagu Valcambi, PAMP, Perth Mint, Austrian Mint ja China Great Wall Coins Investments ametlik edasimüüja ning hangime oma tooted otse neilt. Seetõttu suudame pakkuda eriti konkurentsivõimelisi hindu.

Tavexi kontserni kuuludes tegeleb Tavid väärismetallide hulgimüügiga teistele jaemüüjatele. Iga koostööleping koostatakse ja sõlmitakse konkreetse kliendi soove ja vajadusi silmas pidades. Palume Tavidi toodete edasimüügist ja koostööst huvitatud ettevõtte esindajal võtta ühendust telefonil +372 627 9900 või meilitsi .

Tavid on arvestatav osaline väärismetalliturul ning seetõttu peame äärmiselt oluliseks mitte müüa tooteid, mida meil hetkel reaalselt laos olemas ei ole. Ostusoovi korral palume võtta ühendust meie diileriga telefonil 6279900 või e-kirja teel .

Alates 1. jaanuarist 2000 on investeerimiskuld kogu Euroopa Liidus käibemaksuvaba. Investeerimishõbeda käibemaksumäär Eestis on 20%. Investeerimishõbedast müntidega kaupleb Tavid praegusele seadusandlusele tuginedes käibemaksuvabalt.

Rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seadusest (§ 19 lg 2) tulenevalt on meil kohustus tuvastada klient, kes ostab või müüb kuld- või hõbetooteid summas üle 10 000 euro. Ehtekulla ja -hõbeda ostmisel palume kliendil esitada isikut tõendav dokument sõltumata tehingu summast.

Isiku tuvastamiseks palume kliendil esitada ühe järgnevatest dokumentidest:

 • Eesti pass
 • Euroopa Liidus välja antud ID kaart
 • diplomaatiline pass
 • Eestis välja antud juhiluba
 • välisriigi või välismaalase pass

Partnerid