Lisa hinnateavitus

Kuku raadio: Kas USA dollari roll maailma baasvaluutana võib lõppeda ja kuidas on see seotud kulda investeerimisega?

Avaldatud Jaana kategoorias Maailmast, Kogu uudisvoog või 12.09.2019
Kulla hind (XAU-EUR)
2467,60 EUR/oz
  
+ 30,50 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
29,29 EUR/oz
  
+ 0,53 EUR
Adrian Bachmann - Tavidi uute turgude peaanalüütik investeerimiskulla valdkonnas
Adrian Bachmann - Tavidi uute turgude peaanalüütik investeerimiskulla valdkonnas

Tavidi analüütik Adrian Bachmann  andis  raadiosaates “Neeme Raud. Siin” (08.09.2019) oma esimese pikema intervjuu. Teeme vestlusest põgusa kokkuvõtte.

Arutelus keskenduti põhjustele, miks kujunes USA dollarist 50 aastat tagasi maailma number üks reservvaluuta ja mis on tal aidanud seda staatust seni hoida. Tänaseks päevaks on aga de facto saanud maailma suurimaks majanduseks Hiina. Aasia riigid on Lääne asemel tõusnud maailma suurimateks tarbijateks. Hiina tööstustoodangu maht ületab USA ja Euroopa Liidu riikide kumulatiivse tööstustootmise, seega juba ammu ei paku Lääs enamust maailma tööstustoodangust. Hiina on astumas samme, et jüaanist saaks uus maailma baasvaluuta. Hiinat ja Ameerika Ühendriike võib pidada rivaalidest, kuid mitte vaenlasteks. Teoreetiliselt oleks Hiina võimeline kukutama kokku dollari positsiooni maailma valuutaturgudel, ent kiired muutused ei ole siiski kellegi huvides.

Muutlikel aegadel otsivad investorid turvalisi varasid ja läbi ajaloo on selleks olnud kuld. Füüsiline kuld on kõige kindlam finantsvara, kuna kuld on apoliitiline ja sellega ei kaasne vastaspoole riski, mis on sisse kodeeritud kõikidesse teistesse finantsinstrumentidesse. Ametlikult on maailma suurim füüsilise kulla reserv USA-l, kuid kulla kaevandamist ja ilmporti-eksporti arvestades arvatakse, et Hiina füüsilise kulla tegelik positsioon ületab kogu maailma keskpankade kullareservid 60-70 protsendiga.

 


Adrian Bachmann on TAVIDi peaanalüütik investeerimiskulla valdkonnas. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna, õppinud EBS-i magistriõppes ärijuhtimist ning töötanud 10 aastat luureanalüütikuna Välisluureametis ja NATO peakorteris. Tema huviks on majanduslike, poliitiliste ja julgeolekualaste protsesside ning nende omavaheliste seoste mõistmine nii globaalsel, regionaalsel kui riiklikul tasandil.


Soovitame lugeda ka Edasi artiklit: Adrian Bachmann: kas kuld asub tõrjuma dollarit? (22.09.2019)

Lugemissoovitus Teile