Lisa hinnateavitus

Sisestage uus PriceBot

+ -

Sisestage uus PriceBot

Ülevaade hinnaroboti tehingutest

Saate hinnaroboti tühistada igal hetkel. Roboti loodud automaatse pakkumise alusel ostu sooritamine on vabatahtlik.

Austria Franz Josephi 1 tukat

Franz Josephi tukat on Austria kõige silmapaistvam ajalooline kuldmünt, mis on pälvinud kogu maailma tunnustuse tänu aegade ... lugege edasi
Müük Ost
1-20 179,09 €
161,24 €
21-100 177,48 €
161,24 €
101+ 176,67 €
161,24 €
Tulen Tavidi kontorisse järele - Tasuta
Omniva kuller Eestis - 5,16 €

Lühikirjeldus

Franz Josephi tukat on Austria kõige silmapaistvam ajalooline kuldmünt, mis on pälvinud kogu maailma tunnustuse tänu aegade jooksul püsinud ühtsele kujundusele ja kõrgele kullasisaldusele. Münt nimega Austria tukat või ka 1 tukat meenutab Austria keisririigi ajalugu, see suuruselt teine riik Euroopas oli tollel ajal üks maailma mõjuvõimsamaid. Mündi kullasisaldus on 98,6% – üks kõrgemaid klassikaliste kuldmüntide seas. Rikkalike detailidega ühetukatilist kuldmünti ehib Euroopa ühe vanima ja mõjukaima kuningliku perekonna, Habsburgide dünastia vapp ning Euroopa ühe viimase suurvalitseja, keiser Franz Josephi portree. Kirjeldatud kujundusega münte vermiti esimest korda 1872. aastal, tänapäeval jätkab Franz Josephi tukati kujundusega müntide vermimist kuulus Austrian Minti rahapaja. Olles Austrian Minti kauaaegne partner ja edasimüüja Euroopas, suudab Tavid pakkuda seda suurepärast ajaloolist kuldmünti turu parima hinnaga.

Miks osta?

 • Franz Josephi 1 tukat on Austria kuulsaim ajalooline kuldmünt. Tänu läbi aegade püsinud ühtsele kujundusele, kõrgele kullasisaldusele ja kunstipärasusele on Franz Josephi tukat tuntuim kuldmünt Kesk-Euroopas. 
 • Franz Josephi 1 tukat sobib kollektsionääridele. Austria tukat on osa Euroopa ajaloost. See on maailma ühe vägevaima riigi, Austria-Ungari võimu sümbol. Mündil kujutatud keiser Franz Joseph oli tolleaegse maailma üks mõjukamaid valitsejaid.
 • Franz Josephi 1-tukatine kuldmünt on raha. Austria tukat on käibemaksuvaba ning seda ostavad tagasi kulla- ja hõbedakaupmehed ning investorid kogu Euroopas.
 • Franz Josephi 1-tukatine kuldmünt on rahvusvaheliselt tuntud. Mündi enam kui sajandi pikkune ajalugu, ainulaadne kujundus ja suurus, ning lisaks asjaolu, et tänapäeval vermitakse seda kuulsas Austrian Minti rahapajas, on teinud Austria tukati tuntuks kogu maailmas.
 • Franz Josephi 1-tukatised kuldmündid annavad võimaluse paigutada oma sääste. Austria tukat on suurepärane valik kõigile, kes soovivad säästa pikema aja vältel ning kes hindavad stabiilsust ja turvatunnet, mida pakub füüsilise kulla omamine.
 • Franz Josephi 1-tukatise kuldmündi hind kujuneb kullahinna alusel. Tänapäeval vermitud Austria tukati hinnakujunduse aluseks on puhta kulla sisaldus mündis ning kulla maailmaturu hind.
 • Franz Josephi 1-tukatine kuldmünt on tore kingitus lähedastele. Tukati kuldmünt on kestvuse sümbol ja ühtlasi kild väärikast ajaloost.

Kulla ostmine aitab riske maandada ning rikkust säilitada.

Kulla väärtus on aja jooksul kasvanud, mistõttu on see sobiv viis oma vara suurendamiseks.

 • Toote väärtus (1tk)
  179,09 €
 • Tagasiostuhind
  161,24 €
 • Teie risk
  17,85 €

Fakt: Kulla hind eurodes (EUR) on muutunud 40.83%, võrreldes perioodiga 8 aastat tagasi. Selle aja jooksul oli madalaim hind 858,16 EUR/oz ning kõrgeim 1 748,86 EUR/oz.
Kulla maailmaturuhind hetkel: 1 457,51 EUR/oz

Ajalugu

Tukati ajalugu

Tukat kuulub kolme kõige olulisema Euroopas toodetud ajaloolise mündi hulka ja seda võib pidada maailma esinumbriks oma muutumatu vormi poolest. Kuigi nii võiks arvata, siis tukat ei pärine mitte Austriast, vaid hoopis keskaegsest Itaaliast. Kullast tukati sünnikodu on Veneetsia, oma püsiva suurusega hõlbustas tukat kaubandust enam kui 700 aasta jooksul. 12.-13. sajandil oli Veneetsia Aadria mere rannikul domineeriv linnriik ning kaubanduse lipulaev. Et linna kaubandust edendada ja mõjuvõimu veelgi suurendada, hakkas Veneetsia tolleaegne valitsev doodž ehk hertsog (itaalia keeles Duca) vermima kuldmünte, mille kaaluks määrati 3,5 grammi ning mille kullasisaldus oli 98,6% (23,68 karaati). Uuele mündile anti nimi „ducatus“, mis ladina keeles tähendab hertsogi valitsemist. Sealt ka nimi tukat.

 

Tukati kullasisaldus oli turunduskampaania.

Tukateid saatis kohe edu. See tulenes ühest küljest Veneetsia kohalikust mõjuvõimust ja kaubandussuhetest, kuid teisalt mängis olulist rolli mündi puhtus ja kõrge kullasisaldus. Juba ainuüksi sellise puhtuse taotlemine oli tol ajal saavutus omaette ning selle tulemusena valminud peaaegu puhtast kullast münt pani oma säraga muud mündid enda kõrval kahvatuma. Kõik teised mündid peale Firenze floriini (mis oli umbes samade näitajatega nagu tukat ja mis oli tukati kõrval üks peamisi arveldusühikuid) olid valmistatud hõbedast või madalama kullasisaldusega kullast. Põhjuse, miks otsustati tukat vermida niivõrd puhtast kullast, võiks tänapäeval kokku võtta sõnaga turundus. Puhas kuld on looduse poolt äärmiselt pehme ja seetõttu puhtast kullast mündid käiberahaks ei sobi, kuna need lihtsalt kuluvad läbi. Samas on niivõrd puhtast kullast mündi kirgas värv kaunis ja ahvatlev ning see seik köidab paljusid ka tänapäeval. 

 

Kuldtukatist sai universaalne münt par excellence

Tukati põhieesmärk oli suurendada Veneetsia mõjuvõimu ja just täpselt seda see tegigi. Tukat edendas kaubandust ning hõlbustas kaupade eest tasumist kogu Vahemere piirkonnas, jõudes ka Indiasse, Aafrikasse ning Lähis-Itta. 15. sajandiks oli Veneetsia tukat end tõestanud kui rahvusvaheline arveldusühik. Tukat oli muutunud nii populaarseks, et teised rahvad ja linnriigid hakkasid seda imiteerima, vermides sellest oma versioone mõnikord erineva pildi ja kujuga, kuid järgides ühtset standardit kaalu (3,5 grammi) ja kullaproovi (98,6%) osas. Itaalia tuntud linnriigid (Rooma, Genova ja Firenze), teised välismaa linnad (Konstantinoopol ja Akko) ning enamik Euroopa riike (sealhulgas Austria, Rootsi, Holland, Saksamaa ja Venemaa) on mingil perioodil oma ajaloos tukateid verminud. Tukateid on alates selle esmakordsest vermimisest välja andnud enam kui 250 vermimiskoda ja riiklikku rahapaja. 

Kõige märkimisväärsem on asjaolu, et tukat muutus kindla suurusega arveldusühikuks ning veneetslased ning ka teised väljaandjad säilitasid mündi ühtsed parameetrid läbi aegade. Sarnase kujundusega tukateid vermiti Veneetsias viie sajandi vältel, seda kuni Veneetsia vallutamiseni Napoleon Bonaparte’i poolt 1797. aastal.

 

Tukatil on kujutatud Habsburgide suguvõsa vappi

Habsburgide dünastia sarnanes mõneti tukatiga – see oli mõjuvõimas ja valitses sajandeid. Ajaloo areenile ilmusid Habsburgid 10. sajandil seoses Habsburgi lossi rajamisega Aargaus, Šveitsis. Austrias tulid Habsburgid võimule 13. sajandi lõpul ning valitsesid riiki 600 aastat kuni Austria Vabariigi väljakuulutamiseni 1919. aastal. Habsburgide dünastia oli üks Euroopa mõjukamaid kuningakodasid, võimu haarati nii abielude kui ka poliitiliste liitude sõlmimise teel. 15.–18. sajandil valitsesid nad ka Püha Rooma riiki (ametliku nimetusega Saksa Rahva Püha Rooma Keisririik), mis ulatus Roomast Itaalias Saksamaa põhjapoolseimate piirkondadeni. Oma võimu tipul valitsesid Habsburgid Kesk-Euroopa südamikku, neile kuulusid ka Hispaania, osa Itaaliast, enamik Hollandist ning maavaldused Ameerikas.

19. sajandi alguses, pärast Püha Rooma riigi lagunemist Prantsuse Suure Armee rünnakutes Napoleon Bonaparte’i juhtimisel, olid Habsburgid nutikad ja sõlmisid Napoleoniga liidu, vastutasuks lubati neil taanduda oma kauaaegsele võimupositsioonile Austrias. Habsburgid koondasid oma võimu ja valdused ning rajasid Austria Keisririigi, kuhu lisaks Austriale kuulusid ka mõned riigist lõuna ja ida poole jäävad vasallriigid. Pärast Napoleoni esimest suuremat lüüasaamist Venemaal pöördusid Habsburgid koos mõne liitlasega sujuvalt tema vastu ning purustasid 1815. aastal endise Suure Armee. Võitjatena nõudsid Habsburgid endale täiendavaid maa-alasid, siia kuulusid Horvaatia, Itaalia põhjaosa (Lombardia ja Veneetsia) ning praeguse Lääne-Austria territoorium. Laienenud Austria Keisririigist sai suuruselt teine riik Euroopas ning Habsburgid valitsesid seda veel sada aastat.

 

Tukat hõlbustas kaubavahetust Austria Keisririigis

Esimene Austria tukat vermiti 16. sajandi alguses. Kaubanduses kerkis münt tähtsale kohale pärast Austria Keisririigi laienemist 1816. aastal. Impeerium koosnes 12 riigist ning oli rahvaarvult Euroopa kolmas. Riigi majandus oli dünaamiline ning sõltus suures osas kaubandusest – Austria kuldtukat aitas seda edendada. Tukat polnud siiski ainus Austria Keisririigis käibel olev kuldmünt. Igapäevastes tehingutes eelistati väiksema kullasisaldusega münte – tukatiga kõrvuti kasutati Austria kuldna ja krooni ning Ungari forinti kuldmünte. Eelistatuim arveldusühik kaubandustehingute sõlmimisel kogu keisririigis ja väljaspool seda oli siiski tukat.

 

Franz Josephi tukat on hinnatuim kuldmünt Kesk-Euroopas

Austria kuldtukatitest levinuimad on keiser Franz Josephi portreega tukatid. Mündi populaarsus tuleneb asjaolust, et Franz Josephit peeti isalikuks valitsejaks, kes hoidis koos riiki, ilmutades samas austust ka oma alamate vastu. Franz Joseph tõusis troonile 1848. aastal, kuid esimesed paarkümmend valitsemisaastat olid rahutud. Kindlakäelise valitseja mainele vaatamata ei suutnud ta alati olla oma ülesannete kõrgusel. Hoolimata oma kogenematusest sõjakunsti vallas otsustas Franz Joseph 1859. aastal Solferino lahingus Itaalias ise vägesid juhtida ning sai Prantsuse ja Itaalia armeelt lüüa, mille tulemusel pidi loovutama Lombardia (Milano ümbruse) liitlastele. 1866. aastal kaotati Austria-Preisi sõda, mistõttu tuli Itaalia kuningale Vittorio Emanuelele, Preisimaa liitlasele, loovutada kontroll Veneetsia üle. Vaevu aasta hiljem sundisid rahvuslikud meeleolud Ungaris andma riigile suuremat autonoomiat ning selle tulemusel loodi Austria-Ungari riik. Vaatamata neile ebaõnnestumistele valitses Franz Joseph alates 1867. aastast riiki rahumeelselt ja kindlalt kuni oma surmani 1916. aastal. 

Austria-Ungari lõi kahe riigi sõbraliku liidu perioodil õitsele. Tööstus laienes, kunst ja teadus arenesid jõudsalt (eriti just Austrias), moderniseeriti infrastruktuure, kogu kaksikvõimu valitsusalal ehitati raudteevõrke, kanaleid ja sadamaid, Ungarist sai kogu ülejäänud Euroopa põhiline toiduga varustaja ning riigist tervikuna maailma suuruselt neljas masinatootja. Sissetulekud kasvasid ja kaubandus edenes ning otse loomulikult seostati küllust Franz Josephi valitsemisega, nii suurenes ka tema menu. Eriti populaarne oli Franz Joseph Austria konservatiivide hulgas, kuid tal oli kindel toetajaskond ka Sloveenias, Horvaatias, Ungaris ja Tšehhi vabariigis. Franz Josephi tukati kinkimine vastsündinud lapse vanematele, vastabiellunutele ning ka muudel puhkudel sai traditsiooniks, millest peetakse endise Austria-Ungari riigi aladel kinni veel tänapäevalgi.

Toote kaal grammides
3.4909
Kuld kaal grammides
3.44203
Proov
986
Kuld kaal troiuntsides
0.11066
Diameeter
20
Paksus
-
Nimiväärtus
1 tukat
Tootja
Münze Österreich, Austria

Esikülg

Esiküljel on kujutatud loorberipärga kandva keisri Franz Josephi portreed. Selle ümber on kiri „FRANC IOS I D G AUSTRIAE IMPERATOR“, mis tõlkes tähendab „Franz Joseph I, Jumala armust Austria keiser”.

Tagakülg

Tagaküljel on kujutatud Habsburgide dünastia vappi, mida ümbritseb kiri „HVNGAR BOHEM GAL LOD ILL REX AA 1915“, mis tähendab „Ungari, Bohemia, Galicia, Lodomeria ja Illüüria kuningas ja Austria ertshertsog 1915“.

Pakend

Iga münt pakitakse soovi korral ükshaaval plastikkapslisse.

Toote väärtus
Teie kaotus, kui müüte tagasi kohe

Järeletulemisega
Kui olete valinud kättesaamise järeletulemisega Tavidi kontorisse, anname Teile teada, kui makse on laekunud ja kaup on soovitud kontoris olemas. Reeglina võite ostetud kaubale soovitud kontorisse järele tulla makse laekumisega samal päeval. Kui Teie soovitud tooteid ei ole laos, võtame Teiega ühendust ja anname teada eeldatava saabumise aja.

Omniva kullerteenus
Teie tellimus on täielikult kindlustatud ning toimetatakse kätte Omniva kulleri poolt. Teie kaup pannakse teele samal päeval, kui makse on laekunud. Tarneaeg sõltub sihtkohast ja on reeglina 1-2 tööpäeva. Kuller võtab Teiega ühendust telefoni teel, et leppida kokku kauba üleandmine. Kui Teie soovitud tooteid ei ole võimalik kohe teele panna, võtame Teiega ühendust ja anname teada eeldatava kättetoimetamise aja.

Omniva pakiautomaadi teenus
Kaup toimetatakse Teie poolt tellimuse vormistamisel valitud Omniva pakiautomaati. Saadetis pannakse teele samal päeval, kui makse on laekunud. Kui Teie soovitud tooteid ei ole võimalik kohe postitada, võtame Teiega ühendust ja anname teada eeldatava saabumise aja. Tarneaeg sõltub sihtkohast ja on reeglina 2-3 tööpäeva. Kui Teie pakk on saabunud sihtkohta, saadetakse Teile sõnumiga kood selle kättesaamiseks kindlast automaadist.

Rahvusvaheline tarne
Rahvusvahelise tarne puhul palume alati meiega eelnevalt ühendust võtta telefonil +372 627 9900 või e-posti teel tavid@tavid.ee, et leppida kokku üksikasjad. Teie tellimus postitatakse rahvusvahelise kullerfirmaga ning sõltuvalt teenuse osutajast toimub kättesaamine kullerilt või lähimast postkontorist. Kaup pannakse teele samal päeval, kui makse on laekunud. Kui Teie soovitud tooteid ei ole võimalik kohe teele panna, võtame Teiega ühendust ja anname teada eeldatava postitamise aja. Tarneaeg sõltub valitud sihtkohast. Jätame endale õiguse tühistada tellimus, kui kauba saatmine sihtriiki ei ole võimalik turvalisuse, maksude või kohalikust seadusandlusest tulenevate piirangute tõttu.

Kindlustus
Vältimaks toodete kahjustumist transpordi käigus, postitame need spetsiaalses pehmendusega pakendis. Saadetis on täielikult kindlustatud ning juhul, kui see läheb transpordi käigus kaduma või on Teieni jõudmisel kahjustatud, siis palun andke meile sellest teada. Tavid jätab endale õiguse otsustada, kas saadame kauba uuesti või tagastame raha.

Saadetise jälgimine
Kui saadetis on teele pandud, edastame Teile sellekohase teate ja koodi, mille abil saate paki teekonda jälgida.

Ligikaudne postikulu

Tavid veebitellimuste kättetoimetamine on turvaline ja kiire. Tutvuge tarnetingimuste ja hindadega.

Piisav laovaru

Enamik Tavidi toodetest on alati saadaval, mistõttu saame pakkuda kohest tarnet või samal päeval kaubale järele tulemise võimalust. Tavid on maailma suurimate kullatootjate ametlik koostööpartner, nagu näiteks Šveitsi PAMP Suisse ja Valcambi, Austraalia Perth Mint, Austria Münze Österreich, Hiina China Great Wall Coins Investments Ltd ja mitmed teised kullatootjad ning tarnijad.

Kättesaamine samal päeval

Külastage meie kontorit, et kasutada tasuta kullakonsultatsiooni teenust, toodetega lähemalt tutvuda või neid osta. Reeglina saate veebiposte ostu sooritamisel selle soovi korral kätte samal päeval, kui makse on laekunud.

Soodsad hinnad

Enam kui 25 aastat kogemusi ning Põhja-Euroopa suurima väärismetallidega kaupleja positsioon võimaldab meil pakkuda turu parimaid hindu. Tavidiga võite kindlad olla, et tänu väikesele hinnavahele ja marginaalile saate oma investeeringust maksimaalset tulu.

Toode on laos

Toode on laos olemas ning kohe, kui makse on laekunud, paneme selle teele või võite kaubale ise järele tulla.

Tavid ID

Looge endale Tavid ID konto, et saada juurdepääs tasuta investeerimistööriistadele, näiteks isiklik virtuaalne investeerimisportfell, demoportfell, hinnateavitused jmt. Tavid ID on tasuta teenus.

Loo Tavid ID konto
Tavid ID

Looge endale Tavid ID konto, et saada juurdepääs tasuta investeerimistööriistadele, näiteks isiklik virtuaalne investeerimisportfell, demoportfell, hinnateavitused jmt. Tavid ID on tasuta teenus.

Broneerige tasuta privaatne nõustamine
Tutvuge investeerimisvõimaluste ja -toodetega ning saage ülevaade turuliikumistest.