Tellimuse teavitus

Palun jäta oma kontaktandmed ja teavitame Sind koheselt kui toode on laos.


Mehhiko 50 peesot

Mehhiko 50-peesone ehk Centenario on erakordne klassikaline kuldmünt, milles on kombineeritud silmatorkav kunstilisus ja rikas ajalugu. Esmakordselt vermiti 50-peesost aastal 1921 Ameerika vanimas rahapajas, La Casa de Moneda de Mexico (Mehhiko rahvuslikus rahapajas). Münt sisaldab 90% puhast kulda ja selle kogukaal on 41.6 grammi. Kaunistatuna imeilusa Kreeka jumalanna Nike ja Mehhiko vapi kuldse kotkaga on see münt lihtsalt oivaline. 50-peesose disain meenutab Mehhiko iseseisvussõda ja kehastab revolutsioonilisi ideid, mis said riigi isevalitsemise aluseks. Mehhiko 50-peesone on ajaloolise tähtsusega münt  ja sobib suurepäraselt mündikollektsionääridele või neile, kes soovivad hea välimusega münti soodsa hinnaga.

See toode on
käibemaksuvaba Eestis


  • Müüme 1-51416.96 €
  • Müüme 6-201416.96 €
  • Müüme 21+1408.76 €
  • Ostame 1+1366.29 €
  •  
  • Ühiku hind1416.96 €

Mine ostukorvi

Pood on hetkel suletud, proovi hiljem uuesti

Võrdle toodet

Mehhiko 50-peesone on unikaalne kuldmünt. Peale selle, et näitab endas suurepärast disaini ja viimistletust, on Mehhiko 50-peesone ka ainus lihtsasti kättesaadav ajalooline kuldmünt mis kaalub 1.34 untsi. 

Mehhiko 50-peesone on saadaval olevatest kuldmüntidest üks konkurentsivõimeliseima hinnaga kuldmünte. Sellel mündil on üks kullaturu madalamaid juurdehindluseid, suurepärane valik hinnatundlikule väärismetalli ostjale.

• Mehhiko 50-peesone kuldmünt on repressioonide vastane sümbol. See münt teeb surematuks Mehhiko iseseisvussõja Hispaania koloniaalvõimu vastu 19. sajandi alguses, sobides suurepäraselt kollektsionääridele, keda huvitab ajaloo see tahk või kellele meeldivad revolutsioonilised ideed.

Mehhiko 50-peesone on rahvusvaheliselt tunnustatud kuldmünt. Selle mündi ajalooline pärand ulatub rohkem kui 500 aasta taha.

Mehhiko 50-peesone kuldmünt on raha. See on vabastatud käibemaksust ja on kergesti vahetatav terves Euroopas väärismetallidiilerite ja investorite juures.

Mehhiko 50-peesose kuldmündi omamine on võrdväärne säästmisega. See on ideaalne valik igale pika ajalisele säästjale, kes oskab hinnata füüsilise kulla omamisest tulenevat turvalisust ja stabiilsust.

Mehhiko 50-peesone on ideaalne võimalus oma investeerimisportfelli mitmekesistamiseks. Kulla nõrk seotus teiste finantsvaradega aitab maandada tururiske.

 

Peeso – väärismetalli tähtsus

Klassikalise kuldmündi üks paljudest lummavatest tahkudest on selle ajalugu, mis ulatub tagasi endistesse tsivilisatsioonesse mitmesaja aasta taha. Centenario on üks sellistest müntidest ja selle mõlemal nimel „Centenario“ ja „Mehhiko 50-peesone“ on huvitav lugu rääkida.

„Mehhiko 50-peesone“ on mündi levinuim nimi, mis tuleneb faktist, et mündi esiküljel on nominatsioon „50 peesot“. Aga sõna „peeso“  on antud hetkel iseäranis huvitav. Hispaania keeles on selle sõna tähendus „kaal“ ja algselt kasutati seda viitamaks Hispaania hõbedollarile.

Hispaania hõbedollar lasti ringlusesse peale Hispaania rahareformi aastal 1497 ja muutus kohe peamiseks mündiks, mida kasutati Ameerika ja Aasia kaubanduses 16. kuni 19. sajandini. Rahareform, mis mündi populaarseks muutis, defineeris ka hõbeda standardi ja „riaal“ muutus selle arvestusühikuks. Iga riaal oli võrdne 3.195 grammi hõbedaga ja Hispaania hõbedollar hakkas kandma nominatsiooni 8 riaali. See tähendab, et münt sisaldas puhast hõbedat 25.56 grammi ja kuna see oli jagatav kaheksaks võrdseks osaks (25.56/8=3.195) hakati mündile viitama kui „kaheksa kaal“ (peso de ocho hispaani keeles).

Peamine põhjus, miks Hispaania 8-riaalis hõbedollarit jagati kaheksaks võrdseks osaks, oli kaupmeeste eriline arvutamisviis. 8-riaalist sai jagada kaheks, neljaks või kaheksaks võrdseks osaks, et Hispaania kaupmehed saaksid kauplemise käigus sõrmi appi võttes lihtsamalt rahasid kokku arvutada. Kuid inimestel on ju kümme sõrme? Jah, kuid Hispaania kaupmehed otsustasid, et pöialt kasutatakse tähistamaks nelja sõrme. Seega, hõbedollari aluseks sai kaheksa, mis tähendab, et teoreetiliselt väikseim nominatsioon sai olla 1/8.

Huvitav on ka fakt, et kõik suured börsid Ameerika Ühendriikides kasutasid Hispaania hõbepeeso süsteemi väärtpaberite, võlakirjade ja osakute loendamiseks rohkem kui 200 aastat. Alles aastal 2000 läksid Ameerika Ühendriikide aktsiaturud üle kümnendiksüsteemile.

Kuldne Centenario  - kuulsusrikas sajand

Sõna „Centenario“, mis on selle kuldmündi ametlik nimi, on Hispaania keelne omadussõna, mis tähendab saja aastast perioodi.Põhjus miks münt sellise nime sai oli see, et möödus sada aastat Mehhiko iseseisvussõjast, mis lõppes aastal 1821.  Centenario kuldmünt hõlmab sõja põnevat lugu ja on austusavaldus revulutsioonilistele ideedele, mis lükkasid käima Mehhiko ülestõusu Hispaania ülemvõimu vastu.

Enne iseseisvumist, aastal 1821, oli Mehhiko Hispaania koloonia ja seda ekspluateeriti kui Hispaania krooni sissetulekuallikat. Rikkuse väljavool jätkus kolmsada aastat, kuni 19. sajandi alguseni, kui kreooli haritumal rahval tekkisid kahtlused selle mõistlikuses. Kreoolid olid Eurooplased, enamasti Hispaania päritolu, kuid sündinud Mehhikos. Olgugi, et nad olid seaduse silmis hispaanlastega võrdsed, ei saanud nad siiski asuda kõgemasse ametisse kirikus või valitsuses ja ka kaubanduslikud tegevused olid rangelt piiratud. Aastal 1810, kui Mehhiko populatsioon ületas kuue miljoni piiri, oli hispaanlasi nende hulgas vaid 15 000.  Hispaanlased nautisid pillavat elu samal ajal kui enamus rahvast, eriti farmerid ja põlisrahvast indiaanlased, olid vaesed. Samal aastal oli Mehhiko riigitulu 24 millionit peesot, millest Madriidi kuninglik varakamber võttis endale 25% ehk siis 6 millionit peesot. Kreooli intelektuaalid ütlesid selle peale „aitab” ja 16 september 1810 alustasid Mehhikos revolutsiooni isevalitsemiseks.

Revolutsiooni juhtis kreooli prester Miguel Hidalgo, kellel õnnestus koguda armeeks rohkem kui 80 000  meest. Hoolimata suurest inimhulgast, koosnes armee siiski vaid vaestest Mehhiklastes, kellel polnud piisavat väljaõpet ja varustust. See sai ilmseks Calderoni lahingus  kui 6 000 korralikult relvastatud Hispaania sõdurit alistasid Hidalgo juhitud revolutsionääride armee. Paljud sõdurid kaotasid selles lahingus oma elu ja Hidalgo vangistati ning hukati. Revolutsioon suruti maha ainult aasta pärast selle õitsele puhkemist.

Hoolimata juhi kaotusest ja armee lagunemisest, elas revolutsioonivaim edasi ja aastaks 1821 olid paljud eelnevalt Hispaania kroonile ustavad kreoolid vahetanud poolt ja asusunud toetama Mehhiko iseseisvumist. Samal aastal kuulutati lõpuks välja esimene Mehhiko impeerium. Kõigi nende sündmuste mälestuseks oli asjakohane nimetada Centenario kuldmünt, kus on kujutatud kaunis iseseisvuse ingel, Mehhiko iseseisvumise ja vabaduse sümbol.

Mehhiko 50-peesosel kujutatud iseseisvuse ingel

Üks põhiline tunnus, mis teeb Mehhiko 50-peesose teistest ajaloolistest kuldmüntidest erinevaks, on mündi ilus disain. Iseseisvus ingel  on Kreeka mütoloogiast pärit jumalanna Nike allegooriline isikustamine. Jumalanna Nike lendas üle lahinguväljade ning premeeris võitjaid au ja ülevusega, seda sümboliseerib lehtedest pärg tema käes.

Mündi esiküljel kujutatud iseseisvus ingel on miniatuurne koopia võidusambast, mis püstitati aastal 1910 Mèxikos. Võidusammas ehitati, 1810. aastal toimunud Hidalgo ülestõusu, sajanda aastapäeva tähistamiseks. Monument on muljetavaldav: kivist sammas on 36 meetrit kõrge, tipus seisab pea seitsme meetrine iseseisvus ingel, kes hoiab käes loorberipärga. Ingel kaalub seitse tonni ja on kaetud 24 karaatise kullaga. Kivist samba all on mausoleum, kus hoitakse mitme kangelase säilmeid, kes võitlesid Mehhiko iseseisvuse eest.

 

NimiväärtusDiameeterProovKulla kaal grammidesToote kaal grammidesKulla kaal troiuntsidesTootjariik
50 peesot3790037.541.666661.20565Mehhiko

Esiküljel seisab iseseisvuse ingel, keda kujutatakse Kreeka võidujumalanna Nikena, kaugel seljataga kõrgumas Popocatepetli ja Iztaccihuatli vulkaanid. Paremas käes hoiab ta loorberipärga, mis sümboliseerib võitu, ja vasakus käes katkiseid ahelaid vabaduse sümbolina. Inglist vasakul on nominatsioon „50 PESOS“ ja aastaarv „1821“, mis tähistab Mehhiko iseseisvumist. Inglist paremal on kirjas kulla sisaldus „37,5Gr“ ja tekst „ORO PURO“, mis tõlkes tähendab „puhas kuld“ ning vermimisaasta.

Tagaküljel on kujutatud Mehhiko vappi – kaktusele laskunud kuldne kotkas õgimas madu. Kotkast ümbritseb tekst “ESTADOS UNIDOS MEXICANOS”, ms tõlkes tähendab „Mehhiko ühendriigid“.

Äärel on kiri  “Independencia y libertad”,tõlgituna „Iseseisvus ja vabadus“.

Iga münt on soovi korral pakendatud tugevasse plastkapslisse

Teie tellimus on täielikult kindlustatud ja tarnitakse ELS Expressi poolt. Pärast makse laekumise kinnitust postitame toote 1-2 tööpäeva jooksul. ELS kuller võtab Teiega ühendust telefoni teel. Soovi korral võite Tallinnas või Tartus kaubale ka ise meie kontorisse järele tulla, kui makse on laekunud. Juhul, kui meil ei ole võimalik tellimust kohe teele panna, teavitame sellest tellijat.

Partnerid