Lisa hinnateavitus

Müügile saabus kolm uut ajaloolist kuldmünti

Avaldatud Tavid kategoorias Kogu uudisvoog või 16.08.2007
Kulla hind (XAU-EUR)
1 360,32 EUR/oz
  
+ 1,40 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
16,17 EUR/oz
  
+ 0,15 EUR

Need mündid peaksid kuuluma iga kulda investeeriva investor portfelli, sest nende hind põhineb kulla hinnal ja praegu ei ole neile veel lisandunud numismaatilist väärtust. Nii odava hinnaga ei pruugi neid tulevikus enam kunagi saada…


Saksa Wilhelm II 20-margane kuldmünt on omamoodi ajastu sümbol. Sest vahetult peale selle kuldmündi tootmise lõpetamist ja kullastandardist loobumist langes Saksamaa Maailma ajaloo metsikuima inflatsiooni ohvriks.


1914. aasta juulis kuulutas Saksamaa Prantsusmaale sõja, algas Esimene maailmasõda ning Saksa keskpank otsustas võtta riigi kullastandardilt. Seega lõpetati 20-margaste kuldmüntide tootmine, mis oli olnud Saksamaa majanduse selgrooks aastast 1871. Kuld asendati paberiga. Sõjaaja surve all tundus see otsus hea ideena: seaduse järgi ei pidanud valuuta olema kullaga tagatud, Keisri valitsusel olid vabad käed sõja finantseerimiseks trükkida nii palju raha kui vaja. Peale sõda nägi Saksamaa vaeva, et end taas üles ehitada. Kuid ilma kulla kaaluta muutus ametlik valuuta täiesti väärtusetuks.


1923 pidi välja käima enam kui 700,000,000,000 pabermarka asja eest, mis 1914. aastal maksis vaid ühe kuldmarga. 1923. aasta lõpuks kahekordistusid hinnad iga paari tunni tagant. Üks leivapäts maksis ligi 200 miljardit pabermarka. Saksa koduperenaised kütsid ahju pabermarkadega, sest raha maksis vähem kui küttepuud. Kuid läbi uskumatu hüperinflatsiooni ajastu säilitas Wilhelm II kuldmünt oma väärtuse. Miks? Sellepärast, et see oli kullast! Need, kes sel ajal hoidsid oma vara kullas, olid inflatsiooni hävitavate tagajärgede eest kaitstud. Sama kehtib ka tänapäeval.


Kuldmündi esiküljelt leiame Saksamaa keisri ja Preisimaa kuninga Wilhelm II portree. Tagaküljel seisab Saksamaa vapp, väljalaskeaasta ja nimiväärtusega ning mündi serval on tekst GOTT MIT UNS (Jumal Meiega), mis oli Preisimaa kuningakoja moto ja sõjaväe embleem. Mündis on 7.166 grammi kulda.


 Belgia Leopold II 20-frangine kuldmünt on üks Klassikalistest Euroopa kuldmüntidest ning pärineb aastast 1867.


Mündi esiküljel on Kuningas Leopold II büst, mida ümbritseb tekst LEOPOLD II ROI DES BELGES (Belgia Kuningas Leopold II). All ääres on disaineri initsiaalid ja väljalaskeaasta. Tagakülge ehib Belgia vapp, mille kohal on prantsuskeelne kiri L’UNION FAIT LA FORCE (Ühenduses on jõud). Vapi all on mündi nimiväärtus. Mündi kulla kaal on 5,806 grammi ja proov on 900.


Belgia 20-frangise mündi müügiletulekuga on nüüdsest Tavidis saadaval kolme riigi Euroopa Klassikalised kuldmündid.Kolmas uus müügiartikkel on Prantsuse Napoleon III (ilma pärjata) 10-frangine münt, milles on 2.902 grammi kulda ja on seega meie kõige väiksem ajalooline kuldmünt. See münt on täpselt poole väiksem sama mündi 20-frangisest versioonist.


 


 

Lugemissoovitus Teile