Ajalugu
PAMP-i Lunari seeria kitseaasta 100-grammine kuldplaat
Tänapäeval kasutatakse taoistlikus kosmoloogias palju Hiina Kuu-kalendrit. Usutakse, et inimesel tekib eriline side selle loomaga, kelle sodiaagiaastal ta Hiina ajaarvamise järgi sünnib. Sodiaagiloomad on sümboolse tähendusega, iga loom esindab teatud iseloomuomadusi ja tunnusjooni, mis on omased kõigile inimestele. Hiina sodiaak koosneb kaheteistkümnest loomast, iga loom valitseb kaheteistaastase tsükli järel ning 2015 on kitseaasta.
Kitseaastal sündinud inimesi peetakse õrnaks, kaastundlikuks ja ennekõike rahulikuks. Neile meeldib teiste eest hoolitseda. Oma veidi kinnise loomu tõttu armastavad nad rahu ja vaikust ning kuigi kitsedele meeldib ka seltskond, siis tähelepanu keskpunktis olemist nad ei naudi ja hoiavad pigem seina äärde. Nende meelerahu kiirgub kogu nende olemusest, nad on rahulikud ja muretud. Kitseaastal sündinutel on loomulik anne kunsti ja käsitöö peale, loominguliste inimestena eelistavad nad ameteid, mis annavad palju vabadust. Teisest küljest on neil raskusi igapäevaelu korraldamisega, kuna unustavad end sageli mõtisklema või unistama. Kitseaastal sündinud on tavaliselt lahked, armastavad ja heasüdamlikud inimesed, kes andestavad kiiresti ega pea pikka viha. Kõigi nende omaduste tõttu on nad suhtlusringkonnas väga hinnatud. PAMP-i Lunari seeria kuldplaat on ideaalne kingitus kõigile, keda te armastate või austate. Inimese sünniaastat ning tema parimaid omadusi sümboliseeriva puhtast kullast kunstiteosega saate väljendada oma kiindumust.
PAMP-i 100-grammine Lunari kuldplaat – Šveitsi toode
Šveitsi maine ülikvaliteetsete luksustoodete valmistajana ei piirdu vaid kelladega, vaid kehtib ka investeerimiskulla puhul. Kui veini seostatakse ennekõike Prantsusmaaga, siis kulda Šveitsiga. Seda võrdlust toetab fakt, et suurem osa maailma kullast rafineeritakse just selles jõukas riigis. London Good Delivery Listi andmetel kuulub kullaturust 90% kuue rafineerimisettevõtte kätte ning neli neist, sealhulgas PAMP, asub Šveitsis. Aastas töödeldakse Šveitsis keskmiselt 70% maailma kullast, mis asetab riigi kulla rafineerimise ja investeerimisplaatide tootmise valdkonnas esikohale. See on saavutatud tänu Šveitsi turvalisusele, efektiivsele logistikale ning tugevale finantssüsteemile (seal asuvad mitmed juhtivad rahvusvahelised pangad), kuid ennekõike tänu karmidele seadustele, mis reguleerivad väärismetallidest investeerimistoodete kvaliteedile ja puhtusele esitatavaid rangeid nõudeid ning standardeid. Iga PAMP-i kuldplaadi tagaküljel on proovi tõendaja tempel „ESSAYEUR FONDEUR“, mis kinnitab plaadi puhtust ning kullasisalduse vastavust märgitule. Et PAMP‑il oleks luba seda märgistust oma toodetel kasutada, peab ta järgima Šveitsi rangeid föderaalseadusi (Väärismetalltoodete kontrolli seadust) ning oma proovikojas kasutama vaid riikliku litsentsiga proovitõendajaid. Proovikoda peab täpselt dokumenteerima oma töö väärismetallide puhtuse määramisel ning olema igal ajahetkel valmis esitama oma dokumentatsiooni ametiasutustele kontrollimiseks. Teisisõnu, iga PAMP-i kuldplaadi puhtust on kinnitanud nii valitsuse kui ka tootja esindaja, selle kvaliteeti on täiustanud Šveitsi parimad insenerid ning see vastab tööstusharu ülikõrgetele standarditele. Lõppude lõpuks on see ju Šveitsi toode.
Vermitud plaat
Nimetus „vermitud plaat“ viitab selle loomisel kasutatud tootmisprotsessile. See algab kullamaterjali kuumutamisega ahjus kõrgel temperatuuril, kuni kuld muutub sulanud massiks. Kuumutamise käigus eraldatakse sellest muude metallide jäägid ning alles jääb puhas kuld prooviga 999,9. Sulakuld valatakse hiigelsuurtesse kangikujulistesse vormidesse, kus see jahtub ja muutub tahkeks. Tahkest kullast kangid liiguvad seejärel masinasse, mille rullide vahel pressitakse kangidest kindlate mõõtudega paneelid. Järgmine masin vajutab kullapaneelidest välja toorikud. Toorikud kaalutakse, veendumaks, et need on täpselt õiges kaalus ega ole liiga kerged või rasked. Kontrolli läbinud toorikud poleeritakse läikima ning tootmise viimane etapp ongi vermimine. Kullatoorik asetatakse vermimispressi alla, mis tohutu survega kannab vormil oleva kujutise kullatoorikule. Tulemuseks on vermitud plaat. Enne läbipaistvasse võltsimiskindlasse kaitsepakendisse sulgemist kontrollitakse valminud kuldplaadid hoolikalt.
PAMP – kunstipärased väärismetallist tooted
PAMP rajati 1977. aastal Šveitsis ja on alates sellest ajast kujunenud maailma kõige silmapaistvamaks 1- kuni 100-grammiste investeerimiskullast ja -hõbedast plaatide tootjaks. PAMP on koondanud tootmise maalilisse Castel San Pietro külla Šveitsis, kus asub moodne väärismetallide rafineerimis- ja tootmistehas. Väärismetallide rafineerimise ning PAMP-i kuulsate kuld- ja hõbeplaatide tootmisprotsess on välja töötatud koostöös Šveitsi parimate inseneridega tipptasemel tehnoloogiat kasutades. PAMP on tuntud kui jaeostjale suunatud väärismetallist plaatide tootja ja turuliider innovatsiooni vallas, ettevõte oli esimene, kes hakkas oma kuldplaatide tagakülge kaunistama erinevaid kauneid motiive kasutades. Üks neist, imekaunis Leedi Fortuuna, Rooma õnnejumalanna, sai ülimenukaks kogu maailmas ning nüüdseks on sellest kujunenud kvaliteedimärk, mis annab tunnistust PAMP-i toodete laitmatust viimistlusest. See pole ka ime, kuna kaubamärk PAMP on akronüüm nimest Produits Artistiques Métaux Précieux, mis eesti keeles tähendab kunstipäraseid väärismetallist tooteid. PAMP-i ülima puhtusega kvaliteetsetel investeerimisplaatidel on akrediteering Šveitsi Keskpangalt ja Londoni Kulla- ja Hõbedaturu Liidult (LBMA), tänu millele eelistavad neid nii juhtivad finantsettevõtted, keskpangad, investorid kui ka kollektsionäärid üle maailma.
PAMP on Londoni Kulla- ja Hõbedaturu Liidu liige
Londoni Kulla- ja Hõbedaturu Liidu (LBMA, London Bullion Market Association) asutas 1987. aastal Suurbritannia Keskpank eesmärgiga luua sõltumatu järelevalveorgan. LBMA eelkäijate ajalugu ulatub 18. sajandisse, mil Londonist hakkas kujunema maailma väärismetallidega kauplemise keskus. London Gold Market (Londoni kullaturg) koondas Londoni juhtivad väärismetallidega kauplejad ning tootjad ning reguleeris väärismetallide valdkonda, kandes nõuetele vastavad väärismetallide rafineerijad akrediteeritud ettevõtete nimekirja – London Good Delivery Listi (LGDL). Vaid need tootjad, kelle tooted nii kvaliteedilt kui ka puhtuselt vastasid nimekirja nõuetele, said õiguse Londoni kulla- ja hõbedaturul kaubelda. Tänapäeval kuulub Londoni Kulla- ja Hõbedaturu Liitu üle 135 ettevõtte, sealhulgas maailma suurimad väärismetallide rafineerijad, laoteenuse pakkujad, tootjad ja väärismetallidega kauplejad. Kõik nad kokku moodustavadki Londoni Kulla- ja Hõbedaturu Liidu, maailma kõige austatuma ja usaldusväärsema rahvusvahelise organisatsiooni, mis kontrollib kullast ja hõbedast investeerimistoodete rafineerimis- ja tootmisprotsesse. LBMA tähtsaim ülesanne on Good Delivery Listi haldamine, tänaseks on sellest kujunenud kuld- ja hõbeplaatide kvaliteedi ning proovi tõendamise rahvusvaheline standard. PAMP on olnud LBMA liige alates 1987. aastast.