Ajalugu
Valcambi Suisse 100-grammine kuldplaat – Šveitsi toode
Šveitsi maine ülikvaliteetsete luksustoodete valmistajana ei piirdu vaid kelladega, vaid kehtib ka investeerimiskulla puhul. Kui veini seostatakse ennekõike Prantsusmaaga, siis kulda Šveitsiga. Seda võrdlust toetab fakt, et suurem osa maailma kullast rafineeritakse just selles jõukas riigis. London Good Delivery Listi andmetel kuulub kullaturust 90% kuue rafineerimisettevõtte kätte ning neli neist, sealhulgas Valcambi, asuvad Šveitsis. Aastas töödeldakse Šveitsis keskmiselt 65–75% maailma kullast, mis asetab riigi kulla rafineerimise ja investeerimisplaatide tootmise valdkonnas esikohale. See on saavutatud tänu riigi turvalisusele, efektiivsele logistikale ning tugevale finantssüsteemile – Šveitsis asuvad mitmed juhtivad rahvusvahelised pangad –, kuid ennekõike tänu karmidele seadustele, mis reguleerivad väärismetallidest investeerimistoodete kvaliteedile ja puhtusele esitatavaid rangeid nõudeid ning standardeid. Igal Valcambi 100-grammisel kuldplaadil on proovi tõendaja tempel „ESSAYEUR FONDEUR“, mis kinnitab plaadi puhtust ning kullasisalduse vastavust märgitule. Et Valcambil oleks luba seda märgistust oma toodetel kasutada, peab ta järgima Šveitsi rangeid föderaalseadusi (Väärismetalltoodete kontrolli seadust) ning kasutama ettevõtte proovikojas riikliku litsentsiga proovitõendajaid. Proovitõendajad peavad täpselt dokumenteerima oma töö väärismetallide puhtuse määramisel ning olema igal ajahetkel valmis esitama oma dokumentatsiooni ametiasutustele kontrollimiseks. Teisisõnu, iga Valcambi kuldplaadi puhtust on kinnitanud nii valitsuse kui ka tootja esindaja, selle kvaliteeti on täiustanud Šveitsi parimad insenerid ning see vastab tööstusharu ülikõrgetele standarditele. Lõppude lõpuks on see ju Šveitsi toode.
Vermitud plaat
Nimetus „vermitud plaat“ viitab selle loomisel kasutatud tootmisprotsessile. See algab kullamaterjali kuumutamisega ahjus kõrgel temperatuuril, kuni kuld muutub sulanud massiks. Kuumutamise käigus eraldatakse sellest muude metallide jäägid ning alles jääb puhas kuld prooviga 999,9. Sulakuld valatakse hiigelsuurtesse kangikujulistesse vormidesse, kus see jahtub ja muutub tahkeks. Tahkest kullast kangid liiguvad seejärel masinasse, mille rullide vahel pressitakse kangidest kindlate mõõtudega paneelid. Järgmine masin vajutab kullapaneelidest välja toorikud. Toorikud kaalutakse, veendumaks, et need on täpselt õiges kaalus ega ole liiga kerged või rasked. Kontrolli läbinud toorikud poleeritakse läikima ning tootmise viimane etapp ongi vermimine. Kullatoorik asetatakse vermimispressi alla, mis tohutu survega kannab vormil oleva kujutise kullatoorikule. Tulemuseks on vermitud plaat. Enne läbipaistvasse võltsimiskindlasse kaitsepakendisse sulgemist kontrollitakse valminud kuldplaadid hoolikalt.
Valcambi Suisse
Valcambi on Šveitsis asuv väärismetallide rafineerimistehas, mis rajati 1961. aastal ja on üle maailma tuntud kui üks suurimaid valatud ja vermitud puhtast kullast ja hõbedast plaatide tootjaid ja tarnijaid. Valcambi kuldplaate hinnatakse kogu maailmas nende suurepärase viimistluse ning Šveitsile omase silmapaistvalt kõrge kvaliteedi tõttu, mis teeb nende tooted eriti ihaldusväärseks just teadlike väärismetallihuviliste seas. Ettevõtte väärismetallitehas Balernas, Šveitsis, on üks suuremaid omataolisi kogu maailmas, olles võimeline rafineerima 2000 tonni väärismetalle aastas. Andmaks aimu selle numbri kaalukusest, peab mainima, et 2013. aasta jooksul kaevandati üldse kokku 3000 tonni kulda. Tehase aastane tootmismaht on tagasihoidlikult väljendudes muljetavaldav. Valcambi kuulumisest maailma tippvalukodade hulka annab tunnistust ka selle enam kui 50-aastane ajalugu. Valcambi kuld- ja hõbeplaadid on tunnustatud kogu maailmas, tal on kõigi suuremate väärismetallivahendajate, Šveitsi keskpanga ning Londoni Kulla- ja Hõbedaturu Liidu (LBMA, London Bullion Market Association) akrediteering. Valcambi klientide hulka kuuluvad nii jaeinvestorid kui ka suured rahvusvahelised finantsinstitutsioonid, valitsused ja keskpangad.
Valcambi Suisse on Londoni Kulla- ja Hõbedaturu Liidu liige
Londoni Kulla- ja Hõbedaturu Liidu (LBMA, London Bullion Market Association) asutas 1987. aastal Suurbritannia keskpank eesmärgiga luua sõltumatu järelevalveorgan. LBMA eelkäijate ajalugu ulatub 18. sajandisse, mil Londonist hakkas kujunema maailma väärismetallidega kauplemise keskus. London Gold Market (Londoni kullaturg) koondas Londoni juhtivad väärismetallidega kauplejad ning tootjad ning reguleeris väärismetallide valdkonda, kandes nõuetele vastavad väärismetallide rafineerijad akrediteeritud ettevõtete nimekirja – London Good Delivery Listi (GDL). Vaid need tootjad, kelle tooted nii kvaliteedilt kui ka puhtuselt vastasid nimekirja nõuetele, said õiguse Londoni kulla- ja hõbedaturul kaubelda. Tänapäeval kuulub Londoni Kulla- ja Hõbedaturu Liitu üle 135 ettevõtte, sealhulgas maailma suurimad väärismetallide rafineerijad, laoteenuse pakkujad, tootjad ja väärismetallidega kauplejad. Kõik nad kokku moodustavadki Londoni Kulla- ja Hõbedaturu Liidu, maailma kõige austatuma ja usaldusväärsema rahvusvahelise organisatsiooni, mis kontrollib kullast ja hõbedast investeerimistoodete rafineerimis- ja tootmisprotsesse. LBMA tähtsaim ülesanne on Good Delivery Listi haldamine, tänaseks on sellest kujunenud kuld- ja hõbeplaatide kvaliteedi ning proovi tõendamise rahvusvaheline standard. Valcambi on London Good Delivery Listi kuulunud alates 1968. aastast.