Lisa hinnateavitus

Hiina panustab kullale

Avaldatud Kirke Sööt kategoorias Kogu uudisvoog või 04.08.2010
Kulla hind (XAU-EUR)
2140,28 EUR/oz
  
- 6,87 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
24,70 EUR/oz
  
+ 0,20 EUR

Hiina avardab oma kullaturgu ja annab rohkematele pankadele loa rahvusvahelisel turul kullakangidega kaubelda, soodustades ühtlasi kullaga seotud investeerimistoodete loomist.


Hiina investorid on hakanud oma raha rekordiliselt kullasse paigutama, mõjutades üha enam kullahinda ka maailmaturul.


Mullu ostsid Hiina investorid 73 tonni kullakange, alles 2007. aastal oli vastav tonnaaž vaid 18. Analüütikute hinnangul suurendab keskpanga uus poliitika ilmselt Hiina kullaturu likviidsust ning annab tõuke kullale rajatud finantstoodete väljaarendamisele.


Hiina on maailma suurim kullatootja ning India järel tähtsuselt teine tarbija. Koduturg on aga investeerimistoodete vähesuse tõttu pärsitud olnud.


«See on kullaturu jaoks positiivne märk,» ütles HSCC väärismetallide strateeg New Yorgis James Steel.


«Hiina otsus rõhutab, et arenevate turgude nõudlus füüsiliste kullakangide jaemüügi järele on jõuline,» ütles ta.


Kullahinnad Londonis läksid igatahes ülesmäge. Osaliselt kindlasti Hiina avalduse tõttu, aga suure panuse andis ka India juveelisektoris vallandunud hoogne ostumeeleolu.


Kullakangide hetkehinnad olid 1190 dollarit Troyes’ untsist, seda pärast möödunud nädalast kolme kuu sügavaimat auku 1160 dollari juures.


Londoni konsultatsioonifirma GFMS ütles hiljuti, et ülikiiresti rikastuvad Hiina investorid on hakanud varade mitmekesistamiseks kulda ostma, et end inflatsiooni eest kaitsta.


Hiina Rahvapank ütles, et vajadus valuutapoliitika täiustamiseks kullaturul on ilmne.


Keskpank kutsus Hiina panku üles arendama kulla jaoks paremaid finantsteenuseid ja andis neile rohelise tule oma kullariske välismaal maandada.


Samuti viitas keskpank muutustele kullamaksude vallas, kuid ei julgustanud siiski otseselt panku kullasse investeerima ega viidanud kuidagi kavatsusele omaenda kullavarusid kasvatada – mis on juba nüüd maailma suurimate hulgas.


Hiina on hakanud oma pangandussüsteemi järk-järgult rahvusvahelisele turule avama. Hiljuti eemaldati piirangud Hong Kongi jüaani-põhistelt investeerimistoodetelt, tänavu on laiendatud ka piiriüleseid jüaanides arveldamise programme.


http://www.e24.ee/?id=295534

Lugemissoovitus Teile