Lisa hinnateavitus

Kulla hind püsib pärast hingetõmbepausi kõrgel tasemel

Avaldatud Mait Kraun kategoorias Kogu uudisvoog või 13.06.2023
Kulla hind (XAU-EUR)
2140,49 EUR/oz
  
- 13,56 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
24,70 EUR/oz
  
- 0,02 EUR

13.06.2023
Autor: Tavidi analüütik Mait Kraun

Kulla hind on pärast panganduskriisi toimunud kiiret tõusu võtnud hingetõmbepausi, aga püsib jätkuvalt väga tugeval tasemel. Juunis on turgude jaoks olulised keskpankade intressiotsused.

Kuld alustas maid korraliku hüppega ning jõudis ka päevasiseste rekorditeni (2081,8 dollarit). Ülejäänud kuu on kulgenud aga langustrendis ning kokku odavnes kollane metall kuu ajaga 1,4 protsenti. 12. juuniks kaupleb unts kulda 1958 dollari juures.

Enne seda oli kuld tänu panganduskriisile kallinenud juba kaks kuud järjest. Märkimisväärne on aga see, et hind püsis 1950 dollari tasemest kõrgemal enam kui poolteist kuud. Varem pole kuld nii pikka aega nõnda kõrgel tasemel püsinud, mis näitab selgelt tugevust. Alates 2022. aasta sügisel saavutatud põhjadest on kuld kallinenud enam kui 20 protsenti.

Kulda survestas sisuliselt terve mai vältel tugevnev dollar ning panganduskriisi leebumine. Tõsi, juunis on dollar mõnevõrra langenud, sest turud ootavad, et keskpangad panevad intressitõusud pausile. See on kullale jällegi tuge pakkunud.

Kulla puhul toimib 2060-2080 dollari tase tugeva vastupanuna ning eelmisel kahel korral (2020. aasta kevad ning 2022. aasta märts) on kuld rekordtasemete saavutamise järel taandunud. Nagu eelmises lõigus mainitud, on kuld alates sügisest ka kõvasti kallinenud ning korrektsioon on turgudel tervislik nähtus.

Kulla hind on püsinud juunis tugeval tasemel ($/untsist). Allikas: TradingView/Goldprice.org.

Juunis mõjutavad kulda eelkõige keskpankade otsused

Võtmetähtsusega saavad kulla jaoks juunis olema keskpankade intressiotsused. Föderaalreserv teatab oma otsuse 14. juunil.

Turud ootavad, et Föderaalreserv paneb intressimäärade tõstmise pausile. Samas on USA tööturu olukord keskpanga jaoks küllaltki tugev ning inflatsioon püsib jätkuvalt kõrgel. See võib tähendada, et keskpank üllatab turge intressitõusuga.

Kullale mõjuks selline otsus negatiivselt, sest kõrgemad intressimäärad kipuvad tõstma ka võlakirjade tootlust, mis suurendab omakorda kulla alternatiivkulu (saamata jäänud tulu, kui ühe investeeringu asemel valitakse teine). Arvatavasti tähendaks see kulla langust 1900 dollari toetustasemete juurde.

Tõsi, tõenäolisem on siiski see, et panganduskriisiga esile kerkinud finantssüsteemi nõrkus on Föderaalreservi piisavalt hirmutanud ning intresse siiski ei tõsteta. Turud hindavad intressitõusu tõenäosuseks vaid 25 protsenti. Intresside tõstmata jätmine tähendaks, et kuld suudab praegusi tasemeid hoida ja liigub suve alguses pigem külgsuunas. Küll aga oodatakse järgmist intressitõusu juulis.

Euroopa Keskpank plaanib aga 15. juuni kohtumisel intresse tõsta, sama tehakse arvatavasti ka juulikuu kohtumisel. See tähendab täiendavat survet dollari kursile, mis omakorda peaks kullale positiivselt mõjuma.

Kullal on ajalooliselt hästi läinud augustis ja septembris

Kulla jaoks on tavapäraselt olnud head just aasta esimesed kuud. Kevadel ja suve alguses on hinnad ajalooliselt liikunud külgsuunas või alla. Sügiseti on kullal jällegi paremini läinud, eriti tugevad kuud on olnud august ja september (vt. allpool olevat graafikut).

Kulla hinnatõus erinevatel kuudel aastas (andmed aastatest 1975-2022). Allikas: Bundesbank, LBMA, Goldsilver.com.

Füüsiline nõudlus ja reaalintresside langus pakuvad tuge

Kullal on tänavu suurt tuge pakkunud tugev füüsiline nõudlus, eriti keskpankade ostud. 2023. aasta esimeses kvartalis osteti 228 tonni kulda – alates 2000. aastast, mil andmeid koguma hakati, pole keskpangad esimeses kvartalis nii palju kulda ostnud.

Lisaks sellele püsib inflatsioon nii USAs kui Euroopas kõrgel tasemel. Mais aeglustus eurotsooni inflatsioon 6,1 protsendini, seega on mullu saavutatud enam kui 10protsendilisest tasemest kõvasti allapoole tuldud. Samas püsib see keskpanga eesmärgist (2 protsenti) jätkuvalt enam kui kolm korda kõrgemal ning turud ootavad, et enne 2025. aastat sellest tasemest inflatsioon allapoole ei lange.

USAs on inflatsioon samuti aeglustumas ning aprillis oli hinnatõus (aastatagusega võrreldes) 4,9 protsenti. Kuigi inflatsioon on aeglustumas, siis pikaajalised faktorid on jätkuvalt hinnatõusu soodustavad (deglobaliseerumine, tööjõu kallinemine, toorainete kallinemine, riikide kõrged võlakoormad jne). Kui majanduses midagi juhtub ning keskpangad sellele rahatrüki ja stiimulitega reageerivad, näeme arvatavasti uut inflatsioonilainet.

Kulla puhul on oluline jälgida reaalintressi määra (inflatsiooniga korrigeeritud intress). USA 10aastaste riigivõlakirjade reaalintress on võrreldes 2022. aasta lõpu tippudega 0,5 protsendipunkti langenud. Koos nõrgeneva dollariga peaks reaalintresside langus kullale järgnevatel kuudel tuge pakkuma.

Lugemissoovitus Teile