Lisa hinnateavitus

Maailma suurim varahaldur: inflatsioon surutakse alla majanduskriisi hinnaga

Avaldatud Mait Kraun kategoorias Maailmast, Kogu uudisvoog või 08.09.2022
Kulla hind (XAU-EUR)
2310,42 EUR/oz
  
+ 29,13 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
26,97 EUR/oz
  
+ 0,88 EUR

Pilt: Shutterstock

08.09.2022

Maailm suurim varahaldur BlackRock teatab, et kui keskpankurid soovivad inflatsiooni kontrolli alla saada, siis tuleb seda teha nõudluse hävitamise ja majanduskriisi hinnaga. Majanduskriis tuleb BlackRocki hinnangul keskpankade jaoks üllatusena.

BlackRocki analüütikud ja eksperdid kirjutasid 6. septembril avaldatud kommentaaris, et oleme jõudnud uude perioodi maailmamajanduses, kus stabiilne inflatsioon ja majanduskasv on selja taha jäetud. Nüüd oleme sisenenud uude, heitlikku maailma, kus finantsvarade ja majandusega seotud riskid on tunduvalt kõrgemad kui varem. BlackRock on maailma suurim varahaldur, kontrollides kokku 10 triljonit dollarit.

See on keskkond, kus kõrged võlatasemed tähendavad, et isegi väiksemad intresside muudatused toovad kaasa suure mõju valitsustele, ettevõtetele ja kodumajapidamistele. „Nad [keskpangad] ei sea majandust enam prioriteediks, tähtsam on inflatsiooniga võitlemine,“ kirjutati raportis.

Nad kirjutavad:

Ainuke viis, kuidas Föderaalreserv saab inflatsiooni kiiresti alla, on tõsta intresse piisavalt kõrgele, et viia nõudlus (oranž joon) alla 2% võrra – tasemeni, mis vastaks majanduse tootmisvõimekusele. See on tunduvalt madalamal kui koroonaviiruse eelne kasvutrend (roosa joon). Föderaalreserv veel ei teadvusta hinda, mida me majanduse arvelt maksame või seda, kuidas tööturul on pandeemiast alates tekkinud ebatavalised kitsendused. Kui nõudlus langeb 2%, kaotab meie hinnangul töö 3 miljonit inimest.

 
Majanduskasvu trend (punasega), koroonakriisi eelne trend (roosaga) ja hinnanguline majanduse tootmisvõimekus (rohelisega). Allikas: BlackRock Investment Institute.

Keskpankadel on tekkinud suur dilemma – ühelt poolt on inflatsioon väljunud kontrolli alt, mille ohjeldamiseks on vaja intressimäärasid tõsta. Teisalt on süsteem niivõrd tugevalt laenudega üle võimendatud, et isegi väike intresside tõstmine toob tõenäoliselt kaasa tõsiseid raputusi. Aina rohkem peavoolu ökonomiste ja analüütikuid on hakanud seda reaalsust aktsepteerima.

Majanduse tervis vahetatakse madalama inflatsiooni vastu ning see vahetuskaup toob kaasa järsud tagajärjed, teatab BlackRock. „Tundub, et seda mõju ei plaanita kuidagi pehmendada,“ kirjutasid nad. „Meie arvame, et inflatsiooni viimine keskpankade eesmärgini hävitab nõudluse ja toob majanduskriisi. See on riskantsemate varade jaoks lühiajalises perspektiivis halb uudis.“ Riskantsemate varade all peab BlackRock silmas eelkõige aktsiaid.

Nad kirjutavad:

Me arvame, et Föderaalreservi jaoks tuleb nende endi poolt majandusele tekitatud kahju ulatus üllatusena. Kui nad seda valu näevad, siis nad lõpetavad intresside tõstmise ära. Majanduslanguse vältimiseks on siis juba liiga hilja. Inflatsiooni aeglustumine ei saa olema piisavalt sügav, et tuua tarbijahindade tõus 2%ni. Selle asemel ootame, et see kukub 3% lähedale.

USA Keskpanga juht Jerome Powell ütles augusti lõpus toimunud Jackson Hole’i keskpankurite kohtumisel, et keskpank plaanib intresside tõstmisega jätkata, sest inflatsioon on suurem probleem kui intresside tõstmisega tekkivad tagajärjed. Ta on öelnud, et keskpank teeb ükskõik mida, et inflatsioon kontrolli alla saada.

BlackRocki hinnangul pole majanduslangust veel aktsiahindadesse arvestatud, mille tõttu nad pärast tänavu toimunud aktsiahindade langust neid ostma ei rutta.

Autor: Mait Kraun

Lugemissoovitus Teile