Lisa hinnateavitus

"The Big Short" investorid panustavad suurelt kullale

Avaldatud Mait Kraun kategoorias Kullamaailmast, Maailmast, Kogu uudisvoog või 15.10.2024
Kulla hind (XAU-EUR)
2444,18 EUR/oz
  
+ 14,82 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
28,91 EUR/oz
  
+ 0,28 EUR
Foto: Shutterstock

15.10.2024
Autor: Tavidi analüütik Mait Kraun

„The Big Short“ investorid Danny Moses, Vincent Daniel ja Porter Collins usuvad, et valuutad hakkavad kiiresti väärtust kaotama ning üheks nende peamiseks panuseks on väärismetallid.

„Ma arvan, et ameeriklastel ei ole portfellis piisavalt kulda,“ ütles Collins CNBC-le antud intervjuus.

Kolm investorit panustasid enne 2008. aasta finantskriisi suurelt kinnisvaraturu langusele. Eelkõige panustati hüpoteegiga tagatud väärtpaberite (mortgage backed securities) odavnemisele. Just nende väärtpaberite krahh oli üks peamisi finantskriisi põhjuseid. Investorid said eelkõige tuntuks raamatu ja samanimelise filmi „The Big Short“ kaudu.

Collins, kes on koos Danieliga asutanud investeerimisfirma Seawolf Capital, ütles, et kullale panustamise peamised põhjused on keskpankade massilistele kullaostud ning USA eelarve defitsiit.

„Kui te mõtlete ühest dollarist oma taskus, siis homme on see vähem väärt,“ ütles Collins. „Ma arvan, et ühe, kahe, kolme, viie ja 10 aasta pärast teenite te kullaga palju rohkem raha kui USA riigivõlakirjadega. Ma lihtsalt ei usu, et see muutub.“

Sellest, kuidas kuld konkureerib USA riigivõlakirjadega “turvasadama” vara tiitli pärast ning miks kuld on väljumas võitjana, kirjutasin pikemalt siin.

Kulla hind on tänavu tõusnud dollarites ligi 29 protsenti, 2654 dollarini untsist. Hõbe on kallinenud 31 protsenti ning unts maksab 31,1 dollarit.

„Kullal on minevikus läinud erakordselt hästi,“ tõi Daniel välja. Nad rõhutasid kulla olulisust enda juhitud portfellides suvel aktsionäridele saadetud iga-aastases kirjas.

Panused väärismetallidele ja kaevandusfirmadele

„Kumbki meist ei saa öelda, kas me oleme USA majanduses osas praegu optimistlikud või pessimistlikud. Majanduses on näha jahtumist, aga pikaajaliselt panustame kullale, kullakaevandustele, hõbedale, plaatinale ja bitcoinile,“ kirjutasid nad investoritele saadetud kirjas.

„Kogu see investeeringute grupp lähtub teesist, et dollar kaotab kiiresti oma ostujõudu. Viimase nelja aasta jooksul on olnud sellega nii ja naa, aga oleme praktilist igat langust kasutanud nende varade ostmiseks.“

Moses Ventures’i asutaja Danny Moses on kulla osas samuti väga optimistlik. Tema on panustanud kulda Sprott Physical Gold Trust fondi kaudu.

Michael Burry panus kullale

Kullale on panustanud samuti „The Big Short“ filmi najal tuntuks saanud Michael Burry. Ta teenis 2008. aastal kinnisvaraturu langusele panustades kokku ligi 3 miljardit dollarit.

Burry panustas suurelt kullale juba selle aasta esimeses kvartalis, müües samal ajal mitme tehnoloogiafirma aktsiaid. Näiteks loobus ta oma portfellis Amazonist ja Alphabetist. Ta panustas kulda kokku pea 8 miljonit dollarit.

Lugemissoovitus Teile