Lisa hinnateavitus

Äripäev: Kuidas kulda investeerida?

Avaldatud Kirke Sööt kategoorias Kullamaailmast, Kogu uudisvoog või 29.11.2017
Kulla hind (XAU-EUR)
2521,67 EUR/oz
  
- 39,57 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
29,08 EUR/oz
  
- 0,50 EUR
Kuidas kulda investeerida
Kuidas kulda investeerida

Investor Toomas*, Äripäev, 28. november 2017

Hiljuti kirjutas mulle investeerimishuviline Marili, kes küsis lähemalt kulda investeerimise kohta. Marili tundis huvi, kas kulda investeerimine tähendab füüsilise kulla ostmist. Millised on üldse erinevad viisid kulda investeerimiseks ja milliseid võiks kasutada?

Kulda saab investeerida mitut moodi. Millise mooduse või moodused keegi valib, sõltub minu arvates suuresti sellest, mis on investeerimise eesmärk.

Kas soov on ainult osa oma varadest kulda panna ja sellega teisi varasid kaitsta? Või on teisi investeeringuid minimaalselt ning soov lihtsalt oma sääste pikemat aega kullas hoida? Ehk on hoopis eesmärk kulla hinnatõusult lühiajaliselt kasu lõigata? Kas tahad ennast kindlustada ka kõige hullemate sündmuste, näiteks sõdade või finantssüsteemi kokkukukkumise vastu?

Siin tulevad mängu ka ajahorisont ja muud küsimused – nii et kõigepealt tuleks investeerimise eesmärk endale selgeks teha.

Kolm võimalust

Laias laastus võib öelda, et kulda investeerimiseks on kolm võimalust. Esimene on osta füüsilist kulda – münte või kange. Eestis on selleks mitu võimalust ja kindlasti tasub otsida odavamat hinda.

Füüsilise kulla plussiks on see, et kuld on sinu käes ning täielikult anonüümne. Finantssüsteemi kokkukukkumine kulda ei morjenda. Samuti ei juhtu midagi tulekahju või maailmasõja korral. Teisalt peab füüsilise kulla eest maksma tunduvalt rohkem kui on maailmaturu hind. Olenevalt kogusest on hind umbes 4-10 protsenti kõrgem. Pisemate koguste puhul võib hinnalisand olla ka mitukümmend protsenti. Ja siis pead sa seda ka varaste eest kaitsma ja kuskil varundama.

Teine võimalus on osta börsil kaubeldavaid fonde (ETF), mis on kullaga tagatud. Kõige tuntumad ja suuremad on SPDR Gold Shares ja iShares Gold Trust. Sisuliselt on see kulla omamiseks kõige odavam viis. Lisaks ei pea pead murdma varundamise ja turvalisuse pärast. Maksma peab fondi teenustasu, mis näiteks SPDR Gold Sharesi puhul on aastas 0,4 protsenti. Maaklerile tuleb tasuda ka ostu- ja müügitehingu eest.

Kolmas võimalus on osta kullakaevandajate või -müüjate aktsiaid. Tõsi, Marili ütles, et niiviisi ta kulda investeerida ei tahaks, aga annan ka sellest põgusa ülevaate. Ka kaevandusfirmasid on mitmeid, aga kõige hõlpsam on seda minu arvates teha börsil kaubeldavate fondide kaudu.

Väikeste summadega, maksab mõelda hõbedale

Fond on hajutatud ja see maandab riski. Kui hakata firmade aktsiaid hajutamise eesmärgil eraldi ostma, võib ennast teenustasudega lõhki maksta. Kõige tuntum selleteemaline ETF on VanEck Vectors Gold Miners (GDX). Hea on see, et tegemist on ikkagi aktsiatega, mis maksavad tihtipeale ka dividende. Samas ei liigu need kulla hinnaga täiesti üks-ühele, vaatmata sellele, et korrelatsioon on väga suur.

 

* Toomas on Äripäeva poolt välja mõeldud tegelane. Tema käsutuses on reaalne raha, mida hakati 2002. aasta algusest investeerima aktsiaturgudele. Investor Toomase investeerimisotsused langetab Äripäeva börsitoimetus.

Lugemissoovitus Teile