Lisa hinnateavitus

12 sündmust majanduses ja geopoliitikas, mida tänavu oodata

Avaldatud Mait Kraun kategoorias Maailmast, Kogu uudisvoog või 05.01.2023
Kulla hind (XAU-EUR)
2584,65 EUR/oz
  
+ 17,45 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
30,73 EUR/oz
  
+ 0,58 EUR
dollar jüaan

Inflatsioon hakkab uuesti kiirenema, USA majandus langeb, energiakriis süveneb ning USA hegemoonia majanduslikul ja geopoliitilisel areenil mureneb edasi, kirjutab investor ning raamatu “Why America Matters: The Case for a New Exceptionalism” autor Michael Wilkerson.

Järgnevalt avaldame Wilkersoni arvamuse 12 sündmusest, mida tänavu majanduses ja geopoliitilisel areenil oodata. See ilmus portaalis The Epoch Times:

Mullune aasta oli täis üllatusi – Venemaa ründas Ukrainat, inflatsioon kiirenes ja energiahinnad hüppasid kõrgemale, FTX krüptobörsi ja krüptoturgude varisemine ning üks lähiajaloo halvimaid aastaid aktsiaturgudel.

Uus aasta toob arvatavasti kaasa sarnase ulatusega väljakutseid. Allpool on välja toodud 12 trendi, sündmust või üllatust, mis võiksid 2023. aastat iseloomustada.

1) Inflatsioon tuleb tagasi

Ma võin siin olla vähemuses, aga ma ei usu, et oleme hullema inflatsiooni Ameerika Ühendriikides juba ära näinud. Minu hinnangul on praegu inflatsioon ajutiselt aeglustumas. Peagi jõuab tarbijahinnaindeksi tõus uuesti 8-12 protsendi vahemikku, kus see püsib ülejäänud aasta. See saab olema tootmiskulude kasvust (vt. järgmist punkti), mitte nõudlusest tingitud inflatsioon. Samuti veab inflatsiooni viiteajaga üles rahamassi kolmekordne kasv USAs alates 2009. aastast. Stagflatsioon tuleb tagasi ning inflatsioon ning töötus jõuavad uute tippudeni.

2) USA majandus siseneb surutisse

See punkt ei ole praeguses hetkes nii vastuoluline, enamus ökonomiste ja analüütikuid nõustuvad, et majandussurutise (vähemalt kaks kvartalit kestev majanduslangus) tõenäosus 2023. aastal on väga suur. 2023. aasta esimest poolt iseloomustab arvatavasti sisemajanduse koguprodukti (SKP) langus, töötuse kasv ning tarbijate ebakindluse suurenemine. 2022. aastal tehnoloogiasektoris alanud koondamiste laine levib ka teistesse sektoritesse ja väiksematesse tehnoloogiafirmadesse, keda majandustegevuse aeglustumine rohkem mõjutab.

3) Euroopa energiakriis süveneb

Praegu on Lääne-Euroopa tänu küllaltki pehmele talvele hullemaid stsenaariume vältimas. Energiakriisi alusprobleeme pole aga lahendatud. Euroopa Liidu suurim majandus – Saksamaa – uskus, et nad saavad kivisöest ning tuumaenergiast loobuda. Vaatamata ajaloos kogetule seadsid nad kogu oma lootuse venelaste ja rohelise utoopia peale. Prantsusmaa otsustas samuti tuumaenergiast taganema hakata ja maksab nüüd kõrget hinda. Mõlemad on neid otsuseid kahetsenud ning taastumine võtab aega aastaid, mitte kuid. Samal ajal on puudus energiast nende majandusi survestamas.

4) Naftal, krüptodel ja kullal läheb hästi

Energiaturu pulliturg jätkub ka tulevikus, sest pakkumine ja rafineerimistehaste töö on piiratud. Bitcoin ja Ethereum taastuvad pikast ja pimedast talvest krüptoturul, aga väiksemad krüptovaluutad jäävad kiduma. Dollar alustab pikka, aeglast ja rahutut langust 2022. aasta tippudest, sest intressimäärade kiirest tõusust tulenenud nõudlus taandub.

5) Ressursside osas muututakse natsionalistlikumaks

Pandeemiaajastu unustamatu geopoliitiline õppetund on see, et otsus oma tarneahelad teistest riikidest sõltuma panna võib kujuneda strateegiliselt väga suureks apsakaks. On hea, et me selle õppetunni lõpuks saime. Riigid üle maailma on nüüd agressiivselt oma tarneahelaid ümber korraldamas ning tagamas, et neil on piisavalt strateegilisi ressursse tulemaks toime niinimetatud ootamatute musta luige (Black Swan events) sündmustega. Ka edaspidi võib oodata, et rahvusvahelist kaubandust domineerivad protektsionistlikud ja natsionalistlikud poliitikad.

6) Traditsioonilised liidud purunevad ning asemele tulevad uued

Pikaajalised riikide partnerlussuhted – näiteks USA ja Saudi Araabia vahel – on juba murenemas. Oodata on Hiina ja Venemaa partnerluse tugevnemist, millega võib liituda ka teisi riike, näiteks India, Türgi, Lõuna-Aafrika ja Brasiilia. Kõige haavatavamad geopoliitiliste muutuste suhtes on Aafrika, Kagu-Aasia ja Lõuna-Ameerika riigid. Sanktsioonisõda ning seosetu või vähemalt vastuoluline välispoliitika tähendab, et USA kaotab selles protsessis rohkem sõpru kui võidab.

7) Dollari hegemoonia murenemine jätkub

Kõva raha hakatakse soosima ning toorainetega tagatud valuutad säravad. Petrodollarid asendatakse petrorublade, petrojüaanide ning keskpankade emiteeritavate digirahadega. Kõik need hakkavad USA dollari osakaalu globaalsetel finantsturgudel ja kaubanduses vähendama.

8) Ukraina sõja hind sunnib rahu poole püüdlema

Ei ole realistlik arvata, et Venemaa saab pommirahega sundida Ukraina inimesi alistuma. Ukraina toetamise hind kasvab järjest enam ning see paneb läänemaailma juhid surve alla. Kurnatus sõjast hakkab kasvama, sest aina rohkem kodanikke hakkavad küsima, kas sadade miljardite eurode kulutamine sõja peale on mõistlik. Ehk saab selle rahaga lahendada kodumaiseid majanduslikke ja sotsiaalseid probleeme. Lõpuks saavad nii lääne valitsused kui ka Putin aru, et tuleb leppida vähemaga, kui esialgu loodeti.

9) Aina rohkem saladusi tuleb välja

Viimasel ajal on ilmsiks tulnud mitmeid USA riigiasutustega seotud korruptsioonijuhtumeid ja pettusi. Suurem läbipaistvus toob juurde rohkem vastutust ja aruandmist. Lõpuks on tõendeid nii palju, et neid on raske eirata. Arreteerimised, kohtuasjad ning süüdimõistmised jätkuvad. Paljud ametnikud astuvad tagasi ning need on esimesed sammud institutsionaalsete reformide suunas.

10) Hiina haugub, aga ei hammusta Taiwani

Me võime oodata, et urisemine ja haukumine muutub valjemaks. Hiina poolt näeme rohkem Taiwani õhuruumi rikkumisi, mereväe aktiivsust ja ähvardusi. Sellegi poolest on väga ebatõenäoline, et Hiina Taiwani 2023. aastal ründab. Kuigi Hiina soovib Taiwanile vastu hakata, siis president Xi Jingpingi valitsus saab aru, et nad ei ole sõjaliselt, poliitiliselt ja muus osas valmis Taiwani ründama. Kodumaised probleemid, majanduse olukorra halvenemine ja sotsiaalsed rahutused tähendavad, et konflikti tekitamine USA ja teiste lääne kaubanduspartneritega on praegu põhjendamatu. Venemaa võib gaasi müümise Saksamaale lõpetada, aga pole võimalustki, et Hiina majandus elab üle olukorra, kus ennast USA ja Lääne-Euroopa majandustest ära lõigatakse.

11) Teisel poolaastal on majandus ja turud taastumas

Kuigi ma ei ole aasta esimese poole osas optimistlik, siis usun, et USA majandus on tugevas seisus. Nafta- ja gaasiturul, tööstuses, tarneahelate ümberkorralduses ning uutes tehnoloogiates nagu tehisintellekt, kvantarvutid, plokiahel ja külm tuumasüntees on tohutult palju kasutamata potentsiaali.

12) Samad poliitikad jätkuvad

V-kujulise majanduse taastumise võivad rööbastelt maha viia samad jõud, mis majanduslanguse esile kutsusid. Nendeks on kehvad poliitilised otsused, mis kahjustavad meie energiatööstust, hoiavad piire ebaturvalisena ning toidavad bürokraatiamasinat, mis piirab innovatsiooni energias, tööstuses, finantsteenustes ja tehnoloogias. Need on majanduse ühed suurimad sektorid, mida Bideni naasmine Obama aja poliitikate juurde kahjustanud on.

Lugemissoovitus Teile