Lisa hinnateavitus

Füüsilise hõbeda turul on mitme kümnendi suurim puudujääk

Avaldatud Mait Kraun kategoorias Kullamaailmast, Maailmast, Kogu uudisvoog või 07.12.2022
Kulla hind (XAU-EUR)
1985,02 EUR/oz
  
+ 6,87 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
22,97 EUR/oz
  
- 0,10 EUR

Hõbeda füüsilisel turul saab tänavu olema mitme kümnendi suurim puudujääk. Nõudlus on rekordiline ning kaevandused ei suuda selle rahuldamiseks piisavalt hõbedat toota. See pole hindu aga tõusma pannud. Miks see nii on?

Prognoositakse, et hõbeda nõudlus kasvab tänavu 16 protsenti, 1,21 miljardi untsini. See tekitab turul suurima defitsiidi alates 1990ndatest, teatas Silver Institute oma novembri lõpus avaldatud raportis.

Hõbeda kasutamine tööstuses, ehetes, hõbedast nõudes ning jaeinvestoritele mõeldud investeerimistoodetes tõusevad kõik rekordiliste tasemeteni. Tähtsamatest valdkondadest ei jõua uue rekordini vaid fotograafia.

Autotootjad kasutavad aina rohkem hõbedat, sest sõidukites kasutatava elektroonika hulk suureneb. Samas moodustab autosektor vaid 5 protsenti globaalsest nõudlusest. Päikesepaneelid moodustavad nõudlusest 10 protsenti. Suure tõuke annab nõudlusele ka roheenergiale üleminekuks vajamineva infrastruktuuri ehitamine. Tööstuses kasvab nõudlus 539 miljoni untsini, mis moodustab peaaegu poole globaalsest nõudlusest.

hõbeda turg

Hõbeda füüsilise turu pakkumise ja nõudluse vahe (miljonites untsides). Allikas: Silver Institute/Metals Focus/GoldSilver.com

Füüsilise hõbeda investeerimisnõudlus on samuti rekordiline, kasvades tänavu 18 protsenti, 329 miljoni untsini. Huvi müntide ja kangide vastu on olnud väga suur ning preemiad (maailmaturule lisanduv hind) on jõudnud rekordtasemeteni. Sellegi poolest on hõbeda hind püsinud tänavu surve all. Miks see nii on?

Tavidi analüütiku Mait Krauni kommentaar:

Hõbeda turg on teiste toorainetega võrreldes mõnevõrra erakordne. Me näeme turul väga tugevat füüsilist nõudlust, mis toob kümnendite suurima puudujäägi. Samal ajal on paberturul hinnad tugeva surve all. Miks? Ühe põhjusena räägitakse sellest, et pakkumist on piisavalt. Eelkõige tuuakse välja Londoni Kulla- ja Hõbedaturu varud.

Paberturu aluseks olevatel Londoni ja New Yorgi turgudel on aga varud järsult kukkumas. Arvatavasti just selle pakkumisega füüsilise hõbeda puudujääki kompenseeritakse. Börside varude languse kohta saab pikemalt lugeda siit. Üldiselt näitab see, et huvi füüsilise hõbeda vastu on suur, aga huvi paberhõbeda vastu on madal. See on pannud paberhinnad ka kukkuma.

Kui praegu väljastataks taoline raport näiteks nikli, vase või nafta kohta, tõuseks hinnad arvatavasti koheselt ja väga kiiresti. Info taolise puudujäägi kohta peaks hinnad kohe tõusma panema, aga väärismetallide turul on olukord teistsugune, sest paberturul toimiv süsteem on võimendatud ning hõbedaga seotud väärtpabereid on olemas kordades rohkem kui füüsilist metalli ennast. Seega on turuhind reaalsest nõudluse ja pakkumise dünaamikast suuresti irdunud.

Kuna hõbeda turg saab ka järgmistel aastatel olema defitsiidis, siis tähendab see arvatavasti seda, et  füüsilise ja virtuaalse hõbeda hinnavahe kasvab aina suuremaks. See tähendab, et füüsilise hõbeda preemiad (maailmaturule juurde arvestatav hind) tõusevad veelgi kõrgemaks. Hinnad ei saa ka paberturul pikka aega tasakaalust väljas oleva turuga niivõrd suures vastuolus olla.

Rekordiline puudujääk hõbedaturul

Investeerimisnõudlusele on tuge pakkunud investorite mure kõrge inflatsiooni, Ukraina sõja, majanduslanguse ning valitsuste tegevuse pärast, kirjutati Silver Institute’i raportis.

Nõudlus Indias on 2022. aastal pea kahekordistunud, sest ostjad kasutasid madalaid hindu selleks, et 2020. ja 2021. aastal vähenenud varusid suurendada.

Tänavune defitsiit hõbeda turul saab olema 194 miljonit untsi. Eelmisel aastal oli defitsiit 48 miljonit untsi. Kokku kaevandatakse tänavu 1,017 miljardit untsi hõbedat, nõudlus saab olema prognoosi järgi aga 1210 miljardit untsi.

Silver Institute’i raportit ette valmistanud Philip Newman ütles, et järgmisel aastal tuleb nõudlus veidi alla, sest Indias laabub varude täiendamine. Samas ootab ta, et numbrid saavad sellegi poolest olema ajaloolises kontekstis tugevad.

Newman ootab tugevat nõudlust eelkõige tööstusest, nii päikesepaneelide tootjatelt kui autotootjatelt. Ka järgnevatel aastatel saab hõbeda turg olema defitsiidis, aga mitte nii suures nagu tänavu.

Füüsiline nõudlus vs paberhind?

COMEXi (Commodities Exchange) ja Londoni Kulla- ja Hõbedaturu Liidu (LBMA) jälgitavad hõbeda varud on tänavu langenud lausa 25 protsenti ehk 370 miljoni untsi võrra.

Samal ajal prognoositakse, et börsil kaubeldavate fondide (ETFid) varud langevad 110 miljoni untsi võrra. Põhjusena tuuakse raportis välja, et hõbeda hind on volatiilsem kui kulla oma, mille tõttu toimub sealsel turul rohkem lühiajalist kauplemist ja kasumivõtmist. Investorid saavad ka edaspidi olema hõbeda hinna osas negatiivselt meelestatud, sest võlakirjade tootlused kasvavad, kirjutatakse raportis.

Üleüldiselt on paberhõbeda vastu olnud tänavu nõrk nõudlus. Huvi on langenud nii börsil kaubeldavate fondide kui ka teiste paberhõbedaga seotud toodete vastu.

Huvitav on asjaolu, et raportis prognoositakse vaatamata väga tugevale füüsilisele nõudlusele tänavuseks keskmiseks hõbeda hinnaks 21 dollarit untsist. Praegu kaupleb hõbe 22,4 dollaril untsist.

hõbeda nõudlus
Hõbeda nõudlus ja pakkumine erinevate valdkondade lõikes. Allikas: Metals Focus.

Lugemissoovitus Teile