Lisa hinnateavitus

IMF: maailmamajanduse jaoks on hullem veel ees

Avaldatud Mait Kraun kategoorias Maailmast, Kogu uudisvoog või 17.10.2022
Kulla hind (XAU-EUR)
2458,23 EUR/oz
  
+ 21,13 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
29,15 EUR/oz
  
+ 0,39 EUR
IMF ootab maailmamajanduses raskeid aegu
IMF ootab maailmamajanduses raskeid aegu

17.10.2022

Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) alandas globaalse majanduse järgmise aasta väljavaadet ning nentis, et meid võib tabada oodatust tõsisem majanduskriis. Peamiste põhjustena toodi välja Ukraina sõda, Hiina majanduse aeglustumine ning globaalne inflatsioon, mis nõuab keskpankadelt intresside tõstmist.

“Globaalne majandus on silmitsi tõsiste väljakutsetega,” ütles IMFi peaökonomist Pierre-Oliver Gourinchas pressikonverentsil. “On kolm peamist jõudu, mis seda mõjutavad – Ukraina sõda, inflatsioonisurvest tulenev elamiskulude kasv ning Hiina majanduse aeglustumine.”

IMF hoiatab, et rahapoliitiliste, fiskaalsete ja finantspoliitiliste otsuste puhul on praegu väga suured riskid teha midagi valesti. Ühtlasi on finantsturgudel praegu palju ebakindlust ja stressi. IMF usub, et intresside liiga kiire tõstmine võib viia globaalse majanduse kriisi.

Samas kirjutatakse, et riikidel on siiski tähtis inflatsioon ja pikaajalised inflatsiooniootused rahapoliitikaga kontrolli alla saada. Üleüldiselt kiitis IMF Föderaalreservi praeguse tegevuse aga heaks.

IMF ootab, et globaalselt jõuab inflatsioon oma tippu selle aasta lõpus, aga püsib kõrgel oodatust kauem. Tänavu nähakse globaalseks inflatsiooniks 8,8%, järgmisel aastal 6,5% ja 2024. aastal 4,1%. Samas teadvustatakse, et riskid kõrgemaks pikaajaliseks inflatsiooniks on olemas.

Lisaks hoiatas Valuutafond, et globaalse finantssüsteemiga seotud riskid on “oluliselt halvenenud”. Tähtsate varaklasside lõikes on turgude likviidsus märgatavalt langenud, mis võib turgudel tuua kaasa ootamatuid ja järske liikumisi.

Ees on rasked ajad

IMFi oktoobrikuu väljavaates kirjutatakse, et maailmamajanduse kasv võib järgmisel aastal olla alla 2%. Selle stsenaariumi tõenäosuseks peetakse 25%. See on ajalooliselt väga madal tase. Alates 1970. aastast on kasv olnud nii madal vaid viiel aastal. Baasstsenaariumi järgi peaks kasv olema 2,7%. Kõige hullema stsenaariumi puhul, mille tõenäosuseks peetakse 10-15%, on kasv alla 1%.

Maailmamajanduse puhul mängivad nõnda väikesed numbrid olulist rolli. IMFi hinnangul langeb kolmandik globaalsest majandusest.

“Lühidalt öeldes – hullem on veel ees ja paljud inimesed peavad 2023. aastal kogema majandussurutist,” ütles Gourinchas. “2% on väga madal number. Seda on olnud vaid viiel aastal ja kui neid aastaid lähemalt vaadata, leiame, et 1973. aastal oli naftakriis, 1981. aastal tõstis Volcker järsult intresse, 2008. aastal oli globaalne finantskriis. Need kõik on meie kollektiivses mälus raskete aegadena.”

Itaalia majandus suures ohus

IMFi ökonomist Petya Koeva Brooks rääkis ka sellest, millist mõju omavad inflatsioon ja energiakriis Itaalia majandusele.

“Me ootame, et Itaalia siseneb järgnevates kvartalites majandussurutisse [vähemalt kaks kvartalit kestev majanduslangus]. Suurt mõju on avaldanud energiakriis ning kõrge inflatsioon, millel on halb mõju inimeste reaalsetele sissetulekutele.”

Kui rääkida Itaalia väljavaate riskidest, siis pigem kujuneb asi hullemaks kui oodatakse, ütles Brooks. Tema sõnul saab energiaturgude mõju olema Itaaliale ka edaspidi väga suur.

Autor: Mait Kraun

Lugemissoovitus Teile