Lisa hinnateavitus

JP Morgan: aktsiad hakkavad langema ja kuld jõuab uute hinnarekorditeni

Avaldatud Mait Kraun kategoorias Kullamaailmast, Maailmast, Kogu uudisvoog või 15.12.2023
Kulla hind (XAU-EUR)
2597,24 EUR/oz
  
- 11,56 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
28,93 EUR/oz
  
- 0,02 EUR

15.12
Autor: Tavidi analüütik Mait Kraun

USA suurpanga JP Morgani hinnangul tabab aktsiaturge järgmisel aastal langus, kulla hind peaks tõusma aga uue rekordini ning hõbe jõudma 30 dollarini untsist.

Panga hinnangul on vaid mõõdukas risk, et globaalne majandus lühemas perspektiivis langusesse satub. Nad usuvad, et suurem majanduslangus tuleb alles 2025. aasta keskpaigas. Sellegi poolest oodatakse 2024. aastaks mitmete riskantsemate varade hinnalangust.

„2024. aastale lähenedes ootame, et nii inflatsioon kui ka majanduskasv pehmenevad, sest seni kasvu ja riskantsemaid varasid toetanud faktorid taanduvad. Me oleme riskantsemate varade tootluse ja järgmise 12 kuu majanduskasvu osas ettevaatlikul seisukohal, sest rahapoliitika, geopoliitilised riskid ning kõrgele paisunud varahinnad saavad olema takistuseks,“ ütles JP Morgani globaalsete turgude peastrateeg Marko Kolanovic.

Pank prognoosib, et aktsiaturgudel ei lähe järgmise aasta jooksul hästi. Kui praegu kaupleb USA suurim aktsiaindeks S&P 500 umbes 4720 punkti juures, siis JP Morgani järgmise aasta hinnasiht on indeksi jaoks 4200 punkti. See tähendaks praeguselt tasemelt aktsiaturgude 11%-list langust.

„Võlakirjade tootlused jõuavad enne intressikärpeid oma tippu ning aktsiaturgudel tuleb tõenäoliselt korrektsioon, sest aktsiate hinnatasemed ei peegelda aeglustuvat majandust ning ebarealistlikult kõrgeid kasumiootusi,“ ütles JP Morgani strateeg Thomas Salopek.

Intresse hakatakse langetama

Samal ajal on keskpangad jätkuvalt süsteemist likviidsust välja võtmas, sest keskpangad vähendavad oma bilanssi (rahatrüki vastupidine protsess) ning intressimäärad püsivad suhteliselt kõrgel tasemel, piirates tarbijate kui ka ettevõtete majandustegevust.

Esimesed intressikärped tulevad panga hinnangul 2024. aasta kolmandas kvartalis.

Ka geopoliitilised riskid püsivad kõrged. „Praegu on käimas kaks suurt konflikti ning varsti tulevad 40 erinevas riigis valimised, kaasa arvatud USAs. Selle tõttu saavad kõikumised aktsiaturgudel olema suuremad kui 2023. aastal. Volatiilsuse ulatus sõltub lõpuks aga sellest, kui sügavaks kujuneb kättejõudev majanduslangus,“ kirjutas pank oma turu ülevaates.

Tooraineturgudel läheb paremini

Tooraineturgudel peaks panga hinnangul tuleval aastal pigem hästi minema, eriti head minekut näitavad JP Morgani hinnangul kuld ja hõbe.

Brenti toornafta järgmise aasta keskmiseks hinnaks prognoositakse on 83 dollarit barrelist. Praegu kaupleb Brent 77 dollari juures. 2025. aastal peaks toornafta hinnad aga 10 protsendi võrra langema, usub pank.

„Vaatamata vastutuultele majanduses ootame, et päevane nõudlus nafta järele tõuseb 2024. aastal 1,6 miljoni barreli võrra, millele aitab kaasa arenevate turgude hea majanduslik seis, USA majandus ning nõrk, aga stabiilne Euroopa majandus,“ kirjutati ülevaates.

Metallidest säravad kuld ja hõbe

Metallide sektoris säravad tuleval aastal kõige enam kuld ja hõbe, arvab pank. Föderaalreservi tulevased intressikärped ning USA riigivõlakirjade reaaltootluste langus viib kulla hinna 2024. aasta keskpaigaks uute rekorditeni, neljandaks kvartaliks peaks keskmine untsihind olema juba 2175 dollarit. Hõbeda puhul prognoositakse, et untsihind jõuab neljandaks kvartalis 30 dollarini.

Kulla hind kaupleb praegu 2033 dollari juures untsist. Untsi hõbeda eest tuleb välja käia 24 dollarit.

„Kõikide metallide lõikes on meil hinnatõusu osas suurim veendumus just kulla ja hõbeda puhul. Lisaks 2024. aastale peaks tõus jätkuma ka 2025. aasta esimeses pooles. Tõsi, turule sisenemise hetk on ikkagi oluline,“ ütles JP Morgani baas- ja väärismetallide strateegia juht Gregory Shearer.

Põllumajandusturud on samuti pigem tuleval aastal tõusmas, eriti esimesel poolaastal. „Me prognoosime, et tubli hinnakasvu näitab suhkur, teraviljade, õliseemnete ja puuvilla puhul on hinnatõus mõõdukas.“

Lugemissoovitus Teile