Lisa hinnateavitus

Kuidas kujuneb turgudel kulla hind?

Avaldatud Mait Kraun kategoorias Kullamaailmast, Maailmast, Kogu uudisvoog või 26.09.2023
Kulla hind (XAU-EUR)
2617,20 EUR/oz
  
+ 22,30 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
29,72 EUR/oz
  
+ 0,73 EUR

21.09.2023

On oluline, et kõik investorid mõistaks, kuidas nende investeeringute väärtus kujuneb. Peamiselt lähtutakse turul kaubeldes spot-hinnast. Rafineerimistehas Perth Mint on kokku pannud ülevaate, kuidas spot-hinnad kujunevad.

Spot-hind on turul praegusel hetkel kehtiv hind, millega konkreetse varaga (näiteks väärtpaberi või toorainega) kaubeldakse. Kuigi spot-hinnad võivad nii aja kui asukoha lõikes erineda, siis tänapäeva globaalses majanduses on valuutakurssidega arvestades hinnad üle maailma reeglina ühesugused.

Kulla ja hõbeda tähtsamad turud

Kulla ja hõbeda hinnad kujunevad peamiselt kahel võtmetähtsusega turul. Allpool vaatleme seda, mida tähendab väärismetallidega kauplejate jaoks „õiglane“ hind.

  1. Börsiväline turg (over-the-counter, OTC)

Börsiväline turg koosneb kauplejatest, kes teevad üks-ühele teiste kauplejatega tehinguid. See on võrgustik kauplejatest, kes teevad turu kauplemistundidel üksteisega iseseisvalt tehinguid.

Börsivälise turu all peetakse silmas eelkõige professionaale/juriidilisi isikuid, kes kauplevad 400-untsiste kullakangidega (ja 1000-untsiste hõbekangidega). Tavaliselt sõlmitakse need tehingud Londonis. Samas tuleb meeles pidada, et väärismetallidega kauplejate juures, kes tegelevad nii ostu kui müügiga (näiteks Tavid), sooritad sa samuti börsivälise tehingu.

Börsiväline kauplemine toimub tavaliselt telefonitsi või selleks loodud digitaalse kauplemisplatvormi kaudu. Sõlmitud tehingute tingimused ei ole seal avalikud.

Seega on turu iseloomu arvestades tihtipeale raske teada, mis see börsiväline hind täpsemalt on. Seda arvestades lähtuvad väärismetallidega kauplejad tihtipeale teenusepakkujate nagu Reutersi või Bloombergi andmetest. Samuti toetutakse Londoni Kulla- ja Hõbedaturu päevastele fikseerimishindadele.

Seda spot-hinda uuendavad tavaliselt suuremate pankade väärismetallide osakonnad. Sisuliselt on tegemist platvormi või foorumiga, kus pangad saavad oma hinnad avalikuks teha. Erinevalt aktsiaturust ei tähenda see aga, et nende hindade juures ollakse kohustatud ka tehinguid tegema.

Võrdluseks võib välja tuua, et avalikel börsidel (näiteks futuuriturud) on hinna kindlaksmääramine palju lihtsam.

  1. Futuuribörsid

Futuuriturud on avalikud ja reguleeritud turud, kus kaubeldakse kulla ja hõbeda futuuridega. Futuur on pooltevaheline leping, mis kohustab alusvara ostma või müüma varem kokkulepitud ajal ning kohas. Kulla ja hõbeda puhul on kõige mõjukam USA COMEX turg.

Tihtipeale kajastatakse lähima aegumistähtajaga futuuride hinda spot-hinnana. Tehniliselt ei ole see korrektne, sest futuur kajastab tulevikuhinda, spot-hind aga praegusel ajahetkel kehtivat hinda.

Kohese kulla ja hõbeda kohaletoimetamisel lähtutakse sellegi poolest kohalikust futuuribörsist. Seega  jaekliendi vaatest on futuuridest tuletatud spot-hind sisuliselt hetkehind.

Millisel turul kujuneb kulla hind?

On tähtis märkida, et futuurid ja spot-hinnad on omavahel seotud. Nende omavahelist seost ja joondust aitavad hoida arbitraažtehinguid tegevad kauplejad, kes kasutavad igasugust hindade erinevust kasumi teenimiseks. Nad hoiavad silma peal sellel, milline on raha ja kulla laenamise hinna vahekord. Kui nad näevad liiga suuri erinevusi, võivad nad futuure müüa ning osta kulda börsivälise (OTC) spot-hinnaga (ja vastupidi). See loob olukorra, kus need hinnad ei saa palju erineda.

Selle üle vaieldakse, kas kulla hinda kujundavad peamiselt USA futuuriturud, Shanghai Kullabörs (Shanghai Gold Exchange) või Londoni OTC spot-turg. See, milline börs hinda enim mõjutab, võib ajas muutuda. Samuti on mitmeid teisi faktoreid, mis kulla hinnale mõju avaldavad. Tõsi, kui arvestada kaubeldavate untside mahtu, on Londoni OTC turg on tunduvalt suurem kui COMEX. Need kaks turgu moodustavad globaalsetest kauplemismahtudest kokku enam kui 90 protsenti.

Väärismetallidega kauplejate spot-hind

Seega, kuidas määravad väärismetallidega kauplejad (nende hulka kuulub ka Tavid) omaenda spot-hinna, mida klientidele presenteeritakse?

Nad arvestavad allpool olevate faktoritega:

  • Spot-hinnad ja futuurihinnad võivad pärast kliendiga hinna kokkuleppimist muutuda. Hulgiturul tehtud tehing võidakse teha teisel ajahetkel, mis tähendab, et need võivad kliendihinnast erineda (nii ostmise kui müümise puhul).
  • OTC ja futuuriturud on sisuliselt hulgiturud, kus kaubeldakse suuremate kogustega. Väärismetallidega kaupleja klient (näiteks Tavidi klient) ostab reeglina aga palju väiksemaid koguseid. See tähendab, et üks börsivälisel turul tehtud suurem tehing on ühe hinnaga, paljud edasimüügis tehtud väiksemad tehingud on aga hinna poolest erinevad.
  • Väärismetallidega kauplejal ei pruugi börsivälisel turul hindade fikseerimise ajal olla mõistlik Reutersi või Bloombergi hetkehindadest lähtuda. Seda näiteks juhul, kui turud liiguvad väga kiiresti ning nii-öelda kullapangad (turukujundajad) ei uuenda platvormidel oma hindu piisavalt kiiresti.
  • Futuuriturul tuleb väärismetallidega kauplejatel maksta ka maakleritasusid. Nii futuuriturul kui börsivälisel turul kaasnevad diilerite palkamise ja tehingute sõlmimisega kulud.

Üleval pool olevate faktoritega arvestamiseks lisab väärismetallidega kaupleja spot-hinnale või futuurihinnale juurde marginaali. Spot-hind on dünaamiline, mida mõjutavad paljud faktorid – näiteks intressimäärad, turumeeleolud ja geopoliitilised sündmused.

Tasub märkida, et see spot-hinna marginaal lisandub juurdehindlusele, mille lisavad hinnale rafineerimistehased, kellel tuleb kuld töödelda konkreetse puhtuseni ning vermida see müntideks ja kangideks.

Kuna erinevaid hinnakujundamise faktoreid on palju, siis võivad väärismetallidega kauplejate spot-hinnad olla väga erinevad.

See võib kullaturul alustavate investorite jaoks olla segadust tekitav. Tavaliselt ollakse harjunud, et näiteks konkreetsel aktsial on konkreetsel börsil konkreetne hind. See võib tekitada ka küsimuse, kas ette näidatud hind on „õiglane“.

Ainuke viis, kuidas õiglast hinda ära tunda, on teha sama, mida teevad väärismetallidega kauplejad – nad püüavad sõlmida tehinguid kauplejatega, kes pakuvad parimat hinda. Tuleb esitada küsimus, kas väärismetallidega kaupleja kohtleb kliente õiglaselt ning tegutseb ausalt. Kas hinna kujundamine on läbipaistev ja lihtsasti arusaadav? Inimesed, kes seda analüüsivad, saavad osaks börsiväliste kauplejate võrgustikust, kes turgu kujundavad.

Lugemissoovitus Teile