Lisa hinnateavitus

Vali majandusaasta kangelane

Avaldatud Kirke Sööt kategoorias Kogu uudisvoog või 19.12.2011
Kulla hind (XAU-EUR)
2469,02 EUR/oz
  
+ 12,83 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
29,45 EUR/oz
  
+ 0,40 EUR

Lugude keskmes on alati kangelased. Ka käesoleva aasta majandusloole tagasi vaadates on paslik pöörata pilk eelkõige aasta kangelaste ehk ärimeeste poole. Seda enam, et juba nädala lõpus kuulutab Äripäev välja alates 1993. aastast välja antava Aasta Ärimehe laureaadi.

Äripäeva arvates jutustab käesoleva aasta majanduslugu suurtest kogemusest, tagasitulekust ja ettenägelikkusest. Nii peegeldub see Aasta Ärimehe valikusõela läbinud kandidaate analüüsides.

Kõigepealt kogemused.
Eesti ettevõtluse grand-old-man Ülo Pärnits, suutis kinnisvarakriisist edukalt välja tulla, kaasates Ülemiste Keskuse arendusse Soome börsifirma Tecnopolis. Pärnits on suutnud hästi tööle panna Dvigateli tootmise kui ka investeerinud mööblitööstusesse, soetades äripartneritega Eesti suurim madratsite ja voodite tootja Tarmel Furniture. Strateegilise muutuse võttis ette ka ekspeaministrist ärimees Tiit Vähi, kes ühelt poolt müüs muldmetallide tootja Silmeti USA börsifirmale Molycorp ning teiselt poolt plaanib saadud raha kasutada eelkõige Sillamäe sadama edasiarenduseks.
Selle kategooria alt ei maksa unustada ka kurikuulsat Ernesto Preatonit, kes tõestas end taaskord osava ärimehena, kuid tema osalusega Pro Kapital müüs Kristiine kaubanduskeskuse 105 miljoni euroga Soome Cityconile. Preatoni plaanib juba uue keskuse ehitamist.

Mitmed kogenud mehed on teinud come backi.
Esimeseks kunagine hansapankur Rain Lõhmus, kes püüab LHV kaudu pakkuda suurpankadele konkurentsi, eristudes eelkõige n-ö kohaliku mõõtmega. LHV on juba väga edukas pensionifondide müügis. Tema kõrval on vanadele radadele tagasi pöördunud ka värvikas Urmas Sõõrumaa, kes püüab turu suurimale turvafirmale pakkuda konkurentsi K-Grupi ja Pristise ühendamisel tekkinud USS Security Eesti ASi.

Isegi ettenägelikkuses on konkurents tihe.
Tõsi, musternäide on vaieldamatult Tavidi suuromanik Alar Tamming, kes oskab muutlikud ajad pöörata enda kasuks, teenides suuri kasumeid, olgu taustaks devalveerimishirm või kullahuvi. Tamming julgeb valehäbita ujuda vastuvoolu ning öelda otse välja oma arvamus, mille eest paljud teda ka õigustatult hindavad.
Kuid siia alla kuuluvad ka vennad Rolf ja Rikard Relanderid, kes suhteliselt vaikselt, kuid järjepidevalt on ajanud edukalt mööbliäri ning sealtkaudu hakanud investeerima ka teistesse sektoritesse. Näiteks ostes osaluse metallkonstruktsioonide tootja Ilmarises, mis on seejärel saanud uue hingamise. Samuti aitavad visiooniga ärimehed n-ö taasluua Eesti panka, investeerides LHVsse. Ette vaatajad on ka tarkvarafirma Webmedia juhtivad Taavi Kotka ja  Priit Alamäe, kes on oma ettevõtet jõudsalt kasvatanud ja kavandavad kasvu börsifirmaks.

Kangelane 2011.
Ilmselt eraldi tuleb välja tuua salapärase ja vastuolulise Toomas Tooli, kelle tiiva all on börsi peksupoisist rõivafirmast Silvano, saanud üks edukaim börsiettevõtte. Aga ka perekond Leemanid, kellele kuulub kahekümne aastaseks saanud lasterõivatootja Lenne OÜ, mis tootis kopsakat kasumit kriisi kiuste. „Meiesugused eksportöörid väga masu ei tunnetanud,” on Äripäevale öelnud ettevõtte juht ja üks omanikke Urmas Leeman.

Ettevõtlusaasta on olnud kirju ning edu on saatnud sihipäraselt oma asja ajavaid ärimehi. Kes saab Aasta Ärimeheks 2011? Tule ja vali oma lemmik

http://www.ap3.ee/Default.aspx?PublicationId=603bf433-05e5-46d6-a425-cce8dc76bb56

Lugemissoovitus Teile