Lisa hinnateavitus

Analüütik: kulla hinda on raske prognoosida

Avaldatud Kirke Sööt kategoorias Kogu uudisvoog või 28.06.2013
Kulla hind (XAU-EUR)
2229,68 EUR/oz
  
- 3,54 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
29,17 EUR/oz
  
- 0,26 EUR

LHV nooremanalüütiku Rasmus Noormägi sõnul viitab kulla järsk odavnemine, et selles on olnud palju õhku, kuid kui USA rahapoliitikat lõdvendab, võib hind tõusta hoopis uutesse kõrgustesse.

Kulla hind langes eile viimase kolme aasta madalaimale tasemele.

Noormägi kommenteeris ERR-i uudisteportaalile, et languse peapõhjuseks on spekulatsioonid USA keskpanga (FED) lõdva rahapoliitika tagasitõmbamisest viimase paari kuu jooksul.

Samas rõhutas analüütik, et midagi kindlat veel selgunud pole.

“[Seni on olemas] turuosaliste spekulatsioonid ja FED-i esimehe Ben Bernanke sõnad juuni keskpaigast, et nii võib juhtuda, kui USA majandus edeneb Föderaalreservi ootuste kohaselt.”

Noormägi sõnul on kulda investeerimise põhitees viimastel aastatel rajanenudki maailma suuremate keskpankade meelevaldselt lõdvale rahapoliitikale.

Selle ühe tagajärjena ootasid paljud inflatsiooni järsku tõusu arenenud majandustes.

“Seda aga juhtunud ei ole. Nüüd, kui FED on ka ise tunnistanud, et nad võivad hakata lõdva rahapoliitika otsi kokku tõmbama, on kulda investeerimise tees justkui kadumas, sest senise rahapoliitika lõppedes peaksid ka inflatsioonikartused taanduma,” rääkis Noormägi.

Küsimusele, kas “kulla-hype” on läbi, on tema sõnul raske vastata. “Kõik sõltub sellest, kuidas läheb USA majandusel ja mida otsustab teha FED,” kinnitas Noormägi.

“Küsimused, nagu kui palju, millal, kui kiiresti kavatsetakse võlakirjade ostuprogrammi (quantitative easing) vähendada, on vastuseta ja neid on raske ette näha,” lisas ta.

Noormägi märkis, et kullapooldajate arvates on tegu igati tervitatava hingetõmbepausiga, et minna uute kõrguste poole, sest nende arvates ei ole USA majanduses sisulist paranemist toimunud.

“Viimase aja tugev langus kulla hinnas näitabki ehk kõige paremini, et kullahinnas on seni olnud palju spekulatiivset õhku sees, kuid on endiselt ka neid, kes usuvad, et kuld on parim kaitse keskpankade meelevaldse tegutsemise ja ebakindla tuleviku eest,” kinnitas ta.

“Ja kui peakski juhtuma, et USA majanduse väljavaade lähema aasta jooksul kehveneb ja FED otsustab rahapoliitikat seetõttu veelgi lõdvendada, võib kullaunts juba uutesse kõrgustesse lennata.”

Allikas: https://www.err.ee/336783/analuutik-kulla-hinda-on-raske-prognoosida

Lugemissoovitus Teile