Lisa hinnateavitus

Atonen: niikaua kui võlaralli ei leia lahendust, tõuseb ka kulla hind

Avaldatud Kirke Sööt kategoorias Kogu uudisvoog või 26.05.2011
Kulla hind (XAU-EUR)
2165,26 EUR/oz
  
+ 9,50 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
25,35 EUR/oz
  
+ 0,22 EUR

Kullakauplemise ja valuutavahetusega tegeleva Tavidi nõukogu liige Meelis Atoneni sõnul kestab kulla hinnatõus niikaua kuni ei suudeta lahendust leida maailmas kestvale võlarallile.


„Raha väärtus langeb ning siit ka kulla hinnatõus. Eks euro väärtust mõjutavad ikka riikide suured võlad ning riikide suutmatus end usaldusväärsena näidata. Hetkel on otseses hädas vaid väikesed majandused, aga kogu lugu muutub karmimaks kui mõni suurtest, nagu Itaalia, Belgia, Hispaania oma probleemid sarnaselt avalikustab. Kuni see nn võlaralli ei leia lahendust, seni kulla hind ka tõuseb,“ märkis Atonen.


Kui dollaris noteeritud kulla hind liigub hetkel rekordtasemest 3-4 protsenti madalamal tasemel (1520 dollaril), siis eurotsooni elanikel tuli eile maksta kulla eest rekordilist kõrget hinda (1085 eurot untsist).„Kui vahepeal nõrgenes dollar tugevalt, siis nüüd on selles kahe nn põhivaluuta ringmängus nõrgenemise kord jõudnud euroni. Sellest ka kulla hinna rekordid euros. Kogu kullahinna tõus taandub ikka sellele, et osade investorite jaoks ei ole paberrahad euro ja dollar ja ilmselt veel osad (valuutad-toim.) enam kindlad varad ja neile otsitakse alternatiivi,“ kommenteeris kulla rekordilist taset Atonen.


Kullakaupleja sõnul pole ka teistel maailma valuutadel olnud viimase kümne aasta jooksul kulla vastu mingit šanssi. „Kuld on olnud ikka ületamatu. Kõige parem valuuta on olnud 10-aasta lõikes kauge Austraalia dollar,“ märgib Atonen, mille suhtes on kuld igaaastaselt kallinenud keskmiselt 11,2%. Euro vastu on kuld viimase kümne aasta jooksul keskmiselt kallinenud 14,1% ja USA dollari vastu 18,9% aastas.


Atonen tunnistab, et lisaks kullale on ka hõbe olnud viimasel ajal väga populaarne ning viimase aja võidud on hõbedas olnud isegi kullast tummisemad.


Samas toob Atonen välja, et kulda on füüsiliselt palju lihtsam investeerida, sest investeeringu kogus mahuliselt, on sama summa juures hõbedas kordades suurem ning seega võivad tekkida lisakulud kasvõi turvalisel hoiustamisel. Tavidi nõukogu liige toob välja, et kui 1 kilogrammi kulla (maksab 35 000 eurot) mahuline kogus on pisut suurem mobiilist, siis hõbedas on sama vääringu suurus (35 kg) võrdne ikka mõne kingakastiga.


Raivo Sormunen


http://www.ap3.ee/Default.aspx?PublicationId=fd4bd398-1879-4c92-870f-3fb160692ef6

Lugemissoovitus Teile