Lisa hinnateavitus

Eestlased eelistavad investeerida kinnisvara järel just kulda

Avaldatud Mait Kraun kategoorias Kullamaailmast, Maailmast, Kogu uudisvoog või 02.05.2024
Kulla hind (XAU-EUR)
2151,85 EUR/oz
  
- 10,70 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
27,99 EUR/oz
  
- 0,22 EUR

01.05.2024
Autor: Tavidi analüütik Mait Kraun

Citadele panga tellimusel Norstati poolt Baltikumis läbi viidud uuringust selgus, et Eesti inimesed on jätkuvalt kinnisvarausku ning soovivad just sinna raha paigutada. Kinnisvara järel teisel kohal on aga kuld ja teised väärismetallid.

Inimestelt küsiti: „Kui teil oleks võimalus, millise nimetatud investeerimisviisidest te valiksite?“. Märkida sai ära mitu varianti. Tuhandest vastanust 78 protsenti märkis ära kinnisvara, teisel kohal oli kuld ja muud väärismetallid (36 protsenti) ja kolmandal kohal investeeringud väärtpaberitesse ehk aktsiatesse, võlakirjadesse jne.

Huvitav on uuringu puhul see, et pensioni kolmas sammas oli 23 protsendiga alles neljandal kohal. Esiviisikusse mahtus veel investeerimine fondidesse (22 protsenti).

Citadele Eesti filiaali jaepanganduse juhi Marina Hakiaineni jaoks oli üllatav, et Eestis on nii palju inimesi, kes hindavad väärismetallidesse investeerimist. „Eestlaste usk kinnisvarasse on püsinud pikalt kõrgel tasemel, aga veidi üllatav on nii suur hulk inimesi, kes hindab väärismetallidesse investeerimist. Tundub, et Eesti inimeste jaoks on olulised just käega katsutavad instrumendid,“ selgitas ta.

Ta lisas, et huvitaval kombel on võrreldes Läti ja Leedu inimestega siin rohkem huvi füüsiliste investeerimisviiside vastu. „Kõik need kategooriad said Eesti inimestelt rohkem hääli.“ Eesti, Läti ja Leedu vastuseid võrreldes tuli suurema erinevusena välja näiteks see, et Leedu inimestest eelistab kulda ja väärismetalle 15 protsenti vastanutest.

Vähene huvi pensionisammaste vastu võib tuleneda ka sellest, et paljud ei võta pensionisammast kui eraldi investeerimisviisi, ütles Hakiainen. Samas tootlikkuse mõttes on pensionisammas väga eeskujulik, kuna riik võimaldab pensionisammaste maksetele tulumaksuvabastust. Tähele tasub panna ka seda, et alates 1. jaanuarist 2025 on tulumaksumäär 22 protsenti.“

Muudest viisidest eelistas veel oma raha paigutada kunstiteostesse 13 protsenti vastanutest ning krüptovaluutadesse 10 protsenti vastanutest. Kogumiskindlustust eelistas vaid 7 protsenti vastanutest, kusjuures Lätis ja Leedus oli selle investeerimisviisi puhul protsendid vastavalt 21 ja 12. Väärtesemetesse eelistab investeerida samuti vaid 7 protsenti Eesti inimestest.

Lugemissoovitus Teile