Lisa hinnateavitus

Euroopa Keskpank ostab rekordiliselt riigivõlakirju

Avaldatud Kirke Sööt kategoorias Kogu uudisvoog või 16.08.2011
Kulla hind (XAU-EUR)
2173,23 EUR/oz
  
+ 9,14 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
25,53 EUR/oz
  
+ 0,32 EUR

Euroopa Keskpank kulutas möödunud nädalal riigivõlakirjadele 22 miljardit eurot, mis on kõigi aegade rekord.


Oodatust tugevam kogupauk peegeldab kasvavat vajadust võlakriisi vaos hoida ning vältida Itaalia ja Hispaania laenukulude lenduminekut.


Küll aga tõstatas uudis ostude ulatusest taas küsimuse, kui kaua sellises tempos jätkata saab.


EKP jätkas riigivõlakirjade ostmisega 4. augustil pärast neli kuud väldanud pausi, tingituna kriisi levimisest Itaaliasse ja Hispaaniasse.


Eelmine nädalaste võlakirjaostude rekord pärineb 2010. aasta maikuust, tookordne summa oli 16,5 miljardit eurot.


Seekordne ost suurendas oluliselt riske keskpanga bilansis ja vallandas värskeid vaidlusi asutuse 23-liikmelises nõukogus.


Vähemalt kolm nõukogu liiget on riigivõlakirjade ostmise vastu.


Barclays Capitali analüütiku Julian Callow hinnangul oli läinud nädalane sekkumine «väga agressiivne». «Tekib küsimus, kui kaua saab niiviisi jätkata?» lisas ta.


Deutsche Banki strateeg Jim Reid lisas: «Huvitav, kuidas nad jätkata kavatsevad? Sest niipalju ma neid tunnen: nad teevad alati absoluutselt nii vähe kui võimalik.»


Kokku on EKP ostnud euroala riigivõlakirju 96 miljardi euro eest.


Alanud nädalal üritab keskasutus viimase ostuga võrdväärse summa euroala finantssüsteemist välja tõmmata, hoidmaks ära inflatsiooni kasvu.


Mõned analüütikud on mures, et kuna Itaalia ja Hispaania võlakirjaturud on niivõrd suured – kokku 2100 miljardit eurot – ei pruugi sekkumiste «steriliseerimine» keskpangal õnnestuda, kui ta sellises mastaabis ostmist peab jätkama.


Möödunud aastal õnnestus Euroopa Keskpangal finantsturud mingil määral maha rahustada. Rõõm jäi aga üürikeseks, kuna Saksa-Prantsuse tandem hakkas rõhuma vajadusele kaasata edasistesse abipakettidesse erainvestorid, õõnestades keskpanga pingutusi.


Ilmselt hakkab EKP eelolevatel nädalatel survestama euroala valitsusi, et nood annaksid Euroopa Finantsstabiilsuse Mehhanismile volitused võlakirjade ostmise roll keskpangalt üle võtta.


Copyright The Financial Times Limited 2011.



Ralph Atkins, FT


Toimetas: Richard Milne, FT


 


http://www.e24.ee/531552/euroopa-keskpank-ostab-rekordiliselt-riigivolakirju/

Lugemissoovitus Teile