Lisa hinnateavitus

Itaalia ja Hispaania seisund halvenes järsult

Avaldatud Kirke Sööt kategoorias Kogu uudisvoog või 03.08.2011
Kulla hind (XAU-EUR)
2227,90 EUR/oz
  
+ 11,39 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
27,03 EUR/oz
  
+ 0,31 EUR

 


Kogu maailma investorid kiirustasid eile aktsiaid müüma, hirmutatuna majanduskasvu raugemisest ja euroala kriisi ägenemisest.


 


Saksa ja USA riigivõlakirjade tootlused kukkusid aasta rekordmadalustesse – samal ajal kui 10-aastaste Itaalia ja Hispaania võlakirjade tootlused ronisid otsustavalt üle 6 protsendi piiri ja püstitasid värsked euroajastu tippmargid.


Hispaania ja Itaalia poliitikud tormasid olukorda lahendama.


Kartuse tõttu, et Hispaania võib langeda järjekordse rahvusvahelise abipaketi «ohvriks», lükkas sotsialistist peaminister Jose Luis Rodriguez Zapatero edasi plaanitud puhkusereisi ja viibib Madridis.


Itaalia rahandusminister Giulio Tremonti kogus regulaatorid kokku kriisikoosolekule. Täna kohtub Tremonti Luksemburgis eurogrupi juhi Jean-Claude Junckeriga, et arutada, mida kontrolli alt väljuva kriisiga ette võtta.


Kogu selle sagimise taustaks on järjekordne suur müügilaine turgudel. 10-aastaste Hispaania ja Itaalia riigivõlakirjade tootlused käisid eile ära vastavalt 6,45 ja 6,25 protsendi juures.


Saksamaaga võrreldes maksavad Madrid ja Rooma juba 404 ja 384 baaspunkti võrra rohkem intresse.


Nii tootlused kui vahed Saksa võlakirjadega on lähenemas tasemetele, mis Kreeka, Iirimaa ja Portugali abi paluma panid.


Prantsusmaa intresside vahe Saksamaaga püstitas samuti euroajastu rekordi: 75 baaspunkti.


Analüütikute sõnutsi on raske ette kujutada, mis Hispaania ja Itaalia tootluste tõusule piiri võiks panna – eriti suviselt hõreda börsitegevuse juures.


Üheks müügilaine põhjuseks on investorite mure, et Euroopa päästemehhamism on liiga väike Hispaania või Itaalia aitamiseks.


Murekoormat on kasvatanud majanduslanguse oht USAs ja Euroopas.


Samal ajal lõi kullahind rekordi ligi 1660 dollariga Troyes’ untist. Šveitsi frank saavutas ajaloo kõrgeima taseme nii euro kui dollari suhtes.


 


The Financial Times Limited 2011.


http://www.e24.ee/518098/itaalia-ja-hispaania-seisund-halvenes-jarsult/

Lugemissoovitus Teile