Lisa hinnateavitus

Koppel: raha juurdetrükkimine on Euroopas vältimatu

Avaldatud Kirke Sööt kategoorias Kogu uudisvoog või 10.11.2011
Kulla hind (XAU-EUR)
2203,09 EUR/oz
  
- 20,91 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
26,21 EUR/oz
  
- 0,63 EUR

Euroopat haaranud võlakriisist pole väljumiseks teist teed kui raha juurde trükkimine, leiab SEB privaatpanganduse strateeg Peeter Koppel.


“On üks majanduspoliitiline meede, mida kriisi lahendamiseks veel kasutatud pole – kui Euroopa Keskpank oleks valmis piiramatult ostma probleemsete riikide võlga ehk siis raha trükkimine,” ütles Koppel intervjuus Kuku raadiole.


“Hetkel tundub see veel poliitiliselt suhteliselt ebamugav, kuid liigutakse selles suunas. Enne veel toimub suur hulk tippkohtumisi, kus pakutakse välja uusi skeeme, mis aga suure tõenäosusega lõpevad sarnaselt kõigi varasemate päästeskeemidega,” selgitas Koppel, kelle sõnul oleks alternatiiv raha juurdetrükile riikide jaoks suhteliselt
ebameeldiv.


“Alternatiiv oleks selline deflatsiooniline spiraal, kus makstakse ära need võlad, mida maksta suudetakse ja jäetakse maksmata need, mida maksta ei suudeta. Pankrottide ja likvideerimiste kontrollimatu voog tundub aga majanduspoliitika ohjajate jaoks selgelt ebameeldiv,” lisas ta.


Raha juurdetrükk on praegu Koppeli sõnul ebamugav just seetõttu, et kardetakse sellega kaasnevat inflatsioonilist survet.


“Sakslastele inflatsioon absoluutselt ei meeldi. Suurbritannia ja Ühendriigid teevad seda aga kogu aeg, muidugi pole see probleemi lahendus, kuid tegemist on probleemi transformeerimisega ühest vormist teise, mis võimaldaks probleemi võimalikult paljudele inimestele eurotsoonis mugavamalt läbi elada.”


Tavainimestele kaasneks raha juurdetrükiga Koppeli sõnul inflatsioonist tulenev hinnatõus. “Sissetulekute kasv võib inflatsioonile samuti alla jääda,” märkis Koppel.


Priit Luts


http://uudised.err.ee/index.php?06238676#.TruFhU7rZt8.email

Lugemissoovitus Teile