Küprose pankade hoiustajad on abipaketi tõttu šokis

Eurotsooni rahandusministrite ja Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) läbirääkimistel kokku lepitud 10 miljardi euro suurune abipakett Küprosele tabas sealsetes pankades raha hoiustajaid šokina, kui nad kuulsid, et peavad hoiuste pealt ühekordset maksu maksma.


Kokkulepe, millele eurotsooni rahandusministrid ja IMF jõudsid, erineb oluliselt varasematest rahvusvahelise abi pakettidest. Hoiustajad, kellel on pangas alla 100 000 euro, peavad oma hoiustelt maksma ühekordselt 6,75-protsendise maksu, ning need, kelle hoius on üle 100 000 euro, 9,9 protsenti, vahendasid BBC jt.

Esimest korda pandi ka hoiustajad vastutama pankade finantsraskuste eest. Küprose hoiustajad nimetavad seda röövimiseks ja avaldavad sularahaautomaatide juures järjekorras seistes oma pahameelt. 

Pangaametnike sõnul võivad hoiustajad oma raha välja võtta, välja arvatud hoiusele kehtiv maks, kuigi maks astub ametlikult jõusse alles teisipäeval. Siiski selgus, et osa sularahaautomaate ei tööta, teised aga ei väljasta üle 600 euro. Küprose televisiooni teatel alandati täna seda summat aga 200-le eurole ning paljudes automaatides oli raha juba otsa saanud.

Uudisteagentuuri Reuters andmeil on peaaegu pooled Küprose pankades raha hoiustanud inimestest Venemaa kodanikud, kes ise Küprosel ei ela. Mõnedel andmetel võivad nad kaotada umbes 2 miljardit eurot. Täna aga seisid sularahaautomaatide juures peamiselt küproslased.

Küpros on pärast Kreekat, Iirimaad, Portugali ja Hispaaniat viies riik, kes on pidanud eurotsoonilt abi paluma.

Euroopa Keskpanga direktorite nõukogu liige Jörg Asmussen peab hoiuste maksustamist Küprosel meetmeks, mis spetsiaalselt arvestab situatsiooni Küprose majanduses. Saksamaa rahandusminister Wolfgang Schäuble aga olevat meedia andmeil kutsunud üles hoiuseid kärpima palju rohkem – 40%.


Allikas: http://uudised.err.ee/index.php?06274917


Tavidist

Tavid pakub laias valikus investeeringukullast ja -hõbedast tooteid võimalikult soodsa hinnaga. Tavid on Eesti kapitalil põhinev ettevõte, mis tegutseb aastast 1991 nüüdseks juba kaheksas riigis ning tema tütarettevõtetest koosnevast Tavex Grupist on kujunenud Põhja-Euroopa suurim investeerimismetallidega kaupleja.

Viimased uudised

Partnerid