Lisa hinnateavitus

Stressitesti võitnud pank kukkus käpuli

Avaldatud Kirke Sööt kategoorias Kogu uudisvoog või 04.10.2011
Kulla hind (XAU-EUR)
2203,09 EUR/oz
  
- 24,79 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
26,21 EUR/oz
  
- 0,65 EUR

Massiliselt Kreeka võlakirju omav Belgia-Prantsuse Dexia pank on suurtes finantsraskustes ning tehakse pooleks, kirjutab Belgia päevaleht De Standaard. Plaanis on jagamine nn heaks ja halvaks pangaks.


Aasta lõpuni on plaanis maha müüa korralikult toimiv Türgi tütarfirma Denizbank, Kanada Joint Venture ja Belgia Dexia pank. Kriisis Dexia osad nagu kohalik laenuosakond, Itaalia Crediop ja Hispaania Sabadell aga liidetakse kokku nn “halvaks pangaks”.


Finantsturud reageerisid uudisele panga võimalikust lagunemisest finantsgrupi aktsiate vabalangusega. Tänase kauplemispäeva alguses kukkusid Dexia aktsiad rohkem kui 32 protsenti. Seda lisaks eilsele langusele, mis tuli pärast seda kui reitinguagentuur Moody’s ähvardas Dexia kolme olulisema operatiivüksuse reitingu langetamisega.


Dexia pangal oli juuni lõpu seisuga 3,8 miljardi euro eest Kreeka võlakirju. Üldse on Dexia üks suurimaid Kreeka võlakirjade välismaiseid haldajaid. Maailma suurima kommunaallaenude finantseerijana oli Dexia aastal 2008. aastal 3,3miljardilises kahjumis, kuid päästeti toona Prantsusmaa, Belgia ja Luksemburgi ühisjõudude abil pankrotist.


Alles tänavu suvel sai Dexia ülihästi hakkama EL võimude stressitestiga, osutudes Euroopa üheks tugevamaks pangaks. Sestap imestatakse nüüd, kui tõsiseltvõetav too test tegelikult üldse oli…


 


Katri Soe-Surén


http://www.ap3.ee/Default.aspx?PublicationId=f0a8a5ce-3451-47cf-a922-ed99398052ec

Lugemissoovitus Teile