Lisa hinnateavitus

USA ökonomist: katastroof võib tulla mõne päeva pärast

Avaldatud Kirke Sööt kategoorias Kogu uudisvoog või 18.11.2011
Kulla hind (XAU-EUR)
2175,12 EUR/oz
  
+ 6,72 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
25,59 EUR/oz
  
+ 0,27 EUR

Euroopal on ehk vaid mõni päev või nädal aega, et vältida mõne eurotsooni riigi maksujõuetuks muutumist, ütles Citigroupi peaökonomist Willem Buiter.


“Aeg kaob kiiresti käest,” rääkis Buiter intervjuus Bloombergi telekanalile. “Ma arvan, et meil on ehk mõni kuu – aga võib-olla mõni nädal või päev – aega, enne kui on käes mõne riigi, nagu Hispaania või Itaalia, maksujõuetuse täiesti tarbetu selge risk. See oleks katastroof ja lammutaks Euroopa pangandussüsteemi ning koos sellega ka Põhja-Ameerika oma. Otsustajad peavad nüüd tegutsema.”


Euroopa liidrite tegutsematus ja Euroopa Keskpanga (EKP) soovimatus võlakirjade ostmist laiendada on tõstnud ka selliste eurotsooni tuumriikide, nagu Soome ja Austria, nakatumisriski.


Itaalia kümneaastaste võlakirjade intress on tõusnud üle 7 protsendi piiri, mille juures varem Kreeka, Iirimaa ja Portugal vajasid rahvusvahelist abipaketti. Soome ja Austria riigilaenude intress on võrreldes Saksamaa vastavate laenude omaga kasvanud.


Arvatakse, et EKP ostis eile järelturgudelt tavaliselt suuremal arvul Itaalia võlakirju. Buiteri sõnul ei taha aga EKP osta riigilaene otse.


Nii kaua kui Euroopa finantsstabiilsuse fondi (EFSF) pole suurendatud, on EKP ainus kanal eurotsooni abistamiseks, ütles Buiter.


“Nad võivad oma nina kinni hoida, kui nad seda teevad, aga kui nad seda ei tee, on see eurotsooni lõpp,” rääkis Buiter.Heikki Aasaru


http://uudised.err.ee/index.php?06239227#.TsUjgBLxFHc.email


 

Lugemissoovitus Teile