Lisa hinnateavitus

Haruldane pilguheit Euroopa suurimasse kullahoidlasse

Avaldatud Jaana kategoorias Kullamaailmast, Kogu uudisvoog või 10.02.2020
Kulla hind (XAU-EUR)
2467,02 EUR/oz
  
+ 29,92 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
29,37 EUR/oz
  
+ 0,61 EUR

10.02.2020

Inglise keskpank, kes on Euroopa suurim ning maailmas suuruselt teine kullahoiustaja, pakkus hiljuti BBC ajakirjanikele haruldast võimalust filmida ja teha intervjuu Briti keskpanga maa-alustes kullahoidlates Londonis. Intervjuus seletati põgusalt, miks on füüsiline kuld panga “viimase instantsi” reservivara ning kuidas selle hoiustamine käib. Videoülesvõtteid maailma suuruselt teise kullahoidla varasalvedest näeb SIIT:

 

Kommenteerib Tavidi peaanalüütik Adrian Bachmann

Inglise keskpanga kullahoidla on Suurbritannia üks kõige kaitstumaid ja valvatumaid strateegilisi objekte, mille turvataset võib võrrelda üksnes selliste strateegiliste objektidega nagu Faslane’i tuumaallveelaevade baas, krüptograafia ja küberluure keskus GCHQ ja Fylingdales’i ballistiliste rakettide radarijaam. Sellest tulenevalt lubatakse kullahoidlat filmida äärmiselt harva ning üksnes teatud nurga alt, mis ei kujuta endast turvariske.

Londoni finantskvartali keskel asuva Briti keskpanga kullahoidla on New Yorgi Föderaalreservi järel maailmas teisel kohal ühes asukohas paiknevate kullareservide mahu poolest. 2019 seisuga  hoiustati sealsetes turvakambrites 5134 tonni monetaarkulda, mis moodustab umbes 15% kogu planeedi 33 919 tonnist monetaarkullast – kullast, mis on riikide keskpankade valduses finantssüsteemi viimase instantsi stabiliseeriva alusvarana kõige tõsisemate kriiside korral.

Üldises plaanis on ootuspärane ja sugugi mitte juhuslik, et maailma kaks kõige suuremat finantskeskust – New York ja London – on ühtlasi kaks keskust, kus on hoiustatud kõige rohkem kulda ühes kohas. Vaatamata kullastandardist loobumisele teavad kõik keskpankurid, et tõsiste kriiside puhul on üksnes kuld see ülim vara hoiustamise liik, millele saab 100% kindel olla. Sellekohaste avalduste tegemine on keskpankade poolt siiski väga haruldane, sest saadaks turgudele signaali, et keskpangad ise ei usu lõppastmes oma kullaga tagamata raha väärtusesse kriisiolukordades. Ent aeg-ajalt on keskpangad siiski sunnitud seda tunnistama.

Lisaks tasub meeles pidada, et absoluutne enamus Inglise keskpangas hoiustatud kullast on inglaste käes hoiul olev välisriikide kuld. 5134 tonnist vaid 310 tonni kuulub Suurbritanniale, ülejäänu on välisriikide keskpangad peamiselt turvakaalutlustel saareriigist tuumajõu kätte valvata andnud.

Huvitav on ka haruldase videosalvestise eetrisse laskmise ajastus. Ilmselt ei ole kokkusattumus, et tavaliselt kullareserve mitte filmida lubav Inglise keskpank otsustas tuletada maailmale meelde, et nende käes on 15% maailma monetaarkullast ajal, mil Suurbritannia on Euroopa Liidust lahkunud. Tõsiasi, et britid haldavad suurt osa maailma finantssüsteemi alustalaks olevatest kullareservidest, kindlustab Londoni positsiooni globaalse finantskeskusena ka olukorras, kus Ühendkuningriigi enda SKT moodustab vaid 3% globaalsest kogutoodangust.

 

 


Adrian Bachmann - Tavid AS, analüütikAdrian Bachmann on Tavidi peaanalüütik investeerimiskulla valdkonnas. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna, õppinud EBS-i magistriõppes ärijuhtimist ning töötanud 10 aastat luureanalüütikuna Välisluureametis ja NATO peakorteris. Tema huviks on majanduslike, poliitiliste ja julgeolekualaste protsesside ning nende omavaheliste seoste mõistmine nii globaalsel, regionaalsel kui ka riiklikul tasandil.


 

Lugemissoovitus Teile