Lisa hinnateavitus

Kuidas sotsialism Venezuela majanduse hävitas

Avaldatud Mait Kraun kategoorias Maailmast, Kogu uudisvoog või 07.08.2024
Kulla hind (XAU-EUR)
2521,67 EUR/oz
  
- 47,68 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
29,08 EUR/oz
  
- 0,50 EUR

07.08.2024
Tõlkis: Tavidi analüütik Mait Kraun

Venezuela majanduse pole põhja viinud mitte sanktsioonid, vaid veerand sajandit kestnud Chavism, mida on iseloomustanud inimeste varade konfiskeerimine, mastaapne korruptsioon ning raha väärtuse hävitamine, kirjutab ökonomist, fondijuht ning mitme raamatu autor Daniel Lacalle oma blogis.

Järgnevalt avaldame Daniel Lacalle kirjutise, mis ilmus tema kodulehel:

*vaesuse määra graafik on koostatud ja lisatud Tavidi poolt

On häbiväärne, et Grupo de Puebla liikmed „vaatlevad“ Venezuela valimisi, mille tulemusi autoritaarne juht Nicolas Maduro soovib manipuleerida. Grupo de Puebla näol on tegemist organisatsiooniga, mis kaitseb kõiki kommunistlikke ja mõrtsukalikke diktatuure. Kui mõnes sotsialistlikus režiimis inimõigusi rikutakse või sõnavabadust piiratakse, vaadatakse sellele läbi sõrmede.

Venezuela 21. sajandi sotsialismi põhjustatud majanduskatastroofi on väga raske võrrelda mõne muu riigiga. Organisatsiooni Venezuelan Observatory of Finance’i ökonomistina töötav Jose Guerra räägib selle lahti oma raamatus „25 aastat Chavista valitsusi“: Venezuela sisemajanduse koguprodukt on kukkunud enam kui 55 protsenti, samas kui kogu regiooni majandus on samal ajal tõusnud 25 protsenti. Sissetulekud elaniku kohta on langenud enam kui poole võrra, vaesuse määr on kasvanud 2,8 korda ning absoluutne vaesus viis korda. Reaalne alampalk on kukkunud lausa 99 protsenti.

Sotsialism juhtis riigi viletsusse

21. sajandi sotsialism juhtis Venezuela majanduse täielikku viletsusse, samal ajal said nad paljude vasakpoolsete ülistuslaulu osaliseks. Ärgem unustagem, et Chavism kulutas ära ka tohutult suured naftatulud, mis saadi kõrgete naftahindade ajastul. Majandus suudeti põhja ajada vaatamata sellele, et aastatel 1999-2014 saadi nafta pealt enam kui pool triljonit dollarit tulu.

Riigist on lahkunud 9 miljonit venetsueellast ning vaesuses elab enam kui 80 protsenti riigi elanikest. Chavism on rahvusvaluuta boliivari hävitanud, selle väärtus on tohutult kukkunud. Viimase 14 aasta jooksul on rahatähtede nominaalväärtustelt eemaldatud 14 nulli.

Võib olla olete lugenud valet, et Venezuela majanduse on põhja lasknud USA blokaad. See on täielik vale. Venezuelas praktiliselt pole blokaadi ning riigil on tehtud bilateraalsed kaubanduslepped enam kui 50 riigiga. USA on nende üks peamisi kaubanduspartnereid, samuti Hiina, Venemaa, Türgi, Hispaania, India, Brasiilia ja Holland, selgub valitsuse andmetest. Samuti on riik saanud Hiinalt ja Venemaalt alates 2014. aastast 78 miljardit dollarit välisabi.

Lisaks sellele on riik olnud alates 2013. aastast regiooni suurim kasusaaja nii-öelda pehmetest laenudest ning võlgade restruktureerimisest. Kusjuures esimene inimene, kes tunnistas, et blokaadi sisuliselt ei ole, oli riigi president Nicolas Maduro ise. Nüüd ta räägib, kuidas majandus ja eksport tõusevad. Naeruväärne.

Venezuelas ei ole mingit blokaadi. Ainuke blokaad on see, mille sotsialism kehtestab oma vaesunud elanikkonnale. Sanktsioonid kehtivad ainult riigijuhtidele, kes on Venezuela inimesi röövinud ning riigi käsutuses oleva naftafirma PDVSA põhja lasknud. Enne Chavismi oli tegemist ühe efektiivsema naftafirmaga maailmas, pärast Chavismi on see dekapitaliseeritud, võlgades ettevõte, mis on pankroti äärel.

Rahanduse hävitamine ja eraomandi konfiskeerimine

Rahanduse häivtamine, eraomandi konfiskeerimine ning metsik korruptsioon on sotsialistlike režiimide kaubamärk. Chavism pole mingi erand. Nad on inimestelt varastanud 3,4 miljonit hektarit maad, konfiskeerinud enam kui 523 000 korterit ja sundvõõrandanud 1087 ettevõtet. 95 protsenti neist varastati otseselt omanikelt ära.

Chavism on kinni pannud enam kui 40 riiklikku ja regionaalset ajalehte ning peaaegu 40 raadiokanalit. Samuti on nad blokeerinud enam kui 30 telejaama edastamise, mille hulka kuulub ka hispaaniakeelne CNN. Lisaks sellele on Venezuelas 260 poliitvangi.

Venezuela on regiooni kõige ebaturvalisem riik. 20 aastat kestnud Chavista režiimi ajal on vägivaldselt surnud 330 000 inimest, selgub Observatory for Violence andmetest. NGO Provea avaldas, et Maduro valitsus on aastatel 2013-2023 tapnud 9400 inimest, muutes mõrvad ühiskondlikuks normiks.

Hüperinflatsioon, viletsus ja repressioon. Mõrtsukalik diktatuur põlistati Sao Paulo Forumi ja kohutava Puebla Groupi poolt. Puebla Group on musta valgeks rääkinud ka Castrista ja Nicaragua diktatuuride puhul. See on Chavismi pärand, mille üle on vasakpoolsed plaksutanud pikka aega ja mida nad endiselt toetavad. Need on need samad vasakpoolsed, kellel on julgust rääkida demokraatia, progressi ja sõnavabaduse kaitsmisest.

Need, kes on Venezuela ja Kuuba osas vaikinud, on need samad, kes räägivad paremäärmusluse tõusust.

Venezuelat ei hävitanud sanktsioonid. Seda tegi sotsialism. Kõrgete naftahindade ajal varastati riigi naftatulu, kehtestati terrorirežiim ja konfiskeeriti inimeste varad. See on süsteem, kus poliitilised juhid saavad ropult rikkaks, varastades rahva jõukuse, nii nagu seda tehakse ka Kuubas, Nicaraguas ja teistes sotsialistlikes maades.

 

Lugemissoovitus Teile