Lisa hinnateavitus

Van Rompuy: eurotsoon oli kokkuvarisemise äärel

Avaldatud Kirke Sööt kategoorias Kogu uudisvoog või 14.06.2010
Kulla hind (XAU-EUR)
2604,49 EUR/oz
  
+ 1,38 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
29,18 EUR/oz
  
+ 0,16 EUR

Herman Van RompuyEuroopa Liidu president Herman Van Rompuy ütles Financial Timesile, eurotsoon oli maikuus kokkuvarisemise äärel, mis omakorda oleks vallandanud ülemaailmse kriisi.

Van Rompuy sõnutsi mõistavad Euroopa liidrid nüüd, et edasi viivad meid vaid poliitiliselt ebapopulaarsed kuid vajalikud majandusreformid, nagu näiteks tööturgude avamine ja pensioniea tõstmine.

Neljapäeval juhatab Van Rompuy Brüsselis ELi riigipeade ja valitsusjuhtide tippkohtumist, kus kiidetakse heaks 10-aastane majandusreformide programm.

Ta juhatas tähelepanu sellele, et euro tugevus pimestas eurotsooni viimastel aastatel eelarveprobleemide suhtes.

Ühtlasi süüdistas ta finantsturgusid nendele majandusraskustele ülereageerimises ning selles, et lasevad endid liiga tugevasti kuulujuttudest ja eelarvamustest mõjutada.

«Esimesel kümnendil olid turud liiga järeleandlikud, aga nüüd on nad tihtipeale väikeste sündmuste peale üle reageerinud,» ütles ta.

«Ega asjad tänavu valesti läinud. Valesti läksid asjad euro esimese 11 aasta jooksul. Me oleme mõnes mõttes omaenda edu ohvrid.

Eurost sa tugev valuuta, riigivõlakirjade tootlused kujunesid väga väikeseks. See oli nagu mingisugune unerohi, mingisugune rahusti. Sügavaid ja varjatud probleeme ei pandud tähelegi.»

Van Rompuy tunnistas, et turud mängisid pärast Kreeka kriisi puhkemist olulist rolli, kuna juhatasid tähelepanu eurotsooni majandusjuhtimise kitsaskohtadele.

Samas toetas ta täielikult karmimate regulatsioonide kehtestamist finantsturgudele, eriti reitinguagentuuridele ja derivatiiviturgudele. Ja neid meetmeid ELi võimukandjad parasjagu ka koostavad.

«Enamikule meist ei meeldi, kui turud ülekäte lähevad. Kui aga vaadata asja laiemas perspektiivis, siis karistavad turud ju tegelikult halba poliitikat. Kohati küll ebaproportsionaalselt ja üleliia, lähtuvalt kuulujuttudest ja eelarvamustest.»

Kui küsisin, kas turud käituvad ka tema arvates nagu «hundikari» – millise termini Rootsi rahandusminister Anders Borg maikuus lendu lasi – vastas Van Rompuy: «Sellised väljendid ei ole mulle omased.»

Van Rompuy ütles, et finantsturud andsid oma panuse eurotsooni finantskriisi tekkeks, olles finantsiliselt vastutustundetute valitsuste vastu euro algaastatel liiga pehmed ja tolerantsed.

Ta kritiseeris käesoleva kümnendi esimeses pooles võimul olnud Prantsuse ja Saksa valitsusi, kes 2005. aastal stabiilsuse ja kasvu pakti reegleid lõdvemale lasid.

«See oli vale signaal,» ütles ta.

62-aastase Van Rompuy arvates on Euroopa suurimaks väljakutseks viia ellu reformid, mis on vajalikud ELi majanduskasvu kahekordistamiseks, et kaitsta meie unikaalset kombinatsiooni jõulisest kapitalismist ja heldest heaoluriigist. «Kõige keerukam saab olema reformidega eelarvete ja majanduse vallas, mis puudutavad konkurentsivõimet, tööturu reforme ja pensioniiga,» ütles ta.

«Loomulikult läheb sellega raskeks. Kindlasti tuleb ette rahvarahutusi ja poliitilist vastuseisu. Aga ma tunnen tänaseks enamikke liidreid ja nad on oma vaimu suurteks riskideks valmis pannud, kuna teavad, kui palju eurotsooni jaoks kaalul on.»

http://www.e24.ee/?id=275954&com=1

Lugemissoovitus Teile