Lisa hinnateavitus

Eelmise aasta kevadel alanud finantskriisi "rahulik" periood võib olla läbi

Avaldatud Mait Kraun kategoorias Kullamaailmast, Maailmast, Kogu uudisvoog või 26.03.2024
Kulla hind (XAU-EUR)
2570,98 EUR/oz
  
- 6,79 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
29,61 EUR/oz
  
- 0,83 EUR

26.03.2024
Tõlkinud: Tavidi analüütik Mait Kraun

Finantskriisid kipuvad kulgema mitmes etapis, mille vahele võib jääda rahulikke perioode. Pärast 2023. aasta kevade panganduskriisi alanud “rahulik” kriisiperiood on aga läbi saamas ning oleme jõudmas finantskriisi teise staadiumi, kirjutab ökonomist ja investeerimispankur James Rickards.

Järgnevalt Rickardsi essee, mis avaldati portaalis Daily Reckoning: 

Paljud meist mäletavad 2023. aasta märtsist kuni maini kestnud panganduskriisi.

See algas 8. märtsil, mil varises kokku vähetuntud Silvergate Bank. Järgneval päeval (9. märts) tabas sama saatus Silicon Valley Banki (SVB), mis oli juba palju suurem pank. SVBs oli 120 miljardi dollari ulatuses kindlustamata hoiuseid.

250 000 dollarit ületavad pangahoiused ei ole kindlustatud Föderaalse Hoiuste Kindlustamise Korporatsiooni (FDIC) poolt. Need hoiustajad olid kaotamas kõike raha, mis sellest piirist kõrgemal olid. See oleks viinud sadade Silicon Valley idufirmade kokkuvarisemiseni, kes omasid hoiuseid seal pangas.

Panka oli hoiuseid paigutanud ka suuremad ettevõtted nagu Cisco. Samuti hoidis oma varasid seal vähemalt üks suur krüptobörs. Kui SVBd poleks päästetud, oleks need ettevõtted pidanud võtma vastu väga suuri kaotusi.

9. märtsil teatas FDIC, et hoiused on kindlustamata ning hoiustajad saavad kompensatsiooniks sertifikaate, mille väärtus oli teadmata ning likviidsus olematu.

10. märtsil muutis FDIC aga järsult kurssi ning teatas, et kõik hoiused kindlustatakse. Föderaalreserv sekkus ning teatas, et ostab pankadest nominaalväärtusega ära kõik USA riigivõlakirjad, ka siis, kui nende tegelik väärtus on 80 protsenti väiksem (ja nõnda palju olidki need odavnenud).

Ajaloo üks suurimaid päästeoperatsioone

Sama nädala pühapäeva õhtul sulgeti ka Signature Bank – New Yorgis tegutsev pank, millel olid seosed krüptoturuga. Sellega ei olnud kriis läbi. 19. märtsil sundis Šveitsi Keskpank UBSi ja Credit Suisset ühinema. Credit Suisse oli maailma üks suurimaid panku, mis oli jõudnud pankroti äärele.

Viimasena varises 1. mail First Republic Bank, kelle varade maht ulatus 225 miljardi dollarini. Pank sulgeti valitsuse poolt ja see müüdi JPMorganile.

See oli USA ajaloo üks suurimaid päästmisi ja tundub, et aktsiainvestorid võtsid selle külma kõhuga vastu. Probleem seisnes aga järgnevas. Kui sa oled garanteerinud kõik hoiused ja nõustud finantseerima võlakirju nende nominaalväärtuses, siis mis tööriistad sul veel järel on? Mida saab teha järgmises kriisis, mida juba tehtud pole? Riigistada pangad?

Pärast viie panga kokkuvarisemist kahe kuu jooksul ning valitsuse triljoni dollari suurust päästepaketti tundus kriis läbi olevat. See on aga petlik kindlustunne. Ma kirjutasin juba toona, et kriis ei ole tegelikult veel läbi. Kriisist on läbitud vaid pool.

Investorid väga ei muretse, sest nad usuvad, et panganduskriis on läbi. See on suur viga. Ajalugu näitab, et suuremad finantskriisid kulgevad etappidena – esialgse ja kriitilise staadiumi vahel võib olla väga vaikne ja rahulik periood.

Aegluubis kulgev kriis võib muutuda ühtäkki kiireks

See juhtus näiteks 1994. aastal, kui tundus, et kevadine võlakirjaturu verelaskmine on läbi saanud. Detsembris plahvatas see Mehhiko tekiilakriisiks.

See juhtus ka aastatel 1997-1998, kui Aasia finantskriis hakkas 1998. aasta talvel rahunema. Järsku laienes see järgmise aasta augustis ja septembris Venemaa finantskriisiks.

See juhtus ka globaalse finantskriisi ajal. Esialgne stress, mis tekkis süsteemis 2007. aasta augustis, tundus olevat kontrolli all. Sellele järgnesid aga Bear Stearns, Fannie Mae, Freddie Maci ja Lehman Brothersi kokkuvarisemised 2008. aasta märtsist kuni septembrini.

Nende finantskriiside keskmine kestvus oli umbes 20 kuud. Panganduskriis algas 12 kuud tagasi. See võib kesta veel kaheksa kuud või isegi kauem.

Teisalt võib see kriis jõuda akuutsesse staadiumi varem. Põhjus peitub selles, et tehnoloogia tõttu toimuvad pangajooksud sisuliselt valguskiirusel. iPhone’iga on võimalik teha miljardi dollari suurune pangaülekanne samal ajal, kui sa ootad McDonald’si järjekorras. Sul ei ole vaja järjekorras seista ja oodata, kuni sa panka sisse saad.

Teisisõnu – kriisi teine staadium võib varem või hiljem puhkeda veelgi dramaatilisemal viisil. Praegu aegluubis kulgev kriis võib muutuda reaalajas kriisiks väga kiirelt.

Kaalul on ka dollari tulevik

Lisaks sellele on regulaatorite reaktsioon kiirem, sest nad on seda filmi juba varem näinud. See tekitab küsimuse, kas regulaatoritel on üldse alles laskemoona, sest juba praegu on sisuliselt kõik ära garanteeritud. Neil ei ole rohkem jäneseid, mida mütsist välja tõmmata.

See võib kujuneda kriisiks, kus paanika liigub pankadest dollari endani välja. Kui säästjad kaotavad usalduse Föderaalreservi vastu (me oleme peaaegu sinna jõudnud), siis ei kuku ainult pangad, vaid ka dollar. Selles stsenaariumis on ainuke kaitse kuld.

Samuti on oluline eristada individuaalsete pankade kokkuvarisemist ja süsteemset panganduskriisi. Kui üks pank kokku kukub, siis tavaliselt võlausaldajaid ja hoiustajaid kaitstakse, suure kaotuse võivad vastu võtta aga aktsionärid.

Süsteemne panganduskriis on aga teistsugune. See levib kiiresti pangast panka ja kogu süsteemi tuleb päästa korraga. Selleks on võimalik kasutada hoiuste garanteerimist ja lõputut rahatrükki (kvantitatiivset lõdvendamist).

Kõige hullema stsenaariumi kohaselt tuleb pangad sulgeda (nii nagu tehti 1933. aastal) või need riigistada. Mõned riigid on aeg-ajalt valinud ka riigistamise tee.

Kas staadium II on kätte jõudnud?

Mingi konkreetse panga kokkuvarisemine või süsteemne kriis võivad juhtuda igal hetkel. Päästik on alati müstiline ja suuresti ka psühholoogiline, sest fundamentaalsed probleemid on juba pikka aega püsivalt olemas olnud.

Tundub, et rahulik periood on läbi saamas ja me oleme sisenemas panganduskriisi teise staadiumisse.

New York Community Bancorp (NYCB) on saanud veebruaris ärikinnisvara laenudega enam kui 2 miljardit dollareid kahjumeid. Nad on jõudnud varisemise äärele.

6. märtsil tõstis pank turgudelt miljard dollarit, millele aitasid kaasa endine rahandusminister Steven Mnuchin ja Citadeli riskifondi juht Ken Griffin. NYCB päästeti, aga see alles varane hoiatus sellest, mis tulemas on.

NYCB pole ainuke, kes on ärikinnisvara laenudega saanud suuri kahjumeid. Kõik need kahjud on maetud pankade bilanssidesse kõikjal Ühendriikides.

Kriisi teine staadium on kohale jõudmas ning selle mõjud saavad olema finantsinstitutsioonide ja kogu aktsiaturu jaoks laastavad.

Me ei pruugi olla võimelised kriisi vältima, aga me võime seda ette näha ja varade kaitsmiseks vastavaid samme teha.

Lugemissoovitus Teile