Lisa hinnateavitus

Miks on Poolas kullapalavik? Vastab Poola Tavexi uuringute juht

Avaldatud Mait Kraun kategoorias Kullamaailmast, Maailmast, Kogu uudisvoog või 05.07.2024
Kulla hind (XAU-EUR)
2219,80 EUR/oz
  
+ 20,31 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
26,91 EUR/oz
  
+ 0,23 EUR

05.07.2024
Autor: Tavidi analüütik Mait Kraun

Eelmisel nädalal kirjutasime, et Poolat on viimastel aastatel tabanud kullapalavik ning sealne investeerimiskulla nõudlus on hüppeliselt kasvanud. Kuigi eelnev aasta oli kullaturul rahulikum, ollakse Poolas nii riigi kui indiviidide tasandil kullausku.

Selleks, et aru saada, miks see nii on, küsisime Tavex Grupi (nimi, mida Tavid kasutab rahvusvahelisel turul) Poola uuringute juhilt Tomasz Gessnerilt, mis on pannud Poola Keskpanka ja inimesi aina rohkem oma vara kullas hoidma.

Kuidas on Poolas investeerimiskulla müük viimastel aastatel kujunenud? Mis on olnud parimad perioodid ja miks?

Kullamüük on olnud Poolas viimastel aastatel väga volatiilne. Mainimist väärib kindlasti 2022. aasta, mil müük tõusis pärast Venemaa agressiooni algust Ukrainas plahvatuslikult. Oluline on rõhutada, et Poolat mõjutas Ukraina sõda väga palju, riiki saabus esimese aasta jooksul 1,5 miljonit sõjapõgenikku. Ainuüksi esimese paari nädala jooksul tuli riiki miljon inimest.

2023. aastal langes müük aga eelneva aastaga võrreldes märgatavalt, taandudes umbes 2021. aasta tasemele. Suur müügikasv tõi Poola kullaturule ka mitmeid uusi ettevõtteid. Kuna mitmed neist kasutasid äritegevuse rahastamiseks krediiti ning tegid rafineerimistehastega koguseliselt kohustavaid kokkuleppeid, sattusid nad 2023. aastal raskustesse. See tekitas ka nende klientide jaoks riske juurde – kliendid ostsid kauba ära, aga kohaletoimetamine toimus viivitusega.

Tavex on selles kontekstis heas positsioonis, sest meil on müüdav kuld alati klientide jaoks olemas. Pärast kulla hinna kiiret tõusu hakati kulda palju ka tagasi müüma. Tagasiostmisega ei ole meil Tavexis samuti probleeme olnud.

Mis Sa arvad, mis on see põhjus, miks Poola Keskpank kulda soosivamalt suhtub kui teiste lääneriikide keskpangad? Mis on see kultuuriline erinevus?

See on väga kompleksne ja mitmetahuline teema. Ametlike teadete järgi on Poola Keskpanga kullaostude eesmärk suurendada Poola finantsstabiilsust. Aastaid tagasi oli keskpanga kullareservide osakaal kogureservidest küllaltki madal, samal ajal oli lääneriikides kulla osakaal reservides umbes 15 protsendi juures. Praegu on Poola Keskpangal kokku 374 tonni kulda, mis moodustab 13,5 protsenti reservidest. Keskpanga juht Adam Glapiński teatas, et neil on plaan viia kulla osakaal reservides 20 protsendini.

Poola kullareservide suurendamine on seotud ka Poola geograafilise asukoha ning regiooni geopoliitilise riskiga. See on lahtine küsimus, milline oleks meie valuuta (Poola zlott) väärtus täna, kui meie kullareservid poleks kasvanud. Kui arvestada investeerimisriski, siis võtavad investorid arvesse ka riikide kullareserve. Reitinguagentuurid teevad sama.

Kuidas mõjutab valitsuse ja keskpanga soosiv hoiak kulla vastu kohalike inimeste suhtumist  kulda? Miks Poola inimesed investeeringuna rohkem kulda valivad kui näiteks Põhjamaade inimesed?

Kulla olulisus Poola inimeste jaoks on aasta-aastalt kasvanud. Tõsi, meil on veel inimeste harimises palju teha, samuti soovime, et inimesed oleks kullast kui investeerimisvõimalusest rohkem teadlikud. Selle tõttu avaldame ka kulla ning laiema majanduskeskkonna kohta analüüse. Meie uuringutest on välja tulnud, et 34 protsenti poolakatest eelistab investeeringuna kinnisvara, 28 protsenti eelistab aga kulda. Huvitav on see, et kulda eelistavad kõigi vanuserühmade lõikes paljud inimesed.

Pikaajaliselt aitab kuld ostujõudu säilitada, perioodiliselt seda isegi suurendada. Allpool oleval graafikul on näha, kuidas kulla hind on liikunud inflatsiooniga korrigeeritult.

Kulla hind zlottides korrigeeritud inflatsiooniga. Allikas: Tavex Poola.

Poolas on kuld käibemaksuvaba ja kui kulda hoida rohkem kui kuus kuud, ei pea selle hinnatõusu puhul maksma kapitalikasvu pealt ka tulumaksu.

Lisaks sellele on poolakad viimase kahe aasta jooksul näinud, kuidas kuld on mänginud suurt rolli Ukraina sõjapõgenike jaoks. Need, kes olid vara säilitanud kullas, said sellega üle piiri tulla ja oma vara säilitada.

Lugemissoovitus Teile