Lisa hinnateavitus

Füüsilise hõbeda turul püsib kolossaalne puudujääk

Avaldatud Mait Kraun kategoorias Kullamaailmast, Maailmast, Kogu uudisvoog või 21.12.2023
Kulla hind (XAU-EUR)
2218,02 EUR/oz
  
+ 16,51 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
26,92 EUR/oz
  
+ 0,17 EUR

21.12.2023
Autor: Tavidi analüütik Mait Kraun

Ülemaailmne nõudlus on eelmise aasta rekorditega võrreldes küll langemas, aga hõbeda tööstuslik nõudlus kasvab edasi ning turul saab ka tänavu olema väga suur puudujääk, selgub Metals Focusi uutest prognoosidest, vahendab Silver Insititute.

See tähendab, et juba kolmandat aastat järjest on nõudlus tunduvalt suurem kui pakkumine. Samuti arvatakse, et puudujääk jääb turule püsima aastateks.

Üleüldiselt saab turul olema tänavu 140 miljoni untsi suurune defitsiit, mis on eelmise (2022) aasta järel suuruselt teine. Mullune puudujääk oli suurim alates 1990ndatest, mil turu kohta täpsemaid andmeid koguma hakati.

Kõige olulisem faktor on seejuures hõbeda tööstuslik nõudlus. See peaks tänavu kasvama 8 protsenti, 632 miljoni untsini. Peamiselt aitavad sellele kaasa roheenergiale üleminek ning nõudluse kasv elektroonikas, teatas Metals Focusi tegevdirektor Philip Newman New Yorgis toimunud konverentsil.

Allpool on tähtsamad leiud Metals Focusi raportist:

Globaalselt peaks ülemaailmne hõbeda nõudlus langema 2023. aastal 10 protsenti, 1,14 miljardi untsini. Tööstuslik nõudlus küll kasvab, aga kõikides teistes valdkondades toimub nõudluse langus. Sellegi poolest püsib nõudlus ajalooliselt kõrgel tasemel, olles Metals Focusi andmetel eelmise aasta järel mahtudelt teisel kohal.

Tööstuslik nõudlus tõuseb 2023. aastal 8 protsenti, 632 miljoni untsini ja jõueb uue rekordini. Peamiselt aitab sellele roheenergiale üleminek, kuhu hulka kuuluvad päikesepaneelid, elektrivõrgud ning elektroonika toodangu kasv. Hõbedat on suures koguses vaja näiteks autode elektroonikas ja seda toetavas infrastruktuuris. Kuigi hõbedat kasutatakse näiteks päikesepaneelides järjest efektiivsemalt, siis nende toodangu ja nõudluse kasvu tõttu on ikkagi hõbedat varasemast rohkem vaja.

Hõbedast ehete ja lauanõude nõudlus langeb vastavalt 22 ja 47 protsenti. Prognoosi kohaselt saab nõudlus olema ehete puhul 182 miljonit untsi ja lauanõude puhul 39 miljonit untsi. Mõlema puhul toimub kõige suurem langus Indias. Kui India välja arvata, siis on ehete nõudlus veidi kasvamas ning lauanõude puhul on langus tagasihoidlikum 12 protsenti.

Füüsiline investeerimisnõudlus langeb tänavu 21 protsenti, 263 miljoni untsini, mis on kolme aasta madalaim tase. Kuigi enamus turgudel on toimunud langus, siis eriti silmapaistev on see olnud Indias ja Saksamaal. Indias on kohalikul turul tõusnud hinnad väga kõrgele, mis vähendas investorite huvi ja tekitas kasumite väljavõtmise laine. Kokku langes investeerimisnõudlus riigis 46 protsenti. Saksamaal mõjutas nõudlust negatiivselt VAT maks, mis kehtestati 2023. aasta alguses osadele investeerimismüntidele. Ka USAs oli nõudlus langemas, aga see oli tagasihoidlikum, sest riiki tabas panganduskriis, mis pani inimesi rohkem väärismetallidesse investeerima.

Börsil kaubeldavatest fondidest (ETF) toimub teist aastat järjest raha väljavool. Sarnaselt 2022. aastaga on investeeritakse virtuaalsesse hõbedasse vähem, sest USA riigivõlakirjade tootlus on võrreldes eelnevate aastatega kõrgel tasemel. Samas on väljavool ETFidest eelneva aastaga võrreldes kolm korda väiksem ehk umbes 40 miljonit untsi.

Maailma kaevanduste hõbeda tootmine langeb tänavu 2 protsenti, 820 miljoni untsini. Peamiselt on selle põhjuseks toodangu langus nii Mehhikos kui ka Peruus. Mehhikos langeb tootmine töötajate streikide tõttu 16 miljoni untsi võrra. Kui vaadata kaevandusi, mis tegelevad peamiselt hõbeda kaevandamisega, siis nende puhul on toodang kasvamas. Kaevandustes, kus hõbe on kõrvalprodukt, on toodang vähenemas.

Hõbeda turg saab tänavu olema jälle väga sügavas puudujäägis. Vaatamata sellele, et nõudlus on eelmise aastaga võrreldes nõrgem, on turg kolmandat aastat järjest defitsiidis. Kokku vähenes puudujääk eelmise aastaga võrreldes 45 protsenti ja on 140 miljonit untsi, aga ajalooliselt on see jätkuvalt väga kõrge näitaja. Metals Focusi hinnangul püsib turul defitsiit ka järgnevatel aastatel.

Metals Focus prognoosib, et intressimäärad püsivad kõrgel tasemel veel mõnda aega, mis mõjutab hõbeda virtuaalse turu hinda negatiivselt. Samuti ollakse turgudel negatiivsed Hiina majanduse aeglustumise pärast, mis mõjutab paljuski tööstusmetallide turgu. Selle tõttu ollakse hindade osas pigem ettevaatlikul seisukohal. Konkreetset hinnasihti hõbedale aga ei antud.

Lugemissoovitus Teile