Lisa hinnateavitus

Jalgpalli MMi võitnud Argentina sai nime hõbeda järgi

Avaldatud Mait Kraun kategoorias Kullamaailmast, Maailmast, Kogu uudisvoog või 20.12.2022
Kulla hind (XAU-EUR)
2176,85 EUR/oz
  
+ 8,38 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
25,65 EUR/oz
  
+ 0,29 EUR
Argentina

Äsja jalgpalli maailmameistrivõistlused võitnud Argentina on keerulise ajalooga riik, millel on olnud palju iseseisvussõdu ja erinevaid lippe, presidente ning diktaatoreid, kelle kõikide nimesid on raske meeles pidada. Kuidas riik aga omale nime sai? Selgub, et nimi on seotud hõbedaga ja seda lugu jagamegi.

Argentina on Lõuna-Ameerikas suuruselt teine riik ning maailmas kaheksas riik. Riigi pindala on ligi 2,8 miljonit ruutkilomeetrit ehk Eestist enam kui 60 korda suurem.

Argentina on Lõuna-Ameerika riik, mis asub mandri lõunaosas. Argentinast läänes asub Tšiili, põhjas Boliivia, Paraguay, Uruguay ning Brasiilia ning lõunas Atlandi ookean. Riigi kõige tähtsam jõgi – Rio de la Plata – eraldab Argentinat Uruguayst. See jõgi ning selle nimi on olnud Argentina nime kujunemisel võtmetähtsusega. Selle jõe nimi pärineb 16. sajandist, mil Portugali ja Hispaania vallutajad jõudsid Lõuna-Ameerika mandrile.

Hõbedat täis maa

Lugusid Argentina nime saamisloost on mitmeid ning pole täpselt teada, millised nendest kõige tõesemad on. Üks asi on aga kindel, et see on seotud Rio de la Plata jõe ja hõbedaga.

Ühe loo järgi oli 16. sajandi alguses Hispaania vallutusretkel osalenud Aleixo Garcia kuulnud lugusid kuulsast Valgest Kuningast, kes valitses riiki, kus leidus väga palju hõbedat. See riik on tänapäeval Boliivia. Seega otsustas Garcia seilata seal asuvasse Potosise linna – hõbedat leidus just selle linna juures olevast Sierra del Plata mäeahelikust.

Ta sai sealt hulganisti hõbeesemeid ja kingitusi. Tema saatus oli aga traagiline – teekonnal langes ta Brasiilia piiri lähedal Payaguase hõimuliikmete ohvriks. Ekspeditsioonis osalenud Guarani hõimuliikmed võtsid osad hõbeesemeid endale ning naasid nendega oma koduriiki. Nad hakkasid levitama jutte suurest jõest, mis viis hõbedat täis maale.

Kuigi Rio de la Plata jõe nime täpne päritolu ei ole teada, siis kõige rohkem arvatakse, et seda hakati kasutama Itaalia avastaja Sebastian Cabot’ 1526-1529 korraldatud retkede järel. Rio de la Plata tähendab tõlkes hõbeda jõge. Tõsi, mõnevõrra on tegemist folklooriga ning jõele on ka mitmeid teisi nimesid pandud, näiteks Mar Dulce, Rio de Solis, Rio de Santa Maria ja Rio Jordan. Rio de la Plata on aga nimi, mis on tänaseni püsinud.

Ladinakeelne sõna Argentum

Seega jõgi, mis on ühtlasi ka Argentina riigipiiriks, sai nimeks Hõbeda jõgi. Argentea juureks on aga ladinakeelne sõna argentum, mis tähendab hõbedat. Esmakordselt mainiti nime Argentina 1602. aastal Hispaanias kirjutatud luuletuses.

Portugali maadeavastaja Lopo Homem oli üks esimesi, kes hakkas piirkonna nime seostama hõbedaga. 1612. aastal avaldas Ruy Diaz de Guzman raamatu, kus nimetas kõne all olevat piirkonda Tierra Argentinaks. See tähendab hõbeda maad või hõbedast maad.

Ameerika Ühendriikide iseseisvumisega samal aastal (1776) hakati praeguse Argentina, Paraguay, Boliivia ja Uruguay maa-alasid nimetama Virreinato del Rio de Plataks. Kui riik sai 1816. aastal omale põhiseaduse, siis sai ta nimeks Argentina Vabariik ja see püsib tänaseni.

Lugemissoovitus Teile