Lisa hinnateavitus

Kas kuld on ainus, mida praegu omada?

Avaldatud Kirke Sööt kategoorias Kogu uudisvoog või 02.06.2011
Kulla hind (XAU-EUR)
2313,60 EUR/oz
  
- 1,97 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
27,39 EUR/oz
  
- 0,32 EUR

 Rainer Saad


 “Kuld ja hõbe on raha, kõik ülejäänu krediit,” on öelnud. J.P. Morgan.


Globaalsed makromajanduslikud andmed on tõstatanud küsimuse: mis stsenaariumid maailmamajandust ees ootavad? USA börsid on juba mitme nädala lõikes lõpetanud madalamal, Hiina majandus võtab hoogu maha, inflatsioon teeb muret, eurotsooni hädas olevad riigid eesotsas Kreekaga ei saa enda majandusi tööle, Austraalia majandus tegi esimeses kvartalis 20-aasta suurima languse, lisame siia juurde ka Jaapani majanduse hetkeolukorra ning saame väga hea põhjuse, miks just praegu omada kulda.


Üks peamisi küsimusi on QE2 lõppemine. Mis saab peale seda? Föderaalreserv on aktsiaturgudel alates möödunud sügisest käest kinni hoidnud, tänu millele aktsiad see aasta ka head minekut näidanud on. Siiski on viimaste kuude andmed USA majanduse kohta olnud nõrgad. Eile avaldatud mai erasektori palgakasv aeglustus järsult, jäädes alla ootuste, kukkudes 8-kuu madalaimale tasemele. Tööturu andmed heidavad samuti USA majandusele varju: erasektoris loodi maikuus 38 000 uut töökohta, mis jääb selgelt alla majandusteadlaste ootustele.  Societe Generale tipp-pankur Albert Edwards on USA kinnisvaraturu optimistide kohta öelnud, et need on „arust ära.“ Kas majandus on piisavalt tugev, et ilma Föderaalreservita jätkata?


Kuulujutud QE3-st on taaskord päevakajaliseks muutunud. Kas me näeme järjekordset massilist võlakirjade-ostmise programmi või pannakse lauale midagi muud, teistsugusel kujul? Siiski ei ole alust arvata, et Föderaalreserv veel niipea lahkub.


Euroopas käib heitlus võlakriisiga. Sündmuste keskmes on Kreeka, kes nõuab nüüd teist abipaketti. Eile teatas IMF, et ei anna Kreekale järjekordset väljamakset juuni lõpus, kuid osaleb Kreeka teises abipaketis. Kreeka valitsus jättis esimese abipaketi kohustused kõik täitmata, lisades niimoodi survet kogu rahatsoonile. Kuid lisaks Kreekale, läheb teisele ringile ka Iirimaa, kes teatas selle nädala alguses, et vajab teist abipaketti 2012. aastal, kuna võlakirjaturult laenamine käib üle jõu.


Möödunud kuul teatas George Soros, et müüs praktiliselt kogu oma kulla maha. Soros keeras kullale selja, samas kui John Paulson usub jätkuvalt kulla hinna tõusu. 


Kuld pakub investoritele kaitset igasuguse monetaarse ja poliitilise ebakindluse eest. Kui maailmamajanduse väljavaade aeglustub ning QE3 lülitub sisse, on kuld ehk parim positsioon kus olla.


 


http://www.ap3.ee/Default.aspx?PublicationId=b46d5c0a-98a4-46af-aa23-a948f75bea8c

Lugemissoovitus Teile