Lisa hinnateavitus

Koppel: Itaalia on samamoodi haige kui suur osa ülejäänud arenenud maailmast

Avaldatud Kirke Sööt kategoorias Kogu uudisvoog või 13.07.2011
Kulla hind (XAU-EUR)
2521,67 EUR/oz
  
- 14,14 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
29,08 EUR/oz
  
+ 0,05 EUR

 


Itaalia majandus on lihtsalt samamoodi haige nagu suur osa arenenud maailmast, rääkis SEB privaatpanganduse strateeg Peeter Koppel.


“Avaliku sektori võlakoormus on 120% SKTst (arenenud maailma), rahvastik vananeb ning üldine ärikliima on nii-öelda ilusa elu tagaajamisega ära rikutud. Viimane ongi tekitanud “toreda” kokteili kõrgetest palkadest ja langevast tootlikkusest, mis ei muuda Itaaliat just eriti konkurentsivõimeliseks. Kui Euroopas majandus kasvab, kasvab sealne majandus vaevu-vaevu, samas kui langus tehakse kaasa võimendatult,” ütles Koppel.


 


Maailmapanga “Doing Business” indeksi järgi on näiteks Mongoolias ja Valgevenes ärikliima parem kui Itaalias.


“Ajudele Itaalias olla ei meeldi, sest keskkond on neile ebamugav. Kohati kipub jääma mulje, et seal valitsebki teatud mõttes gerontokraatia, kus vananenud eliit naudib oma staatust ning tulevikku absoluutselt ei vaata,” tähendas strateeg.


See kontekst tekitab tema sõnul küsimusi, et milline on sellise riigi võimekus veidigi pikemas perspektiivis oma kukile koormatud hiiglaslikke kohustusi täita.


“Turud lihtsalt annavad oma diagnoosi riigi makromajanduslikule tervisele läbi selle, et ütlevad, et: “Poisid, te pole korralikult käitunud, nii odavalt enam me teile raha anda ei saa!” Poliitikud aga teevad loomulikult seda, mida nad alati teevad, kui kibe tõde peeglist vastu vaatab – süüdistavad spekulante,” ütles ta.


Koppel märkis, et tema hinnangul ei karda turud hetkel mitte kõige mustemais strenaariumeid, vaid ollakse ettevaatlikud selle suhtes, kuidas majanduspoliitika ohjajad probleemile lähenema hakkavad.


“Ajalooline kogemus paraku näitab, et eurooplastele meeldib elevandi suunas mõned korrad mängupüssiga lasta, samas kui retoorika on selline, nagu oleks tulistatud mõnest hiidkahurist. Turud muretsevadki praegu eelkõige selle pärast, mida (majanduspoliitilises kontekstis) tehakse, millal tehakse ja kui mõjus see on, mitte selle pärast, et Itaalia kohe-kohe maksesuutmatuks osutuks,” rääkis ta.


Finantsturgudel on tänavu olnud jõulisemad liikumised valuuta- ja võlakirjaturgudel, sellal kui üldpilti vaadates pole midagi liiga dramaatilist aset leidnud, lausus strateeg.


“Minu isiklik arvamus on, et me oleme praegu keset teatud mõttes kohtupäeva. Arenenud maailm on “üllatuslikult” avastamas, et eelarvedefitsiitide (võlakoorma) lõputu kasvatamine ning olukord, kuis riik võimaldab laiadele massidele pehme ja mõnusa äraolemise, ei ole enam võimalik. Esialgu ei taheta seda loomulikult tunnistada ning tehakse nägu, et stimuleerime, stabiliseerime, reguleerime ja varsti on jälle business as usual,” kõneles Koppel.


Ta ütles, et raha on paraku otsas, rahvastik vananeb, tööturg on ära rikutud ning tegelikult seistakse arenenud maailmas silmitsi laiade massidega, kellel on paraku ebarealistlikud tulevikuootused nii elukvaliteedi kui sotsiaalsete garantiide osas.


“Enne reaalse lahenduseni (mul ei ole õrna aimugi, mis see olla võiks) jõudmist näeme me seega majanduspoliitika ohjajate suunalt ilmselt igasugust põnevat akrobaatikat, kus peamine sõnum on, et “kõik saab varsti korda.” Paraku ilmselt suur osa meetmetest vähemalt esialgu meenutavad luumurru ravimist valuvaigistiga. Samas, midagi pole teha – see on inimlik,” nentis ta.



Marge Tubalkain-Trell 


http://majandus.delfi.ee/news/arvamus/koppel-itaalia-on-samamoodi-haige-kui-suur-osa-ulejaanud-arenenud-maailmast.d?id=49432511&l=fplead

Lugemissoovitus Teile