Lisa hinnateavitus

Kuidas eristada puhast kulda võltskullast

Avaldatud Kirke Sööt kategoorias Kullamaailmast, Kogu uudisvoog või 14.04.2008
Kulla hind (XAU-EUR)
2233,95 EUR/oz
  
+ 32,12 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
26,73 EUR/oz
  
+ 0,24 EUR
Kuidas eristada puhast kulda võltskullast

Kuld on lisaks oma säravale ilule ka väga eriline metall, mille võltsingud on spetsialistide poolt  kergesti tuvastatavad.

Kulla teevad eriliseks eelkõige tema füüsikalised omadused

Kulda peetakse üheks paremini sepistatavamaks ja venivamaks metalliks maailmas. Kuld ei oksüdeeru, peab hästi vastu kõrgetele temperatuuridele ja on äärmiselt hea soojuse ja elektrijuht – nende omaduste tõttu on kuld leidnud kasutust väga erinevates tööstusharudes alates hambaproteesidest kuni kosmose tehnikani.

Lisaks füüsikalistele omadustele, mis teevad kullast väga laialdaselt kasutatava metalli on kullal ka omadusi, mis aitavad võrdlemisi kergelt tuvastada kulla puhtust ja õigsust. Kuld on nimelt üks raskeima erikaaluga metalle maailmas. Üks kuupmeeter puhast kulda kaalub 19300 kg. Võrdluseks, üks kuupmeeter tina kaalub 11340 kg ja kõige raskema metalli iriidiumi kuupmeeter kaalub 22650 kg.

Just kulla raske erikaal võimaldab võrdlemisi lihtsalt tuvastada, kas tegu on puhta kullaga või mitte. Piisab ainult kuldplaadi ruumala ja kaalu võrdlusest ning on selge, kas tegu on päris või siis segatud või võltskullaga.

Kuldplaatide- ja müntide õigsust on lihtne kontrollida

Investeerimiseks mõeldud kuldplaate saab valmistada ainult kullasisaldusega 999.5 kuni 999.9, mis tähendab et kuldplaadi ruumala ja kaalu võrdlus peaks andma peaaegu sama tulemuse, mis täiesti puhta kulla puhul. Lisaks erikaalu võrdlusele on enamus kuldplaatidel peal tootja poolt märgitud seerianumber, mida kontrollides saab teha kindlaks, kas antud kuldplaat on tõesti nimetatud tootja poolt välja antud.

Kuldmüntide kindlaks tegemine on aga veelgi lihtsam. Kõikidel kuldmüntidel on tootja poolt paika pandud diameeter, paksus ja kaal. Kui üks nendest kolmest mõõdust ei vasta etteantud mõõtudele on suure tõenäosusega tegu võlts või segatud kullaga. Andmeid müntide mõõtude kohta leiab hõlpsasti internetist, müntide tootjate kodulehekülgedelt. Ka Tavidi koduleheküljel on avalikustatud kõikide Tavidi poolt müüdavate müntide mõõdud ja raskused.

Usaldusväärse müüja käest saab õige kulla

Usaldusväärse kullamüügi ettevõtte käest võltsitud kuldmündi- või plaadi ostmine on väga ebatõenäoline ja mure võltskulla ohvriks langemisest selgelt üle paisutatud. Tavid ostab enamuse oma kuldplaatidest ja –müntidest otse maailma suurimate tootjate ja hulgimüüjate käest, kes annavad oma toodangule omapoolse garantii. Samuti kontrollib Tavid kõik klientidelt ja edasimüüjatelt ostetud mündid ja plaadid enne edasi müümist üle ning annab sellega müüdavatele toodetele omapoolse garantii. Tänaseni pole Tavid-Tavex kontserni ajaloos esinenud ühtegi pretsedenti, kus kliendilt või hulgimüüjalt saadud münt või plaat oleks võltsing. Seega võib Tavidist kulda ostev klient kindel olla, et saab seda, mida ostab.

Lugemissoovitus Teile