Lisa hinnateavitus
Sisestage uus PriceBot
+ -
Sisestage uus PriceBot
Ülevaade hinnaroboti tehingutest

Saate hinnaroboti tühistada igal hetkel. Roboti loodud automaatse pakkumise alusel ostu sooritamine on vabatahtlik.

Ameerika Liberty peaga Double Eagle

Saadaval
Tavidil on heameel tutvustada laialdaselt tuntud ja ihaldatud Ameerika 20-dollarilist Double Eagle'i kuldmünti. Kalifornia kullapalaviku kõrgajal 1850. ... lugege edasi
Müük Ost Spread
2470,23 €
2119,12 € 14.21%
Omniva pakiautomaadist - 3,14 €
FedEx/TNT kuller Eestis - 12,20 €
Tulen Tavidi kontorisse järele - TASUTA
Sulge
Tulen Tavidi kontorisse järele - TASUTA
Transport alates 3,14 €
Vaata lisaks

Lühikirjeldus

Tavidil on heameel tutvustada laialdaselt tuntud ja ihaldatud Ameerika 20-dollarilist Double Eagle'i kuldmünti. Kalifornia kullapalaviku kõrgajal 1850. aastal vermima hakatud Double Eagle oli mõõtudelt suurim 20-dollariline ning ühtlasi kõige raskem maksevahendina ringluses olnud kuldmünt Ameerika Ühendriikides. See münt oli Ameerika Ühendriikide finantssüsteemi nurgakivi, mis tagas rahalise stabiilsuse ja küllaldase likviidsuse, aidates vormida ning edendada tulevast maailma suurimat majandust. 20-dollarilisel Double Eagle'il on Ameerika ajaloos tähtis koht. Mündi kullaproov on 900 ning seda kaunistab jumalik Lady Liberty (Vabadussambalt tuttav naisekuju) esiküljel ning Ameerika Ühendriikide riigipitsati kujundus tagaküljel, mis on riigi iseseisvuse ja väärtuste sümbolid. 20-dollariline Double Eagle on muljetavaldav kuldmünt, mis on väärtuslik lisand igasse investeerimisportfelli ja mündikollektsiooni.

Miks osta?

20-dollariline Double Eagle on Ameerika Ühendriikide üks kuulsamaid kuldmünte. Inglismaa sovrini kõrval on see üks vermitumaid ja järelikult ka levinumaid münte maalimas.

20-dollariline Double Eagle sobib nii kollektsionääridele kui ka investoritele. 20-dollariline kuldmünt oli Ameerika Ühendriikide rahandussüsteemi nurgakivi.  Enamus neist kuldmüntidest sulatati, kui president Franklin D. Roosevelt andis 1933. aastal käsu erasektori käes oleva kulla konfiskeerimiseks.

20-dollariline Double Eagle kuldmünt on unikaalne.  Vastupidiselt teistele selle aja kuldmüntidele sisaldas Double Eagle peaaegu terve untsi kulda.  Asjaolu, et münt sisaldas nii palju kulda, tegi selle teistest väärtuslikumaks ja ühtlasi üheks eelistatuimaks mündiks maailmakaubanduses.

20-dollariline Double Eagle kuldmünt on raha. Investeerimiskullast mündid on käibemaksuvabad ning nii kaubeldakse nendega kogu Euroopa kullaturul. 

20-dollarilised Double Eagle'i kuldmündid pakuvad võimalust paigutada oma sääste. Double Eagle'i kuldmünt on suurepärane valik kõigile, kes soovivad säästa pikema aja vältel ning kes hindavad stabiilsust ja turvatunnet, mida pakub füüsilise kulla omamine.  

20-dollariline Double Eagle'i kuldmündid on suurepärane võimalus mitmekesistada investeerimisportfelli. Kuna kullal on võrdlemisi nõrk seos muude finantsvaradega, kaitsevad Double Eagle'i kuldmündid investeerimisportfelli tururiskide eest.

Kulla ostmine aitab riske maandada ning rikkust säilitada.

Kulla väärtus on aja jooksul kasvanud, mistõttu on see sobiv viis oma vara suurendamiseks.

  • Toote väärtus (1tk)
    2470,23 €
  • Tagasiostuhind
    2119,12 €
  • Teie risk
    351,11 €

Fakt: Kulla hind eurodes (EUR) on muutunud 135.21%, võrreldes perioodiga 10 aastat tagasi. Selle aja jooksul oli madalaim hind 823,72 EUR/oz ning kõrgeim 2286,90 EUR/oz.
Kulla maailmaturuhind hetkel: 2219,71 EUR/oz

Ajalugu

Kalifornia kullapalavik viis 20-dollarilise Double Eagle'i kuldmündi vermimiseni

Vaevalt teadis mees nimega Samuel Brannan San Francisco tänavaid mööda üles-alla joostes ja „Kuld! Kuld Ameerika jões!“ karjudes, et sellest saab algus 19. sajandi suurimale kullapalavikule. Brannan võis olukorraga päris rahul olla, kuna talle kuulus ainus tööriistapood San Francisco värskelt avastatud kullaväljade läheduses, mis müüs kirkasid, labidaid ja kullapanne.

Kulla müstiline lumm on võlunud inimesi tuhandeid aastaid. Kalifornia mägede ja jõgede enneolematu rikkus põhjustas hulluse. Kaliforniasse saabus sadu, tuhandeid ja kümneid tuhandeid mehi, järgnedes kulla kutsele, mis meelitas ja hullutas kiiresti rikastuda soovijaid. Rahvasteränne San Franciscosse oli nii suur, et 1846. aasta viiesaja elanikuga vaiksest asulast oli 1852. aastaks saanud 35 000 elanikuga õitsev linn. Aastaks 1855 oli Kaliforniasse jõudnud hinnanguliselt 300 000 eri vanuses inimest erinevatelt elualadelt ja eri rahvusest.

Ja kulda oli palju! Oli tavaline, et kullapalaviku alguses saabunud kullakaevaja leidis paari päevaga kümnete tuhandete dollarite väärtuses kulda, kasutades ainult seliseid algelisi tööriistu nagu kirka ja pann. Kulda oli nii palju, et tervel läänerannikul hakkasid kaupade ja teenuste hinnad tõusma. Aastaks 1853, ainult viis aastat pärast kullapalaviku algust, oli Kalifornia ojadest ja jõgedest leitud umbes 373 tonni kulda, mis teeb tänapäeva hindades umbes 15 miljardit Ameerika dollarit.

Hetkel, mil kuld hakkas jõudma rahapajadesse, sai kiiresti selgeks, et seni kasutusel olnud kuldmüntide (2,5-dollariline veerand Eagle'it, 5-dollariline pool Eagle'it ja 10-dollariline Eagle) väärtus oli liiga väike saabuva kullakoguse jaoks. Kongress langetas 3. märtsil 1849 otsuse anda välja 20-dollariline Double Eagle'i kuldmünt, mis sisaldas täpselt kaks korda rohkem kulda kui senine 10-dollariline Eagle. Uut münti hakati hulgi vermima aasta hiljem, 1850. aastal.

 

20-dollariline stimuleeris Ameerika Ühendriikide majandust

Aastatel 1850–1933, mil Kalifornia rikkalikud kullakaevandused turgu lakkamatult kullaga varustasid, vermiti 20-dollarilisi Double Eagle'i kuldmünte katkematult. Iial varem ei oldud Ameerika Ühendriikides nähtud nii suurt ja kiiret kullavarude kasvu. Käibesse jõudnud kuld mõjutas vahetult finantssüsteemi, see päästis valla majanduskasvu kiirendavad ahelreaktsioonid.

Läänerannikul suurenes nõudlus toidu, riiete, tööriistade, luksuskaupade ja rasketehnika järele.  Kui mingi kauba või teenuse osas tekkis defitsiit, tõttasid ettevõtlikud migrandid seda kohe pakkuma. Nii hakati näiteks tootma kaevandamistehnikat: kivipurustajaid, kaevanduses kasutatavaid kärusid ning puure, aurumootoreid ja süvendusmasinaid. Masinaehitus vajas palju rauda ja Põhja-Kaliforniasse loodi rauatööstus. Tosinad valukojad üle riigi sulatasid ja vormisid rauda, valmisid püssirohutehased ja laienes puidutööstus, sest suurenes nõudlus uute majade järele. Aastaks 1870 tegelesid mitmed tuhanded töölised San Francisco ümbruses kaevandusseadmete tootmisega.

Põllumajandus ja toiduainetööstus arenesid jõudsalt, sest toita oli vaja palju uustulnukaid. Viljapõllud kõrvuti veskitega, karjafarmid koos tapamajadega ja viinamarjaistandused ühes veinikeldritega said väga kasumlikeks ärideks. Kui 1847 ei olnud Kalifornias ühtegi kommertsveskit, siis aastaks 1865 oli töös juba rohkem kui 200 veskit, mis ei varustanud mitte ainult kohalikku turgu, vaid ka Aasiat, Inglismaad ja Euroopat. 

Tänu kaubamahtude suurenemisele ehtati teid, raudteid ja sadamaid, mille finantseerimiseks rajati pankasid ja finantsasutusi ehk lühidalt öeldes – Ameerika läänerannik õitses. Kuld, vormituna 20-dollarilisteks kuldmüntideks, voolas läbi Ameerika Ühendriikide majanduse. 20-dollariline Double Eagle ei soodustanud mitte ainult Ühendriikide majandust, vaid sellel oli oluline mõju ka ülemaailmsele kaubandusele.

 

20-dollarilise Double Eagle'i väärtus ja maailmakaubandus

Võrreldes teiste tolleaegsete kuldmüntidega oli 20-dollariline Double Eagle suur, sisaldades peaaegu terve untsi puhast kulda. Maailma kõige suurema väärtusega käibeloleva kuldmündi positsiooni säilitas Double eagle kuni 20. sajandini. Müntide suurel kaalul ja väärtusel oli palju eeliseid: neid oli odavam toota, lihtsam trantsportida ja valitsused ning pangad eelistasid neis hoida oma varasid.

20-dollariline Double Eagle oli sellel ajal suur raha. Puusepa palk 19. sajandil oli 2,3 dollarit päevas ja villatööstuses sai tööline 1,42 dollarit päevas. Müntide kõrge hind välistas nende kasutamise igapäevases kaubanduses, selle asemel kasutati neid rohkem rahvusvahelises kaubanduses ja sellega tagati ka Ameerika Ühendriikide dollarisertifikaadid (neid võib pidada tänapäeval paberdollariteks).

Kui 1854. aastal avati San Francisco rahapaja, saadeti 20-dollarilisi kuldmünte regulaarselt Euroopasse, Aasiasse ja Lõuna-Ameerikasse, et tasuda nendega kaupade eest. Sellisel moel sattusid miljonid 20-dollarilised Double Eagle'id hoiule välismaa pankadesse, saades osaks nende kullavarudest. Ka pärast esimest maailmasõda saadeti arvestatavad kogused Double Eagle'i münte sõjast räsitud Euroopasse, et rahastada laene selle ülesehitamiseks. 20-dollarilisest sai usaldusväärne münt, mis teenis rahvusvahelist kogukonda peaaegu sajandi, muutudes levinuimaks Ameerika kuldmündiks. Usaldus põhines muuhulgas asjaolul, et ehkki väikeseid muutuseid tehti, siis mündi kaal, mõõtmed ja proov jäid muutumatuks rohkem kui kaheksakümneks aastaks.

 

20-dollarilise Double Eagle'i disain

20-dollarilist Double Eagle'i kuldmünti on kaheksakümne aasta jooksul vermitud kahe eri kujundusega. Aastatel 1850–1907 vermitud müntidel on Leedi Liberty büst ja Ameerika Ühendriikide riigipitsat. Aastatel 1907–1933 vermitud müntide kujunduse lõi Ameerika skulptor Augustus Saint-Gaudens.

 

Liberty peaga kuldmünt – 1850 kuni 1907

Double Eagle'i kuldmündi  ajalugu algab Robert Scotiga, kes oli Ameerika Ühendriikide rahapaja peagraveerija. Olles ametilt hõbesepp, oskas ta suurepäraselt raha graveerida ja tema tööd hindasid kõrgelt ka sellised tähtsad riigimehed nagu president Thomas Jefferson. Scotilt oli pärit Lady Liberty portree ja riigipitsatiga originaaldisain, mida avalikkusele tutvustati esmakordselt 1795. aastal 5-dollarilisel 1/2 Eagle'i kuldmündil. Algset kujundust muudeti ja 1850. aastal pandi see uuele 20-dollarilisele Liberty peaga Double Eagle'i kuldmündile.

Aastani 1907 püsis mündi põhikujundus sama, kuigi väikeseid muudatusi siiski tehti. Muudeti nimiväärtuse 20 dollarit kirjutamise viisi ja 1866 lisati moto "IN GOD WE TRUST" ("Me usume jumalasse"). Algselt ei olnud mündi disainis viidet Jumalale, kuid pärasti Ameerika kodusõda leiti, et sõjahaavadest paranemiseks on vaja jumalikku sekkumist. Seega hakkas Ameerika Ühendriikide riigikassa katsetama erinevaid religioosseid lauseid nagu: "OUR COUNTRY, OUR GOD" (Meie maa, meie Jumal), "GOD, OUR TRUST" (Jumal, meie usk) ja lõpuks ka "IN GOD WE TRUST" (Me usume Jumalasse).

 

20-dollariliste Double Eagle'i kuldmüntide konfiskeerimine ja sulatamine

Kui Ameerika Ühendriigid olid keset tõsist majanduslangust, sai 20-dollarilisest Double Eagle'i kuldmündist eelistatuim varandus. Inimesed otsisid võimalust vahetada väärtpaberid ja pangatähed kulla vastu ning finantssektor ja valitsus hakkasid muretsema kullavarude vähenemise pärast. Selle vältimiseks andis president Franklin D. Roosevelt aastal 1933 välja kurikuulsa korralduse 6102, mis käskis ameeriklastel vahetada oma kuld paberraha vastu. Kuldmündid, mida hoiti era- või valitsuse varakambrites, konfiskeeriti ja Ameerika Ühendriikide riigikassa sulatas need ümber – sel viisil haihtusid miljonid 20-dollarilised Double Eagle'i kuldmündid. Fakt, et Double Eagle'eid oli ulatuslikult kasutatud ka kaubanduses, andis neile siiski teatava eelise – välismaal asuvates varakambrites olevaid münte ei saanud arestida.  

Toote kaal grammides
33.43624
Kuld - puhaskaal (g)
30.09262
Proov
900
Kuld - puhaskaal (oz)
0.9675
Diameeter
34
Paksus
-
Nimiväärtus
20 dollarit
Tootja
Ameerika Ühendriigid

Esikülg

Esiküljel on vabaduse sümboli Lady Liberty portree. Tema kuldsed juuksed voogavad elegantselt ja neid kaunistab pärlitega ääristatud peaehe, millele on kirjutatud LIBERTY (vabadus). Kolmteist tähekest mündi välisservas sümboliseerivad Ameerika Ühendriikide asutajakolooniaid ja portree all on kirjas vermimisaasta.

Tagakülg

Tagakülje kujundus on pärit Ameerika Ühendriikide riigipitsatilt – välja sirutatud tiibadega kotkas hoidmas küüniste vahel nooli ja oliivioksa. Kotka rinnal on kilp – vooruse ja iseseisvuse sümbol –, mida külgedel kaunistavad lindid tekstiga „E PLURIBUS UNUM” – ladina keeles tähendab see üks paljudest. Kotka pea kohal  kinnitab usku Jumalasse riigi ametlik moto „IN GOD WE TRUST”, ümbritsetuna kolmeteistkümnest tähest. Riigipitsatit ümbritseb tekst „UNITED STATES OF AMERICA” ja nimiväärtus „TWENTY DOLLARS” (kakskümmend dollarit).

Pakend

Iga münt on soovikorral pakendatud tugevasse plastkapslisse.

Turvaline ja kiire FedEx/TNT kullerteenus

Teie tellimus on täielikult kindlustatud ning toimetatakse kätte FedEx/TNT kulleri poolt. Teie kaup pannakse teele samal päeval, kui makse on laekunud. Tarneaeg sõltub sihtkohast ning on reeglina 1-2 tööpäeva. Kuller võtab Teiega ühendust telefoni teel, et leppida kokku kauba üleandmine. Kui Teie soovitud tooteid ei ole võimalik kohe teele panna, võtame Teiega ühendust ja anname teada eeldatava kättetoimetamise aja. 

Turvaline ja kiire Omniva pakiautomaadi teenus

Kaup toimetatakse Teie poolt tellimuse vormistamisel valitud Omniva pakiautomaati. Saadetis pannakse teele samal päeval, kui makse on laekunud. Kui Teie soovitud tooteid ei ole võimalik kohe postitada, võtame Teiega ühendust ja anname teada eeldatava saabumise aja.

Tarneaeg sõltub sihtkohast ja on  reeglina 2-3 tööpäeva. Kui Teie pakk on saabunud sihtkohta, saadetakse Teile sõnumiga kood selle kättesaamiseks kindlast automaadist.

Järeletulemisega

Kui olete valinud kättesaamise järeletulemisega Tavidi kontorisse, anname Teile teada, kui makse on laekunud ja kaup on soovitud kontoris olemas. Reeglina võite ostetud kaubale soovitud kontorisse järele tulla makse laekumisega samal päeval. Kui Teie soovitud tooteid ei ole laos, võtame Teiega ühendust ja anname teada eeldatava saabumise aja.

Kindlustus

Vältimaks toodete kahjustumist transpordi käigus,  postitame need spetsiaalses pehmendusega pakendis. Saadetis on täielikult kindlustatud ning juhul, kui see läheb transpordi käigus kaduma või on Teieni jõudmisel kahjustatud, siis palun andke meile sellest teada. Tavid jätab endale õiguse otsustada, kas saadame kauba uuesti või  tagastame raha.

Saadetise jälgimine

Kui saadetis on teele pandud, edastame Teile sellekohase teate ja koodi, mille abil saate paki teekonda jälgida.

Turvaline rahvusvaheline tarne

Rahvusvahelise tarne puhul palume alati meiega eelnevalt ühendust võtta telefonil +372 627 9900 või e-posti teel tavid@tavid.ee, et leppida kokku üksikasjad. Teie tellimus postitatakse rahvusvahelise kullerfirmaga ning sõltuvalt teenuse osutajast toimub kättesaamine kullerilt või lähimast postkontorist. Kaup pannakse teele samal päeval, kui makse on laekunud. Kui Teie soovitud tooteid ei ole võimalik kohe teele panna, võtame Teiega ühendust ja anname teada eeldatava postitamise aja. Tarneaeg sõltub valitud sihtkohast. Jätame endale õiguse tühistada tellimus, kui kauba saatmine sihtriiki ei ole võimalik turvalisuse, maksude või kohalikust seadusandlusest tulenevate piirangute tõttu.

Orienteeruv tarne maksumus

Tavid pakub veebipoe tellimustele lihtsat ja turvalist tarnet. Lisateavet tarnekulude kohta saate helistades +372 627 9900.

Piisav laovaru

Enamik Tavidi toodetest on alati saadaval, mistõttu saame pakkuda kohest tarnet või samal päeval kaubale järele tulemise võimalust. Tavid on maailma suurimate kullatootjate ametlik koostööpartner, nagu näiteks Šveitsi PAMP Suisse ja Valcambi, Austraalia Perth Mint, Austria Münze Österreich, Hiina China Great Wall Coins Investments Ltd ja mitmed teised kullatootjad ning tarnijad.

Saadavus kontorites

Hetkel on toode saadaval järgnevates Tavidi kontorites:

 

Rocca Al Mare keskus
Kristiine keskus
Tartu Lõunakeskus
Sikupilli keskus
Väike-Järve keskus (peakontor)

Broneeri tasuta personaalne kullakonsultatsioon!
Vii end kurssi turvalise investeerimise võimalustega ning saa ülevaade turuolukorrast!