Lisa hinnateavitus
Sisestage uus PriceBot
+ -
Sisestage uus PriceBot
Ülevaade hinnaroboti tehingutest

Saate hinnaroboti tühistada igal hetkel. Roboti loodud automaatse pakkumise alusel ostu sooritamine on vabatahtlik.

Mehhiko 50 peesot

Saadaval
Mehhiko 50-peesone ehk Centenario on erakordne klassikaline kuldmünt, milles on kombineeritud silmatorkav kunstilisus ja rikas ajalugu. Esmakordselt ... lugege edasi
Müük Ost Spread
1-4
2805,41 €
2597,21 € 7.42%
5-19
2797,54 €
2597,21 € 7.16%
20+
2792,30 €
2597,21 € 6.99%
Omniva pakiautomaadist - 3,14 €
FedEx/TNT kuller Eestis - 12,20 €
Tulen Tavidi kontorisse järele - TASUTA
Sulge
Tulen Tavidi kontorisse järele - TASUTA
Transport alates 3,14 €
Vaata lisaks
Tähelepanu! Pilt on illustratiivne! Saadaolevad aastad võivad erineda pildil näidatust!

Lühikirjeldus

Mehhiko 50-peesone ehk Centenario on erakordne klassikaline kuldmünt, milles on kombineeritud silmatorkav kunstilisus ja rikas ajalugu. Esmakordselt vermiti 50-peesost aastal 1921 Ameerika vanimas rahapajas, La Casa de Moneda de Mexico (Mehhiko rahvuslikus rahapajas). Münt sisaldab 90% puhast kulda ja selle kogukaal on 41.6 grammi. Kaunistatuna imeilusa Kreeka jumalanna Nike ja Mehhiko vapi kuldse kotkaga on see münt lihtsalt oivaline. 50-peesose disain meenutab Mehhiko iseseisvussõda ja kehastab revolutsioonilisi ideid, mis said riigi isevalitsemise aluseks. Mehhiko 50-peesone on ajaloolise tähtsusega münt  ja sobib suurepäraselt mündikollektsionääridele või neile, kes soovivad hea välimusega münti soodsa hinnaga.

Miks osta?

Mehhiko 50-peesone on unikaalne kuldmünt. Peale selle, et näitab endas suurepärast disaini ja viimistletust, on Mehhiko 50-peesone ka ainus lihtsasti kättesaadav ajalooline kuldmünt mis kaalub 1.34 untsi. 

Mehhiko 50-peesone on saadaval olevatest kuldmüntidest üks konkurentsivõimeliseima hinnaga kuldmünte. Sellel mündil on üks kullaturu madalamaid juurdehindluseid, suurepärane valik hinnatundlikule väärismetalli ostjale.

• Mehhiko 50-peesone kuldmünt on repressioonide vastane sümbol. See münt teeb surematuks Mehhiko iseseisvussõja Hispaania koloniaalvõimu vastu 19. sajandi alguses, sobides suurepäraselt kollektsionääridele, keda huvitab ajaloo see tahk või kellele meeldivad revolutsioonilised ideed.

Mehhiko 50-peesone on rahvusvaheliselt tunnustatud kuldmünt. Selle mündi ajalooline pärand ulatub rohkem kui 500 aasta taha.

Mehhiko 50-peesone kuldmünt on raha. See on vabastatud käibemaksust ja on kergesti vahetatav terves Euroopas väärismetallidiilerite ja investorite juures.

Mehhiko 50-peesose kuldmündi omamine on võrdväärne säästmisega. See on ideaalne valik igale pika ajalisele säästjale, kes oskab hinnata füüsilise kulla omamisest tulenevat turvalisust ja stabiilsust.

Mehhiko 50-peesone on ideaalne võimalus oma investeerimisportfelli mitmekesistamiseks. Kulla nõrk seotus teiste finantsvaradega aitab maandada tururiske.

 

Kulla ostmine aitab riske maandada ning rikkust säilitada.

Kulla väärtus on aja jooksul kasvanud, mistõttu on see sobiv viis oma vara suurendamiseks.

  • Toote väärtus (1tk)
    2805,41 €
  • Tagasiostuhind
    2597,21 €
  • Teie risk
    208,20 €

Fakt: Kulla hind eurodes (EUR) on muutunud 123.72%, võrreldes perioodiga 10 aastat tagasi. Selle aja jooksul oli madalaim hind 910,69 EUR/oz ning kõrgeim 2286,90 EUR/oz.
Kulla maailmaturuhind hetkel: 2167,05 EUR/oz

Ajalugu

Peeso – väärismetalli tähtsus

Klassikalise kuldmündi üks paljudest lummavatest tahkudest on selle ajalugu, mis ulatub tagasi endistesse tsivilisatsioonesse mitmesaja aasta taha. Centenario on üks sellistest müntidest ja selle mõlemal nimel „Centenario“ ja „Mehhiko 50-peesone“ on huvitav lugu rääkida.

„Mehhiko 50-peesone“ on mündi levinuim nimi, mis tuleneb faktist, et mündi esiküljel on nominatsioon „50 peesot“. Aga sõna „peeso“  on antud hetkel iseäranis huvitav. Hispaania keeles on selle sõna tähendus „kaal“ ja algselt kasutati seda viitamaks Hispaania hõbedollarile.

Hispaania hõbedollar lasti ringlusesse peale Hispaania rahareformi aastal 1497 ja muutus kohe peamiseks mündiks, mida kasutati Ameerika ja Aasia kaubanduses 16. kuni 19. sajandini. Rahareform, mis mündi populaarseks muutis, defineeris ka hõbeda standardi ja „riaal“ muutus selle arvestusühikuks. Iga riaal oli võrdne 3.195 grammi hõbedaga ja Hispaania hõbedollar hakkas kandma nominatsiooni 8 riaali. See tähendab, et münt sisaldas puhast hõbedat 25.56 grammi ja kuna see oli jagatav kaheksaks võrdseks osaks (25.56/8=3.195) hakati mündile viitama kui „kaheksa kaal“ (peso de ocho hispaani keeles).

Peamine põhjus, miks Hispaania 8-riaalis hõbedollarit jagati kaheksaks võrdseks osaks, oli kaupmeeste eriline arvutamisviis. 8-riaalist sai jagada kaheks, neljaks või kaheksaks võrdseks osaks, et Hispaania kaupmehed saaksid kauplemise käigus sõrmi appi võttes lihtsamalt rahasid kokku arvutada. Kuid inimestel on ju kümme sõrme? Jah, kuid Hispaania kaupmehed otsustasid, et pöialt kasutatakse tähistamaks nelja sõrme. Seega, hõbedollari aluseks sai kaheksa, mis tähendab, et teoreetiliselt väikseim nominatsioon sai olla 1/8.

Huvitav on ka fakt, et kõik suured börsid Ameerika Ühendriikides kasutasid Hispaania hõbepeeso süsteemi väärtpaberite, võlakirjade ja osakute loendamiseks rohkem kui 200 aastat. Alles aastal 2000 läksid Ameerika Ühendriikide aktsiaturud üle kümnendiksüsteemile.

Kuldne Centenario  - kuulsusrikas sajand

Sõna „Centenario“, mis on selle kuldmündi ametlik nimi, on Hispaania keelne omadussõna, mis tähendab saja aastast perioodi.Põhjus miks münt sellise nime sai oli see, et möödus sada aastat Mehhiko iseseisvussõjast, mis lõppes aastal 1821.  Centenario kuldmünt hõlmab sõja põnevat lugu ja on austusavaldus revulutsioonilistele ideedele, mis lükkasid käima Mehhiko ülestõusu Hispaania ülemvõimu vastu.

Enne iseseisvumist, aastal 1821, oli Mehhiko Hispaania koloonia ja seda ekspluateeriti kui Hispaania krooni sissetulekuallikat. Rikkuse väljavool jätkus kolmsada aastat, kuni 19. sajandi alguseni, kui kreooli haritumal rahval tekkisid kahtlused selle mõistlikuses. Kreoolid olid Eurooplased, enamasti Hispaania päritolu, kuid sündinud Mehhikos. Olgugi, et nad olid seaduse silmis hispaanlastega võrdsed, ei saanud nad siiski asuda kõgemasse ametisse kirikus või valitsuses ja ka kaubanduslikud tegevused olid rangelt piiratud. Aastal 1810, kui Mehhiko populatsioon ületas kuue miljoni piiri, oli hispaanlasi nende hulgas vaid 15 000.  Hispaanlased nautisid pillavat elu samal ajal kui enamus rahvast, eriti farmerid ja põlisrahvast indiaanlased, olid vaesed. Samal aastal oli Mehhiko riigitulu 24 millionit peesot, millest Madriidi kuninglik varakamber võttis endale 25% ehk siis 6 millionit peesot. Kreooli intelektuaalid ütlesid selle peale „aitab” ja 16 september 1810 alustasid Mehhikos revolutsiooni isevalitsemiseks.

Revolutsiooni juhtis kreooli prester Miguel Hidalgo, kellel õnnestus koguda armeeks rohkem kui 80 000  meest. Hoolimata suurest inimhulgast, koosnes armee siiski vaid vaestest Mehhiklastes, kellel polnud piisavat väljaõpet ja varustust. See sai ilmseks Calderoni lahingus  kui 6 000 korralikult relvastatud Hispaania sõdurit alistasid Hidalgo juhitud revolutsionääride armee. Paljud sõdurid kaotasid selles lahingus oma elu ja Hidalgo vangistati ning hukati. Revolutsioon suruti maha ainult aasta pärast selle õitsele puhkemist.

Hoolimata juhi kaotusest ja armee lagunemisest, elas revolutsioonivaim edasi ja aastaks 1821 olid paljud eelnevalt Hispaania kroonile ustavad kreoolid vahetanud poolt ja asusunud toetama Mehhiko iseseisvumist. Samal aastal kuulutati lõpuks välja esimene Mehhiko impeerium. Kõigi nende sündmuste mälestuseks oli asjakohane nimetada Centenario kuldmünt, kus on kujutatud kaunis iseseisvuse ingel, Mehhiko iseseisvumise ja vabaduse sümbol.

Mehhiko 50-peesosel kujutatud iseseisvuse ingel

Üks põhiline tunnus, mis teeb Mehhiko 50-peesose teistest ajaloolistest kuldmüntidest erinevaks, on mündi ilus disain. Iseseisvus ingel  on Kreeka mütoloogiast pärit jumalanna Nike allegooriline isikustamine. Jumalanna Nike lendas üle lahinguväljade ning premeeris võitjaid au ja ülevusega, seda sümboliseerib lehtedest pärg tema käes.

Mündi esiküljel kujutatud iseseisvus ingel on miniatuurne koopia võidusambast, mis püstitati aastal 1910 Mèxikos. Võidusammas ehitati, 1810. aastal toimunud Hidalgo ülestõusu, sajanda aastapäeva tähistamiseks. Monument on muljetavaldav: kivist sammas on 36 meetrit kõrge, tipus seisab pea seitsme meetrine iseseisvus ingel, kes hoiab käes loorberipärga. Ingel kaalub seitse tonni ja on kaetud 24 karaatise kullaga. Kivist samba all on mausoleum, kus hoitakse mitme kangelase säilmeid, kes võitlesid Mehhiko iseseisvuse eest.

 

Mehhiko 50-peesone vermiti ühes Ameerika vanimas rahapajas

16. sajandil, veidi pärast seda, kui Christoph Kolumbus oli Ameerika avastanud, liideti Hispaania impeeriumiga tänapäeva Mehhiko alad. Hispaania asunikud avastasid kiiresti, et Mehhiko oli rikas maavarade, eriti hõbeda poolest. Kaubanduse arenedes suurenes selle kiirendamiseks Mehhikos nõudlus raha järgi. Arvestades piirkonna rikkalikke hõbedamaagi varusid, oli loogiline, et rahapaja ehitatati 1535. aastal just Méxikosse. Mehhiko rahapaja, mis muuhulgas vermis ka 50-peesoseid kuldmünte, hakkas 1530-ndate lõpus valmistama Hispaania 8-riaaliseid hõbemünte, mida kutsuti ka Hispaania dollariteks.

Tänu Hispaania kuninglikele kroonikatele on palju teada sellest, kuidas Mehhiko rahapaja algusaastatel töötas. Rahapaja pakkus teenusena rafineerimist ja proovi võtmist ning müntide vermimist. Millal iganes kaupmees vajas münte, võis ta Mehhiko rahapajasse pöörduda ja neid tasu eest endale vahetada. Tehingud kahe osapoole vahel toimusid nii, et kaupmees tõi oma hõbeda, mis sulatati, segati kindla proovini ja vermiti müntideks, või ta ostis hõbedakangi rahapaja valukojast ja lasi selle müntideks vermida. Kui näiteks kaupmees tõi hõbeda rahapaja valukotta, pidi ta maksma teenustasu kaks riaali (2 x 3,195 grammi hõbedat) iga 214 grammi hõbeda eest, mida ta soovis müntideks teha lasta. Seega teenis rahapaja umbes 3% müntideks vermitud hõbeda kogukaalult. Peaaegu 35% sellest läks rahapaja juhatajale, 32% läks rahapaja varasalve, müntija sai 11% , proovi määraja ja matriitsi valmistaja kumbki 7% ning viimane lõpp jaotati  kaaluja, sekretäri, valvurite ja üldkulude vahel.

Kui leping kaupmehe ja rahapaja vahel oli sõlmitud, viidi hõbe töötlemisse. Kõigepealt määratu hõbedaproov ja seejärel rulliti hõbe ribadeks. Ribadest lõigati ümmargused kettad, mis kaaluti, kindlustamaks, et mündi kaal tuleks täpne. Pärast seda läksid kettad termotöötlemisse, kus münte kuumutati ja jahutati kindlal temperatuuril, et taastada metalli plastilisus, mis rullimise ja lõikamise käigus kaotsi läks. Lõpuks paigutati hõbekettad kahe matriitsi (metallkettad, millel oli münile kantava kujutis) vahele ja löödi haamriga, et valmiks Hispaania hõberiaal.

Mehhiko rahapaja töötab siiani, olles vanim rahapaja Ameerikas. Peale selle, et seal vermitakse Mehhikos ringluses olev raha, toodetakse seal ka kullast ja hõbedast münte nimega Libertad (Vabadus), mida peetakse üheks kauneimaks investeerimiseks mõeldud väärismetallist mündiks.

 

Toote kaal grammides
41.66666
Kuld - puhaskaal (g)
37.5
Proov
900
Kuld - puhaskaal (oz)
1.20565
Diameeter
37
Paksus
-
Nimiväärtus
50 peesot
Tootja
Mehhiko

Esikülg

Esiküljel seisab iseseisvuse ingel, keda kujutatakse Kreeka võidujumalanna Nikena, kaugel seljataga kõrgumas Popocatepetli ja Iztaccihuatli vulkaanid. Paremas käes hoiab ta loorberipärga, mis sümboliseerib võitu, ja vasakus käes katkiseid ahelaid vabaduse sümbolina. Inglist vasakul on nominatsioon „50 PESOS“ ja aastaarv „1821“, mis tähistab Mehhiko iseseisvumist. Inglist paremal on kirjas kulla sisaldus „37,5Gr“ ja tekst „ORO PURO“, mis tõlkes tähendab „puhas kuld“ ning vermimisaasta.

Tagakülg

Tagaküljel on kujutatud Mehhiko vappi – kaktusele laskunud kuldne kotkas õgimas madu. Kotkast ümbritseb tekst “ESTADOS UNIDOS MEXICANOS”, ms tõlkes tähendab „Mehhiko ühendriigid“.

Pakend

Iga münt on soovi korral pakendatud tugevasse plastkapslisse

Turvaline ja kiire FedEx/TNT kullerteenus

Teie tellimus on täielikult kindlustatud ning toimetatakse kätte FedEx/TNT kulleri poolt. Teie kaup pannakse teele samal päeval, kui makse on laekunud. Tarneaeg sõltub sihtkohast ning on reeglina 1-2 tööpäeva. Kuller võtab Teiega ühendust telefoni teel, et leppida kokku kauba üleandmine. Kui Teie soovitud tooteid ei ole võimalik kohe teele panna, võtame Teiega ühendust ja anname teada eeldatava kättetoimetamise aja. 

Turvaline ja kiire Omniva pakiautomaadi teenus

Kaup toimetatakse Teie poolt tellimuse vormistamisel valitud Omniva pakiautomaati. Saadetis pannakse teele samal päeval, kui makse on laekunud. Kui Teie soovitud tooteid ei ole võimalik kohe postitada, võtame Teiega ühendust ja anname teada eeldatava saabumise aja.

Tarneaeg sõltub sihtkohast ja on  reeglina 2-3 tööpäeva. Kui Teie pakk on saabunud sihtkohta, saadetakse Teile sõnumiga kood selle kättesaamiseks kindlast automaadist.

Järeletulemisega

Kui olete valinud kättesaamise järeletulemisega Tavidi kontorisse, anname Teile teada, kui makse on laekunud ja kaup on soovitud kontoris olemas. Reeglina võite ostetud kaubale soovitud kontorisse järele tulla makse laekumisega samal päeval. Kui Teie soovitud tooteid ei ole laos, võtame Teiega ühendust ja anname teada eeldatava saabumise aja.

Kindlustus

Vältimaks toodete kahjustumist transpordi käigus,  postitame need spetsiaalses pehmendusega pakendis. Saadetis on täielikult kindlustatud ning juhul, kui see läheb transpordi käigus kaduma või on Teieni jõudmisel kahjustatud, siis palun andke meile sellest teada. Tavid jätab endale õiguse otsustada, kas saadame kauba uuesti või  tagastame raha.

Saadetise jälgimine

Kui saadetis on teele pandud, edastame Teile sellekohase teate ja koodi, mille abil saate paki teekonda jälgida.

Turvaline rahvusvaheline tarne

Rahvusvahelise tarne puhul palume alati meiega eelnevalt ühendust võtta telefonil +372 627 9900 või e-posti teel tavid@tavid.ee, et leppida kokku üksikasjad. Teie tellimus postitatakse rahvusvahelise kullerfirmaga ning sõltuvalt teenuse osutajast toimub kättesaamine kullerilt või lähimast postkontorist. Kaup pannakse teele samal päeval, kui makse on laekunud. Kui Teie soovitud tooteid ei ole võimalik kohe teele panna, võtame Teiega ühendust ja anname teada eeldatava postitamise aja. Tarneaeg sõltub valitud sihtkohast. Jätame endale õiguse tühistada tellimus, kui kauba saatmine sihtriiki ei ole võimalik turvalisuse, maksude või kohalikust seadusandlusest tulenevate piirangute tõttu.

Orienteeruv tarne maksumus

Tavid pakub veebipoe tellimustele lihtsat ja turvalist tarnet. Lisateavet tarnekulude kohta saate helistades +372 627 9900.

Piisav laovaru

Enamik Tavidi toodetest on alati saadaval, mistõttu saame pakkuda kohest tarnet või samal päeval kaubale järele tulemise võimalust. Tavid on maailma suurimate kullatootjate ametlik koostööpartner, nagu näiteks Šveitsi PAMP Suisse ja Valcambi, Austraalia Perth Mint, Austria Münze Österreich, Hiina China Great Wall Coins Investments Ltd ja mitmed teised kullatootjad ning tarnijad.

Saadavus kontorites

Hetkel on toode saadaval järgnevates Tavidi kontorites:

 

Rocca Al Mare keskus
Kristiine keskus
Tartu Lõunakeskus
Sikupilli keskus
Väike-Järve keskus (peakontor)

Broneeri tasuta personaalne kullakonsultatsioon!
Vii end kurssi turvalise investeerimise võimalustega ning saa ülevaade turuolukorrast!