Lisa hinnateavitus
Sisestage uus PriceBot
+ -
Sisestage uus PriceBot
Ülevaade hinnaroboti tehingutest

Saate hinnaroboti tühistada igal hetkel. Roboti loodud automaatse pakkumise alusel ostu sooritamine on vabatahtlik.

Itaalia Umberto I 20 liiri

Saadaval
Kui te soovite omada tükikest 19. sajandi Itaaliast, perioodist, kus toimusid märkimisväärsed kultuurilised muutused ja põnevad võimumängud, ... lugege edasi
Müük Ost Spread
1-19
449,68 €
409,91 € 8.84%
20-49
445,52 €
409,91 € 7.99%
50+
443,44 €
409,91 € 7.56%
Omniva pakiautomaadist - 3,14 €
FedEx/TNT kuller Eestis - 12,20 €
Tulen Tavidi kontorisse järele - TASUTA
Sulge
Tulen Tavidi kontorisse järele - TASUTA
Transport alates 3,14 €
Vaata lisaks
Tähelepanu! Pilt on illustratiivne! Saadaolevad aastad võivad erineda pildil näidatust!

Lühikirjeldus

Kui te soovite omada tükikest 19. sajandi Itaaliast, perioodist, kus toimusid märkimisväärsed kultuurilised muutused ja põnevad võimumängud, siis Tavidli on hea meel teile esitleda tõeliselt huvitavat eksemplari, Umberto I 20-liirist kuldmünti. 20-liirine kuldmünt hõlmab endas Savoy perekonna ajalugu. Savoyd on üks maailma vanimaid kuninglikke perekondasid ja nende valitsuse all ühendati killustatud Itaalia poolsaar ühtseks riigiks. Need kuldmündid, peale selle, et jutustavad haarava loo Itaalia kujunemisest ühtseks kuningriigiks, märgivad ka esimest rahandussüsteemi ühinemist rohkem kui kolmesaja aasta jooksul. Itaalia 20-liirine sobib hästi mündikollektsiooni ja hoolimata nende suhteliselt vähesest kättesaadavuses on siiski soodsa hinnaga. 20-liirised on ka ideaalsed investeerimiseks neile, kes soovivad hoida oma vara füüsilises kullas.

Miks osta?

 • Umberto I 20-liirine kuldmünt sobib hästi kollektsiooni. 20-liiriseid on vermitud suhteliselt vähe ning müntide põnev ja värvikas ajalugu teeb need kollektsionääride ja numismaatikute hulgas populaarseks.
 • Umberto I 20-liirine on raha. Need on vabastatud käibemaksust ja vahetatavad terves Euroopas väärismetallidiilerite ja investorite juures.
 • Umberto I 20-liirine on osa Euroopa esimesest rahaliidust.  20-liirine kuldmünt on Itaalia rahanduse stabiilsuse, ühtluse ja usalduse sümbol ning Ladina Rahaliidu lahutamatu osa.
 • Umberto I 20-liirine suurepärane võimalus investeerimisporfelli mitmekesistamiseks. Kulla nõrk seotus teiste finantsvaradega aitab maandada tururiske.
 • Umberto I 20-liirise omamine on võrdväärne säästmisega. See on ideaalne valik igale pikaajalisele säästjale, kes oskab hinnata füüsilise kulla omamisest tulenevat turvalisust ja stabiilsust.

Kulla ostmine aitab riske maandada ning rikkust säilitada.

Kulla väärtus on aja jooksul kasvanud, mistõttu on see sobiv viis oma vara suurendamiseks.

 • Toote väärtus (1tk)
  449,68 €
 • Tagasiostuhind
  409,91 €
 • Teie risk
  39,77 €

Fakt: Kulla hind eurodes (EUR) on muutunud 130.59%, võrreldes perioodiga 10 aastat tagasi. Selle aja jooksul oli madalaim hind 910,34 EUR/oz ning kõrgeim 2286,90 EUR/oz.
Kulla maailmaturuhind hetkel: 2230,82 EUR/oz

Ajalugu

Savoy dünastia ja Itaalia 20-liirine kuldmünt

Itaalia 20-liirise kuldmündi loomise au võib omistada ühele maailma vanimale kuninglikule perekonnale, nimelt Savoy dünastiale. Savoy perekonna ajalugu algab peaaegu tuhat aasta tagasi väikses mägises piirkonnas Šveitsi, Itaalia ja Prantsusmaa vahel. Iseäralikuks teeb selle perekonna see, et nad ei laiendanud oma territooriume traditsioonilisel viisil, ehk siis läbi sõdade, vaid soodsate abielude ja liitude edandamise kaudu.  Olgugi, et perekond kaotas oma territooriume mitmeid kordi suurematele tegijatele, näiteks võib tuua Napoleon Bonaparte, siis imekombel õnnestus neil kõik oma maad alati tagasi saada ja mõnikord isegi rohkem.

19.sajandi alguses oli Itaalia osa Prantsuse impeeriumist aga Waterloo lahingus sai Napoleon lüüa ja Prantsuse impeerium lagunes ning loobus oma võimust Itaalias. Itaalia jagunes regioonideks, osad neist liideti Austriaga, tasuks Austria osalemise eest Napoleoni sõdades. Savoy dünastia oli Itaalia jagamisel õnnega koos ja sai valitsemiseks Sardiinia saare ja Itaalia põhja-lääne osa, mis piirnes Prantsusmaaga. Uut regiooni hakati kutsuma Sardiinia kuningriigiks ja sai üheks kolmest suurimast Itaalia piirkonnast.

Killustunud Itaalial ei olnud keskvalitsust ega tugevat armeed ja täpselt nagu Austria oli planeerinud, võimaldades Austrial kaudselt juhtida suurt osa Itaalia territooriumist. 19.sajandi keskpaigaks sündis tugev revolutsiooniline liikumine, mis koondas natsionaliste, kes soovisid Itaalia taasühendada. Järgnes mitu ülestõusu suuremates Põhja-Itaalia linnades Austria võimu vastu. Sardiinia kuningriik, soovides innukalt oma territooriumi laiendada, kuulutas Austria vastu välja Itaalia esimese iseseivussõja. Revolutsionääride kahjuks surusid Austria väed ülestõusud kiirelt maha.

Natuke muljutud aga mitte purustatud Sardiinia kuningriik, Vittorio Emanuele II (Umberto isa) juhtimisel, proovis kümme aastat hiljem uuesti, kuulutades 1859. aastal Austria vastu välja Itaalia teise iseseisvussõja. See aktsioon oli edukam, osalt tänu sõjalisele jõule, mida pakkus Napoleon III, ning paremini organiseeritud rahvuslikule liikumisele, mida juhtis kurikuulus Itaalia revolutsionäär Giuseppe Garibaldi. Pärast kahte verist aastat õnnestus Vittorio Emanulele II saada endale terve Itaalia välja arvatud Rooma ja Veneetsia piirkond. Sellest hoolimata kuulutati välja Itaalia kuningriik ja Vittorio Emanuele II sai selle valitsejaks. Kuldliir anti välja märkimaks viitekümmet aastat püüdlust riiki ühendada. Mündile vermiti Vittorio Emanuele II portree ja Savoy dünastia vapp. Paljud pidasid kuningas Vittoriot riigi isaks, rolli pärast, mida ta mängis riigi ühendamisel. Ta polnud kindlasti ainuke inimene kes tegeles Itaalia ühendamisega, kuid ta tõestas end olevat hea diplomaat ja tundvat sõjalisi strateegiaid. Kuningas Vittorio Emanuele II valitses kindlakäeliselt oma surmani aastal 1878 ja trooni päris tema poeg Umberto I. 

Kuldliir ühendab Itaalia rahandussüsteemi

Savoy dünastia mitte ainult ei ühendanud Itaaliat vaid ühtlustas ka riigi rahandussüsteemi. Enne ühtlustamist oli tavaks, et iga suurem piirkond andis käibele oma raha. Näiteks Paavstiriik, piirkond Itaalias mida valitses paavst, kasutas raha nimega skuudo, Napoli kuningriik kauples piastritega, Lombardia-Veneetsia vermis florineid ja Sardiinia kuningriik liire. Uued Itaalia kuldliirid olid Sardiinia kuningriigi rahade edasiarendus. Põhjus, miks valiti Sardiinia kuningriigi raha, oli selles, et need olid juba aastal 1819 muudetud proovi ja kaalu poolest võrdseks Prantsusmaa kuldfrangiga. See omakorda võimaldas kasutada kaubavahetuse lihtsustamiseks Prantsusmaal liire ja Itaalias franke. Veel enam, ajal kui Itaalia võttis kasutusele uue liiri, oli Prantsuse kuldfrank suure regionaalse tähtsusega valuuta. Järjest loogilisem tundub, et uue kuldliiri loomisel võeti eeskujuks Prantsuse frank. Uus kuldliir soodustas kaubandust Itaalias ja aitas kaasa Itaalia saamisele Euroopa esimese suure rahaliidu üheks asutajaliikmeks.

Itaalia 20-liirine kuldmünt oli osa Euroopa kullastandardist

Aastal 1865 asutasid Itaalia, Prantsusmaa, Belgia ja Šveits Euroopa esimese suure rahaliidu, mida hakati kutsuma „Ladina Rahaliiduks“. See liit oli katse ühendada nende riikide rahad üheks valuutaks. Asutajaliikmed olid nõus ühtlustama oma rahade proovi ja kaalu, et need oleks võrdsed Prantsuse hõbe- ja kuldfrankidega, täpselt nii nagu Sardiinia kuningriik oli seda teinud juba umbes viiskümmend aastat tagasi. Veel olid nad vabatahtlikult nõus vastastikku vahetama üksteise kuld- ja hõbemünte, olenemata mündi disainist või motiivist. Väärismetallide sisaldus müntides standartiseeriti, 4.5 grammi hõbedat oli võrdne 0.290322 grammi kullaga, suhtes 15.5 – 1. Standartiseerimine hõlbustas  ja kergendas liikmete vahelist kaubandustegevust ja arvati olevat ka hea idee teiste Euroopa riikide ühinemise lihtsustamiseks. Ühendusel oli ka mitmeid vigu, üheks oli see, et riikide valitsused emiteerisid liigselt paberraha, olgugi, et paberraha ja väärismetallist müntide suhtarv oli fikseeritud. Sellest hoolimata ühendus laienes, kuni algas Esimene Maailmasõda, ja jõudis formaalse lõpuni kümme aastat hiljem, aastal 1927.

Itaalia 20-liirine Umberto I kuldmünt

Nagu kõik Savoy perekonna liikmed, sai ka Umberto I parima võimaliku hariduse. Hoolimata heast haridusest, oodati temalt sõjaväelist karjääri, eriti kuna tol ajal oli ikka veel käimas sõda Itaalia ühendamiseks. Umberto I alustas karjääri kaptenina Sardiinia armees, kus ta koos ustavate sõduritega võitles mitmetes otsustavates lahingutes Austria vägede vastu. Kangelaslikus ja vaprus paljudes lahingutes teenis talle mitmeid aumärke ja lugupidamise kaaskondlaste seas.

Kuningas Vittorio Emanuele II surma järel aastal 1879 sai prints Umberto I ühendatud Itaalia teiseks kuningaks. Teda peetakse vastuoluliseks valitsejaks. Ühest küljest viidatakse talle kui heale kuningale, sest ta näitas üles muret ja hoolivust lihtrahva vastu. Kui suur üleujutus rüüstas Veneetsiat, läks ta isiklikult kohale ja organiseeris abitöid. Samuti, kui maavärin hävitas aastal 1883 Itaalia linna Casamicciola, pakkus kuningas Umberto abiks nii ennast kui oma raha ja samasugust abi pakkus ta aasta hiljem kui Lõuna-Itaalias puhkes koolera epideemia. Kuid teisalt vasakpoolsetes ringkondades ei sallitud Umbertot üldse.  Tema ebapopulaarsust saab osalt selgitada nurjunud püüdlusega luua koloniaalvalduseid Aafrikas, ja ka sellega, et tema valitsusajal hakkas Itaalia valitsuses levima konservatiivsed meeleolud.

Kuningas Umberto I valitsusaeg lõppes aastal 1900, kui ta mõrvati Milano ülestõusu julma mahasurumise eest.  Et taastada korda,  andis Itaalia kindral käsu avada tuli ülestõusnute pihta. Peale ülestõusu maha surumist andis kuningas Umberto I  kindralile aumärgi eduka korra taastamise eest. Kuninga soosiva suhtumise pärast kindralisse otsustasid anarhistid kuninga mõrvata. Olgugi, et Umberto valitsusaeg oli pikem kui isal, anti tema pildiga 20-liiriseid kuldmünte välja märkimisväärselt vähem. Kuningas Umberto I valitses küll aastani 1900 aga viimased tema pildiga  kuldliirid anti välja aastal 1897.

 

Toote kaal grammides
6.4516
Kuld - puhaskaal (g)
5.80644
Proov
900
Kuld - puhaskaal (oz)
0.18668
Diameeter
21
Paksus
-
Nimiväärtus
20 liiri
Tootja
Itaalia

Esikülg

Esiküljel on kujutatud kuningas Umberto I. Tema portreed ümbritseb kiri “UMBERTO I RE D'ITALIA”, mis tõlkes tähendab “Umberto I Itaalia kuningas”. Kuninga kaelajoone all on vermimisaasta ja graveerija signatuur “SPREANZA”.

Tagakülg

Tagaküljel on Savoy dünastia vapp, mille kohal on kroon ja ümber lehtedest pärg. Nominatsiooni märgib “L20”, “L” on vapist vasemal ja “20” paremal pool. Rahapajamärk on mündi all ääres.

Pakend

Iga münt on soovi korral pakendatud individuaalselt tugevasse plastkapslisse.

Turvaline ja kiire FedEx/TNT kullerteenus

Teie tellimus on täielikult kindlustatud ning toimetatakse kätte FedEx/TNT kulleri poolt. Teie kaup pannakse teele samal päeval, kui makse on laekunud. Tarneaeg sõltub sihtkohast ning on reeglina 1-2 tööpäeva. Kuller võtab Teiega ühendust telefoni teel, et leppida kokku kauba üleandmine. Kui Teie soovitud tooteid ei ole võimalik kohe teele panna, võtame Teiega ühendust ja anname teada eeldatava kättetoimetamise aja. 

Turvaline ja kiire Omniva pakiautomaadi teenus

Kaup toimetatakse Teie poolt tellimuse vormistamisel valitud Omniva pakiautomaati. Saadetis pannakse teele samal päeval, kui makse on laekunud. Kui Teie soovitud tooteid ei ole võimalik kohe postitada, võtame Teiega ühendust ja anname teada eeldatava saabumise aja.

Tarneaeg sõltub sihtkohast ja on  reeglina 2-3 tööpäeva. Kui Teie pakk on saabunud sihtkohta, saadetakse Teile sõnumiga kood selle kättesaamiseks kindlast automaadist.

Järeletulemisega

Kui olete valinud kättesaamise järeletulemisega Tavidi kontorisse, anname Teile teada, kui makse on laekunud ja kaup on soovitud kontoris olemas. Reeglina võite ostetud kaubale soovitud kontorisse järele tulla makse laekumisega samal päeval. Kui Teie soovitud tooteid ei ole laos, võtame Teiega ühendust ja anname teada eeldatava saabumise aja.

Kindlustus

Vältimaks toodete kahjustumist transpordi käigus,  postitame need spetsiaalses pehmendusega pakendis. Saadetis on täielikult kindlustatud ning juhul, kui see läheb transpordi käigus kaduma või on Teieni jõudmisel kahjustatud, siis palun andke meile sellest teada. Tavid jätab endale õiguse otsustada, kas saadame kauba uuesti või  tagastame raha.

Saadetise jälgimine

Kui saadetis on teele pandud, edastame Teile sellekohase teate ja koodi, mille abil saate paki teekonda jälgida.

Turvaline rahvusvaheline tarne

Rahvusvahelise tarne puhul palume alati meiega eelnevalt ühendust võtta telefonil +372 627 9900 või e-posti teel tavid@tavid.ee, et leppida kokku üksikasjad. Teie tellimus postitatakse rahvusvahelise kullerfirmaga ning sõltuvalt teenuse osutajast toimub kättesaamine kullerilt või lähimast postkontorist. Kaup pannakse teele samal päeval, kui makse on laekunud. Kui Teie soovitud tooteid ei ole võimalik kohe teele panna, võtame Teiega ühendust ja anname teada eeldatava postitamise aja. Tarneaeg sõltub valitud sihtkohast. Jätame endale õiguse tühistada tellimus, kui kauba saatmine sihtriiki ei ole võimalik turvalisuse, maksude või kohalikust seadusandlusest tulenevate piirangute tõttu.

Orienteeruv tarne maksumus

Tavid pakub veebipoe tellimustele lihtsat ja turvalist tarnet. Lisateavet tarnekulude kohta saate helistades +372 627 9900.

Piisav laovaru

Enamik Tavidi toodetest on alati saadaval, mistõttu saame pakkuda kohest tarnet või samal päeval kaubale järele tulemise võimalust. Tavid on maailma suurimate kullatootjate ametlik koostööpartner, nagu näiteks Šveitsi PAMP Suisse ja Valcambi, Austraalia Perth Mint, Austria Münze Österreich, Hiina China Great Wall Coins Investments Ltd ja mitmed teised kullatootjad ning tarnijad.

Saadavus kontorites

Hetkel on toode saadaval järgnevates Tavidi kontorites:

 

Rocca Al Mare keskus
Kristiine keskus
Tartu Lõunakeskus
Sikupilli keskus
Väike-Järve keskus (peakontor)

Broneeri tasuta personaalne kullakonsultatsioon!
Vii end kurssi turvalise investeerimise võimalustega ning saa ülevaade turuolukorrast!