Lisa hinnateavitus
Sisestage uus PriceBot
+ -
Sisestage uus PriceBot
Ülevaade hinnaroboti tehingutest

Saate hinnaroboti tühistada igal hetkel. Roboti loodud automaatse pakkumise alusel ostu sooritamine on vabatahtlik.

Šveitsi Vreneli Helvetia 20 franki

Saadaval
Tavidil on rõõm pakkuda Šveitsi tuntuimat klassikalist kuldmünti – 20-frangist Vrenelit, teise nimega Helvetiat. 20-frangiseid kuldmünte hakati vermima ... lugege edasi
Müük Ost Spread
1-19
464,77 €
411,05 € 11.56%
20-49
462,69 €
411,05 € 11.16%
50+
458,54 €
411,05 € 10.36%
Omniva pakiautomaadist - 3,14 €
FedEx/TNT kuller Eestis - 12,20 €
Tulen Tavidi kontorisse järele - TASUTA
Sulge
Tulen Tavidi kontorisse järele - TASUTA
Transport alates 3,14 €
Vaata lisaks
Tähelepanu! Pilt on illustratiivne! Saadaolevad aastad võivad erineda pildil näidatust!

Lühikirjeldus

Tavidil on rõõm pakkuda Šveitsi tuntuimat klassikalist kuldmünti – 20-frangist Vrenelit, teise nimega Helvetiat. 20-frangiseid kuldmünte hakati vermima 1883. aastal ning need annavad tunnistust Šveitsi kui maailma juhtiva väärismetallide tootja meisterlikkusest. Mündid on kullaprooviga 900. 20-frangise esikülge ehib Helvetia – Šveitsi riiki kehastav kaunis naisekuju, tagaküljel on Šveitsi vapp tammeoksa taustal, sümboliseerimaks riigi tugevust läbi aegade.  

Vrenelit iseloomustab Šveitsi kvaliteet, see on kui maailma ühe rikkaima riigi tunnusmärk. Šveitsi 20-frangised pakuvad finantsstabiilsust ning turvatunnet, mistõttu on need ühed eelistatuimad ajaloolised mündid väärismetallide asjatundjate, investorite ja kollektsionääride seas.  

Miks osta?

 • Šveitsi Vreneli on rahvusvaheliselt tuntud ja üks nõutumaid Šveitsi kuldmünte. Münti kaunistab Šveitsi riiki kehastav Helvetia naisekuju, 20-frangine on rikka ja mägise Šveitsi kuulsaim münt, see on kui usalduse, stabiilsuse ja ühtsuse võrdkuju.
 • Šveitsi Vreneli on Šveitsi kõige likviidsem kuldraha. Alates 1883. aastast on 20-frangiseid vermitud 61 miljonit, Vreneli on kullavahendajate ja investorite seas tuntud kaup.
 • Šveitsi Vreneli kuldmünt on raha. Investeerimiskullast mündid on käibemaksuvabad ning nii kaubeldakse nendega kogu Euroopa kullaturul.
 • Šveitsi Vreneli kuldmündid pakuvad võimalust paigutada oma sääste. Šveitsi 20-frangine kuldmünt on suurepärane valik kõigile, kes soovivad säästa pikema aja vältel ning kes hindavad stabiilsust ja turvatunnet, mida pakub füüsilise kulla omamine.
 • Šveitsi Vreneli kuldmündid on suurepärane võimalus mitmekesistada investeerimisportfelli. Kulda investeerimine aitab hajutada tururiske, kuna kullal on võrdlemisi nõrk seos muude finantsvaradega.

Kulla ostmine aitab riske maandada ning rikkust säilitada.

Kulla väärtus on aja jooksul kasvanud, mistõttu on see sobiv viis oma vara suurendamiseks.

 • Toote väärtus (1tk)
  464,77 €
 • Tagasiostuhind
  411,05 €
 • Teie risk
  53,72 €

Fakt: Kulla hind eurodes (EUR) on muutunud 128.2%, võrreldes perioodiga 10 aastat tagasi. Selle aja jooksul oli madalaim hind 910,69 EUR/oz ning kõrgeim 2286,90 EUR/oz.
Kulla maailmaturuhind hetkel: 2222,69 EUR/oz

Ajalugu

Helvetia nime lugu

Nimi Helvetia, mis tähistab ühest küljest Šveitsi kuulsaimat kuldmünti, kuid teisalt kogu Šveitsi riiki, pärineb keldi keelest. Umbes 500 aastat eKr asustas Helvetii nimeline keldi hõim piirkonna Alpides, mida tänapäeval tuntakse Šveitsi nime all. Hõimu ning hiljem ka piirkonna nimi elas edasi ladina keeles. Šveitsi riigi ametlik nimi on Šveitsi Konföderatsioon, ladina keeles Confoederatio Helvetica – see on ka põhjus, miks 20-frangise kuldmündi esiküljel kujutatud Šveitsi riiki sümboliseeriv kaunis naisekuju kannab nime Helvetia.


Šveitsi frangi sünd

Kuni 19. sajandi keskpaigani oli Šveitsi kantonitel (nii kutsutakse sealseid osariike) õigus vermida oma münte ise. Korraga anti välja suurel hulgal münte, mis olid täiesti erineva väärtuse, kaalu ja prooviga ning koosnesid erinevatest sulamitest. Tänu Šveitsi soodsale asukohale voolas riiki ka hulgaliselt välisriikide raha nii kaubavahetuse käigus kui ka väljarännanutelt, kes teenisid palgasõdurina Euroopa õukondades ja saatsid teenitud palga koju. Müntide mitmekesisus tegi igapäevase arveldamise keeruliseks ja nii leppisid kantonid omavahel kokku, et müntide emiteerimise ja vermimise ainuõigus jääb konföderatsiooni valitsusele. 1850 võttis Šveitsi Liidukogu vastu seaduse, mille järgi uus rahasüsteem põhineb hõbedal ning riigi ühtse hõbemündi nimeks saab Šveitsi frank.


Šveitsi frank ja Ladina rahaliit

1865. aastal moodustasid Prantsusmaa, Belgia, Itaalia ja Šveits Ladina rahaliidu eesmärgiga kehtestada neis riikides ühisraha ja viia kuldmündid ühtsesse süsteemi. Liidu asutajaliikmed leppisid kokku, et ühtseks arveldusühikuks saab frank ning et kõik riigid vahetavad üksteise kuld- ja hõbemünte üks-ühele, olenemata sellest, millise kujunduse või kelle portreega need on. Ka hõbeda ja kulla vaheline suhe pandi paika – 4,5 grammile hõbedale vastas 0,290322 grammi kulda ehk suhe oli 15,5 : 1. Ühtne standard hõlbustas kaubavahetust liikmesriikide vahel, mistõttu see ahvatles ka uusi riike liiduga ühinema. Ehkki Ladina rahaliidul oli mitmeid vigu – mõned valitsused otsustasid trükkida rohkem paberraha, kui eelnevalt kokku lepitud väärismetallmüntide ja paberraha suhe ette nägi –, tulenesid need kõik pigem inimeste valedest otsustest, mitte ühtsest rahasüsteemist kui sellisest. Liit laienes kuni I maailmasõja puhkemiseni, ametlikult sai selle aeg otsa kümmekond aastat hiljem, 1927. aastal.

Šveitsi 20-frangise kuldmündi saamislugu

Vaatamata asjaolule, et Šveits ühines rahaliiduga, mille aluseks olid kuld- ja hõberahad, otsustati liitu astudes oma kuldmünte mitte vermima hakata. Otsusest peeti kinni pea 20 aastat. Ühest küljest oli põhjus selles, et Šveitsi põhilised kaubanduspartnerid olid Itaalia ja Prantsusmaa ning neist riikidest voolas Šveitsi sisse suurel hulgal kulda. Kuna Ladina rahaliidu leppe kohaselt olid need valuutad riigis kehtiv maksevahend, polnud oma müntide vermimine otstarbekas. Teisalt oli põhjuseks ka see, et kuldmüntide nimiväärtuseks oli rahaliit määranud umbkaudse kulla turuhinna ning sellisel kujul ei olnud müntide vermimine valukodadele kasumlik.

Teised liidu liikmed küll mõne aja talusid sellist ebavõrdsust, ent kui Prantsusmaa asus Šveitsi ründama mündiparasiitluse süüdistusega, otsustas Šveitsi föderaalvalitsus 1883. aastal emiteerida oma versiooni kullast 20-frangisest. Ehkki Šveits täitis oma kuldmüntide vermimise kohustust, olid emissiooni mahud järgmisel paarikümnel aastal suhteliselt väikesed. Olukord muutus alles esimese maailmasõja puhkemisel, kui nii Itaalia kui ka Prantsusmaa loobusid kullastandardist fiat-rahasüsteemi kasuks. Esimese ja teise maailmasõja vahelisel perioodil vermis Šveits umbes 51 miljonit kuldfranki ehk 83% kõigist Šveitsi 20-frangistest, mis on alates 1883. aastast välja antud.


Šveitsi frankide väärtuse tagas kullastandard

Maailm loobus kullastandardist fiat-rahasüsteemi kasuks eesotsas Ameerika Ühendriikidega 1971. aastal. See tähendas, et paberraha ei olnud tagatud enam millegi muu kui valituse otsuse või seadusega. Ehkki Šveitsi rahasüsteem oli paberraha emiteerimise osas sarnane, seisnes oluline erinevus asjaolus, et Šveitsi Riigipank oli seaduse järgi kohustatud hoiustama vähemalt 40% oma varadest kullas. See tähendas, et riigi keskpank pidi paberraha emiteerimisel kinni pidama kindlaksmääratud suhtest ega saanud rahapakkumist kontrollimatult suurendada (ehk toota fiat-raha n-ö õhust). Nii sai Šveitsi paberrahast maailma silmis varasemate kuldmüntide usaldusväärne järglane ning see teadmine on teinud Šveitsi frangist tugevaima pabervaluuta alates 1970ndatest.

Kahjuks jõudsid võimud seisukohale, et kullaga võrreldav pabervaluuta pole Šveitsi riigi huvides ning võeti vastu poliitilise taustaga otsus muuta põhiseadust – Šveits loobus kullastandardist 1999. aasta aprillis. Aasta hiljem, kui kullahind oli 20 aasta madalaimal tasemel, 250 dollarit untsi eest, hakkas Šveitsi Riigipank järk-järgult oma kullavarusid müüma. Esimese osa müük jõudis lõpule 2005. aastal, mil 1300 tonni kulda müüdi hinnaga keskmiselt 351 dollarit untsi eest, tekitades nii Šveitsi rahvale märkimisväärset kahju, kui arvestada asjaolu, et 2011. aastaks tõusis kulla hind 1900 dollarini untsi eest. Praeguseks on Šveitsi Riigipank müünud oma algsest 2590-tonnisest kullavarust maha 1550 tonni ning praegune kullareserv on 1040 tonni ehk 10% Rahvuspanga varadest.

Toote kaal grammides
6.4516
Kuld - puhaskaal (g)
5.80644
Proov
900
Kuld - puhaskaal (oz)
0.18668
Diameeter
21
Paksus
-
Nimiväärtus
20 Šveitsi franki
Tootja
Šveits

Esikülg

Esiküljel on kujutatud Šveitsi Alpide taustal Šveitsi riigi sümbolina kaunist Helvetiat, juuksed palmitsetud ja lillepärg õlgadel. Mündi ülaservas on kiri "HELVETIA" ning allservas tütarlapse õlal kunstniku nimi "F. LANDRY". 

Tagakülg

Tagaküljel on tammeoksa taustal kujutatud Šveitsi vappi. Vasakul ääres on nimiväärtus "20" ning paremal Šveitsi frangi tähisena "FR". Mündi allservas on mündi vermimisaasta koos rahapaja tähisega.

Pakend

Iga münt on soovi korral pakendatud eraldi tugevasse plastkapslisse.

Turvaline ja kiire FedEx/TNT kullerteenus

Teie tellimus on täielikult kindlustatud ning toimetatakse kätte FedEx/TNT kulleri poolt. Teie kaup pannakse teele samal päeval, kui makse on laekunud. Tarneaeg sõltub sihtkohast ning on reeglina 1-2 tööpäeva. Kuller võtab Teiega ühendust telefoni teel, et leppida kokku kauba üleandmine. Kui Teie soovitud tooteid ei ole võimalik kohe teele panna, võtame Teiega ühendust ja anname teada eeldatava kättetoimetamise aja. 

Turvaline ja kiire Omniva pakiautomaadi teenus

Kaup toimetatakse Teie poolt tellimuse vormistamisel valitud Omniva pakiautomaati. Saadetis pannakse teele samal päeval, kui makse on laekunud. Kui Teie soovitud tooteid ei ole võimalik kohe postitada, võtame Teiega ühendust ja anname teada eeldatava saabumise aja.

Tarneaeg sõltub sihtkohast ja on  reeglina 2-3 tööpäeva. Kui Teie pakk on saabunud sihtkohta, saadetakse Teile sõnumiga kood selle kättesaamiseks kindlast automaadist.

Järeletulemisega

Kui olete valinud kättesaamise järeletulemisega Tavidi kontorisse, anname Teile teada, kui makse on laekunud ja kaup on soovitud kontoris olemas. Reeglina võite ostetud kaubale soovitud kontorisse järele tulla makse laekumisega samal päeval. Kui Teie soovitud tooteid ei ole laos, võtame Teiega ühendust ja anname teada eeldatava saabumise aja.

Kindlustus

Vältimaks toodete kahjustumist transpordi käigus,  postitame need spetsiaalses pehmendusega pakendis. Saadetis on täielikult kindlustatud ning juhul, kui see läheb transpordi käigus kaduma või on Teieni jõudmisel kahjustatud, siis palun andke meile sellest teada. Tavid jätab endale õiguse otsustada, kas saadame kauba uuesti või  tagastame raha.

Saadetise jälgimine

Kui saadetis on teele pandud, edastame Teile sellekohase teate ja koodi, mille abil saate paki teekonda jälgida.

Turvaline rahvusvaheline tarne

Rahvusvahelise tarne puhul palume alati meiega eelnevalt ühendust võtta telefonil +372 627 9900 või e-posti teel tavid@tavid.ee, et leppida kokku üksikasjad. Teie tellimus postitatakse rahvusvahelise kullerfirmaga ning sõltuvalt teenuse osutajast toimub kättesaamine kullerilt või lähimast postkontorist. Kaup pannakse teele samal päeval, kui makse on laekunud. Kui Teie soovitud tooteid ei ole võimalik kohe teele panna, võtame Teiega ühendust ja anname teada eeldatava postitamise aja. Tarneaeg sõltub valitud sihtkohast. Jätame endale õiguse tühistada tellimus, kui kauba saatmine sihtriiki ei ole võimalik turvalisuse, maksude või kohalikust seadusandlusest tulenevate piirangute tõttu.

Orienteeruv tarne maksumus

Tavid pakub veebipoe tellimustele lihtsat ja turvalist tarnet. Lisateavet tarnekulude kohta saate helistades +372 627 9900.

Piisav laovaru

Enamik Tavidi toodetest on alati saadaval, mistõttu saame pakkuda kohest tarnet või samal päeval kaubale järele tulemise võimalust. Tavid on maailma suurimate kullatootjate ametlik koostööpartner, nagu näiteks Šveitsi PAMP Suisse ja Valcambi, Austraalia Perth Mint, Austria Münze Österreich, Hiina China Great Wall Coins Investments Ltd ja mitmed teised kullatootjad ning tarnijad.

Saadavus kontorites

Hetkel on toode saadaval järgnevates Tavidi kontorites:

 

Rocca Al Mare keskus
Kristiine keskus
Tartu Lõunakeskus
Sikupilli keskus
Väike-Järve keskus (peakontor)

Broneeri tasuta personaalne kullakonsultatsioon!
Vii end kurssi turvalise investeerimise võimalustega ning saa ülevaade turuolukorrast!