Tellimuse teavitus

Palun jäta oma kontaktandmed ja teavitame Sind koheselt kui toode on laos.


Ungari Franz Joseph 20 franki / 8 forintit

Ungari väljapaistvaim klassikaline kuldmünt on Franz Joseph 20-frangine/8-forindine münt. See intrigeeriv kullatükk, mis kannab kahte erinevat nominatsiooni, on tunnustus Ungari pikast ja mitmekesisest rahanduse ajaloost. Münt, millele viidatakse ka kui „Ungari 20-frangine“ või „Ungari 8-forindine“, hõlmab endas Austria-Ungari impeeriumi ajalugu. Minevik on põlistanud 21.6 karaatise kulla sulamiga, millest valmistas kuldmünte ka Euroopa esimene suur rahaliit, Ladina rahaliit. 20-frangine/8-forindine kuldmünt on kaunistatud Ungari vapi ja Euroopa viimase suure monarhi, Austria keisri Franz Josephi, portreega. Münti anti välja aastatel 1870 kuni 1892 Kremnica vermimiskoja poolt, mis tänapäeval on üks vanim siiani töötav vermimiskoda maailmas. Ungari 20-frangine/8-forindine ajalooline kuldmünt on sobilik  kollektsionääridele ja investoritele, kes soovivad omada reaalset ja väärtuslikku kuldmünti.

 

See toode on
käibemaksuvaba Eestis


  • Müüme 1-20228.70 €
  • Müüme 21-50226.58 €
  • Müüme 51+224.46 €
  • Ostame 1+215.77 €
  •  
  • Ühiku hind228.70 €

Mine ostukorvi

Pood on hetkel suletud, proovi hiljem uuesti

Võrdle toodet

20-frangine/8-forindine kuldmünt on mälestus Ungari hiilgavast minevikust. Kuldmünt on kaunistatud Ungari vapiga ja mündil on ühendatud kaks nominatsiooni. Need mündid on kuulsad just Kesk-Euroopas.

Ungari  20-frangine/8-forindine kuldmünt sobib hästi mündikollektsiooni. Mündis on seotud Euroopa kahe suure riigi ajalugu, Ungari kuningriigi ja Austria - Ungari impeeriumi omad. Kuldmündil on portreteeritud oma aja juhtivat monarhi keiser Franz Josephit.

Ungari 20-frangine/8-forindine kuldmünt on raha. 20-frangine/8-forindine münt on vaba käibemaksust ja on lihtsalt vahetatav terves Euroopa väärismetallidiilerite ja investorite juures.

20-frangise/8-forindise kuldmündi omamine on võrdne säästmisega. Need on ideaalne valik igale pika ajalisele investorile, kes oskab hinnata füüsilise kulla omamisest tulenevat turvalisust ja stabiilsust.

20-frangise/8-forindise kuldmündi alusväärtust hinnatakse peamiselt mündi puhta kulla sisalduse järgi. 

 

Ungari forindi ajalugu

Et osata paremini hinnata Ungari 20-frangist/8-forindist kuldmünti, peab kaevuma sügavale Ungari põnevasse ajalukku kui valitsev kuningas Charles I viis Ungari kuningriigi õitsengu teele. Olles juba teise aastatuhande alguses oluline rahvus, muutus Ungari 14. sajandil kuningas Charles I järglaste juhtimisel geograafilises mõttes Euroopa suuruselt teiseks kuningriigiks. Oma tõusu tipul ulatus Ungari kuningriik Aadria mere rannikust läänes kuni Balkani mäeahelikuni lõunas, hõlmates idast enamikku Transilvaaniat ja põhjast Karpaatia mägesid. Ühesõnaga võib öelda, et tänapäeval on Ungari oma endise hiiguse vari.

Charles I, kellele on viidatud ka kui Charles Robert ja pärineb Itaalia ja Ungari kuninglikest perekondadest, pretendeeris troonile 13. sajandi alguses. Tema võimu all algas Ungari kuningriigi territoriaalne laienemine ja majanduslik tõus. Kuidas ta seda saavutas?  Tema poliitilised ja sõjalised oskused aitasid kindlasti kaasa aga tema tähtsaim võimu allikas, mis lubas tal juhtida riiki effektiivselt ja edukalt, oli kuld ja seda oli palju.

Umbes samal ajal kui Charles I võimule tuli, avastati rikkalikud kullamaardlad ja neid asuti kaevandama mägises piirkonnas, kus tänapäeval asub Kesk-Slovakkia. Nendest kaevandustest tuli nii palju kulda, et Ungari kuningriik sai Euroopa suurimaks ja juhtivamaks kulla tootjaks. Kulla kindel vool kuningriigi varalaegastesse suurendas Charles I võimet valitseda. Tegelikult mägede rikkus üksi poleks aidanud tervet kuningriiki jõukusele, kui poleks olnud Charles I rahareformi, mis lõi vundamendi Ungari forindi kuldmündile.

Olles tunnistajaks florini, 24-karaatise kuldmündi, mida vermiti Itaalias Firenzes, edule, lasi Charles I vermida sarnase mündi. Kuldmünt sarnanes florinile puhtuse ja kaalu poolest, kuid oli natuke teise disainiga. Uut kuldmündile hakati kutsuma kui „florentius“, mis lõpuks lühenes „forindiks“. Siit ka mündi nominatsioon üks pool, Ungari 20 frangine/8-forindine kuldmünt.

Selleks, et vermida uut raha, andis Charles käsu luua Kremnica: suure vermimislinna rikkaliku kullakaevanduse lähedale. Rahapajas töödeldi kullamaaki kuldforintideks, mida hiljem hakati kasutama terves riigis. Kuna Charles tõotas hoida kuldforinti stabiilsena, suudeti hoida ka inflatsiooni kontrolli all. Forindi terviklikkus ning väärikus soodustasid kaubanduse arengut. Kuldforinte hakati järjest rohkem kasutama kui turvalist ja mugavat viisi tehingute ja kaupade eest tasumiseks. Paljude linnade ja omavalitsuste majanduslik olukord paranes ja tänu sellele suurenes maksu laekumine kuninga varasalve. Kuldforint muutus regionaalseks valuutaks ja esimeseks valikuks tehingute eest maksmisel.

Kremnica rahapada, kust Charles tellis kuldforindi vermimise, kujunes piirkonna tähtsaimaks väärismetallist müntide tootjaks. Lisakas forintide vermimisele valmistati seal veel paljusid Euroopa kuulsamaid kuldmünte, näiteks dukateid. Tänase päevani töötav Kremnica on üks maailma vanimaid järjepidevalt töös olnud rahapada.

 

Ungari 20-frangise/8-forindise loomine

Ungari kuningriik sulas paari sajandi jooksul aeglaselt ühte Habsburgi keisri valdustega, tegemist oli tolle aja ühe Euroopa võimsaima kuningliku perekonnaga ja sai 18.sajandi alguses osaks Austria impeeriumist. Austria-Preisi sõjas 1867.aastal sai Austria lüüa ja Austria nõrgenenud poliitilist olukorda hakkasid ära kasutama Ungari natsionalistid, et kindlustada Ungari osaline iseseisvus. Ungari sai täieliku autonoomia siseriiklikes asjades aga Austriaga jäädi jagama välispoliitikat, luues nii kaksik monarhia mida kutsuti Austria-Ungari impeeriumiks.

Ungari olles taakord saanud kontrolli oma rahandussüsteemi üle, lasi 1870. aastal käibele 20-frangise/8-forindise kuldmündi.  Põhjus, miks uus münt sai nominaaliks 20 franki, oli selles, et kolm aastat varem oli Austria saanud Ladina Rahandus Liidu liikmeks ja automaatselt laienes see staatus ka Ungarile.

Ladina Rahandus Liit loodi algselt 1865.aastal ja sinna kuulusid: Itaalia, Prantsusmaa, Belgia ja Śveits. Liit loodi sooviga ühendada nende riikide rahad ühtseks valuutaks. Ühenduse asutajaliikmed adopteerisid frangi ja olid vabatahtlikult nõus vastastikku vahetama üksteise kuld- ja hõbemünte, olenemata mündi disainist või motiivist. Väärismetallide sisaldus müntides standartiseeriti, 4.5 grammi hõbedat oli võrdne 0.290322 grammi kullaga, suhtes 15.5 – 1. Standartiseerimine hõlbustas  ja kergendas liikmete vahelist kaubandustegevust ning arvati olevat ka hea idee teiste Euroopa riikide ühinemise lihtsustamiseks.

 

Ungari 20-frangine/8-forindine kuldmünt hõlbustas igapäevast kaubandust Austria-Ungari impeeriumis

Peale 1870.aastaid ja enne Esimest Maailmasõda oli Austria-Ungari impeeriumi kuldaeg. Tööstus laienes, kunsti- ja teadusringkonnad olid edukad, infrastruktuuri moderniseeriti, raudteeühendust, jõgesid ja sadamaid arendati terves impeeriumis. Ungarist sai terve Euroopa toiduga varustaja ja kogu impeeriumist omakorda maailma suuruselt neljas masinate valmistaja. See oli dünaamiline majandus, kus Ungari 20-frangine/8-forindine kuldmünt mängis olulist rolli igapäevast kaubanduse hõlbustamises. Sissetulekud kasvasid ja kaubandus õitses. Keiser Franz Josephit (keda on kujutatud sellel mündil) hakati seostama külluse ajaga ja see tõstis tema populaarsust veelgi. 

 

NimiväärtusProovKulla kaal grammidesToote kaal grammidesKulla kaal troiuntsidesTootjariik
8 forinti/ 20 franki9005.806446.45160.18668Ungari

Esiküljel on keiser Franz Josephi loorberipärjaga kroonitud portree. Portreed ümbritseb kiri  “FERENCZ JOZSEF I K A CS ES M H S D O AP KIR”, mis tõlkes tähendab „ Franz Joseph I, jumala armust, Austria keiser ja Ungari, Horvaatia,Slavonia ,Dalmaatsia apostel kunigas. Kuninga kaelejoone all on Kremnica rahapaja märk „K.B.“

Tagaküljel on Ungari vapp ümbritsetuna tekstist “MAGYAR KIRALYSAG“, mis tõlkes tähendab „Ungari kuninigriik“, vasakul on nominatsioon „20Fr“ ja paremal „8Frt“. Kõige all on vermimise aasta.

Soovi korral pakitakse münt kõvast plastikust kapslisse.

Teie tellimus on täielikult kindlustatud ja tarnitakse ELS Expressi poolt. Pärast makse laekumise kinnitust postitame toote 1-2 tööpäeva jooksul. ELS kuller võtab Teiega ühendust telefoni teel. Soovi korral võite Tallinnas või Tartus kaubale ka ise meie kontorisse järele tulla, kui makse on laekunud. Juhul, kui meil ei ole võimalik tellimust kohe teele panna, teavitame sellest tellijat.

Partnerid