Lisa hinnateavitus
Sisestage uus PriceBot
+ -
Sisestage uus PriceBot
Ülevaade hinnaroboti tehingutest

Saate hinnaroboti tühistada igal hetkel. Roboti loodud automaatse pakkumise alusel ostu sooritamine on vabatahtlik.

Tuneesia 20 franki

Saadaval
Tavidil on heameel pakkuda üht Põhja-Aafrika hinnatuimat kuldmünti – kullast Tuneesia 20-frangist. Münti vermiti Pariisi rahapajas aastatel ... lugege edasi
Müük Ost Spread
1-19
456,64 €
411,25 € 9.94%
20-49
452,49 €
411,25 € 9.11%
50+
450,41 €
411,25 € 8.69%
Omniva pakiautomaadist - 3,14 €
FedEx/TNT kuller Eestis - 12,20 €
Tulen Tavidi kontorisse järele - TASUTA
Sulge
Tulen Tavidi kontorisse järele - TASUTA
Transport alates 3,14 €
Vaata lisaks
Tähelepanu! Pilt on illustratiivne! Saadaolevad aastad võivad erineda pildil näidatust!

Lühikirjeldus

Tavidil on heameel pakkuda üht Põhja-Aafrika hinnatuimat kuldmünti – kullast Tuneesia 20-frangist. Münti vermiti Pariisi rahapajas aastatel 1891–1904, kui Tuneesiast oli saanud Prantsuse protektoraat. Münt on valmistatud vastupidavast sulamist kullaprooviga 900 ning seda kaunistavad araabiakeelsed kirjad ja kaunid arabeskid. Tuneesia 20-frangised mündid on suhteliselt haruldased ning kuna mitmed koloniaalriigid on püüdnud Tuneesias oma võimu kehtestada, on mündi ajalugu kaasahaarav. Seega pakuvad mündid huvi kollektsionääridele, ent Tuneesia 20-frangised on omamoodi alternatiiv rahale ka Sahara regiooni riikides äri tehes.

Miks osta?

 • Tuneesia 20-frangised on haruldased. Münte vermiti aastatel 1891–1904 vaid 3 miljonit ning paljud neist on kas sulatatud või läinud kaduma. Tänu piiratud kogusele on mündid hinnatud kollektsionääride seas. 
 • Tuneesia 20-frangised on suurepärane täiendus mündikollektsioonile. Müntide huvitav ja rikkalik ajalugu räägib kolme koloniaalvõimu võitlusest Tuneesia alade vallutamise pärast. 
 • Tuneesia 20-frangised kuulusid Euroopa esimesse rahaliitu. Tuneesia 20-frangiste suuruse ja koostise aluseks võeti Prantsuse kuldfrangid, mis panid aluse Ladina rahaliidule, Euroopa esimesele suuremale rahaliidule. 
 • Tuneesia 20-frangised on ühed tuntumad kuldmündid Põhja-Aafrikas. Prantsuse koloniaalimpeerium hõlmas suuri alasid Aafrikas ning kullast frankidest said kõige kuulsamad ja nõutumad mündid Sahara piirkonnas Aafrikas.  
 • Tuneesia 20-frangised on raha. Investeerimiskullast   mündid on   käibemaksuvabad ning nii kaubeldakse nendega kogu Euroopa kullaturul.

Kulla ostmine aitab riske maandada ning rikkust säilitada.

Kulla väärtus on aja jooksul kasvanud, mistõttu on see sobiv viis oma vara suurendamiseks.

 • Toote väärtus (1tk)
  456,64 €
 • Tagasiostuhind
  411,25 €
 • Teie risk
  45,39 €

Fakt: Kulla hind eurodes (EUR) on muutunud 128.28%, võrreldes perioodiga 10 aastat tagasi. Selle aja jooksul oli madalaim hind 910,69 EUR/oz ning kõrgeim 2286,90 EUR/oz.
Kulla maailmaturuhind hetkel: 2223,41 EUR/oz

Ajalugu

Tuneesia kirev ajalugu 

Ammu enne seda, kui Tuneesia majandus sai tundma 20-frangist kuldmünti, oli Tuneesia pikk ja põnev ajalugu kullaga läbi põimunud. Umbes 1100. aastal eKr koloniseerisid Foiniikia kaupmehed Tuneesia ranniku ning rajasid sinna Kartaago linna. Linnast sai suure mereimpeeriumi sõlmpunkt ja üks Vahemere mõjuvõimsamaid keskusi. Muistsete kroonikute sõnade kohaselt peeti Kartaagot tolle aja maailma rikkaimaks linnaks, mille õitseng saabus tänu ulatuslikule kulla-, hõbeda-, tina-, raua- ja orjakaubandusele.  

Kartaago legendaarsel sõdalasel Hannibalil ei õnnestunud pärast 15 aastat kestnud okupatsiooni vallutada Itaaliat ning sõdade jooksul roomlaste ja kartaagolaste vahel hävitati Kartaago täielikult. Linn ehitati uuesti üles ning liideti umbes 50. aastal eKr koos Tuneesia territooriumiga Rooma impeeriumi koosseisu, kus see sai taas üheks impeeriumi olulisemaks keskuseks.   

Pärast araablaste vallutusretke Tuneesiasse tehti Kartaago 7. sajandil taas maatasa, misjärel seda enam kunagi ei taastatud. Uueks keskuseks kujunes langenud linna lähedal asuv Tunis – praegune Tuneesia pealinn – ning sellest sai Araabia tähtis kaubanduse sõlmpunkt ja mereväebaas. Araablaste valitsemisajal, mis kestis kuni 16. sajandini, lõi Tunis õitsele ja linnast sai Sahara kullakaubanduse süda. 

Saharat läbiv kaubatee ühendas suure kullanõudlusega Vahemere maid Sahara-taguse Aafrikaga, kus seda hinnalist metalli oli külluses. Kaamelikaravanid vedasid kulla kaubanduskeskustesse nagu Tunis, kus see vahetati soola, pärlite, kanga ja muude materjalide vastu. Taolisest kaubandusest olid eriti huvitatud Hispaania ja Itaalia kaupmehed, kellel oli vaja kulda müntide vermimiseks. Mööda maad kulgev kullatee oli omal kohal kuni 16. sajandini, mil Portugali meresõitjad rajasid efektiivsemad mereteed Lääne-Aafrika ja Euroopa vahel. 

Saharat läbiva kaubanduse vähenemisel kaotasid araablased oma mõjuvõimu, mistõttu kontrolli Tuneesia alade üle saavutasid esmalt Hispaania ja seejärel Türgi valitsejad. 18. sajandi alguseks oli Tuneesiast saanud sisuliselt iseseisev riik Türgi ülemvõimu all, mida valitsesid kohalikud beid. Kõige kuulsamad beid pärinesid Husainide dünastiast, mis valitses Tuneesiat kuni 1957. aastani, kokku üle 250 aasta. Tuneesia 20-frangistel kuldmüntidel on kujutatud kahe valitseja kalligraafilist allkirja, üks neist oli bei Ali III (vermiti 1891–1902) ja teine bei Muhammad IV (vermiti 1903–1904). 

Tuneesiast saab Prantsuse protektoraat 

19. sajandil püüdis võimul olev bei turgutada Tuneesia majandust arvukate laenudega Euroopast. Saadud rahaga käidi ümber pillavalt, seda kulutati riigi infrastruktuuri, avaliku sektori projektide, sõjaväe kaasajastamise ning ka bei isiklike kulutuste peale. Kui lisada suhteliselt ebasoodsatele laenutingimustele asjaolu, et investeeringutena ei toonud see raha midagi tagasi, on arusaadav, et laenu- ja intressimaksetega jäädi hätta. 

1869. aastaks oli bei rahahädas valitsusele selge, et ainus võimalus olukorrast pääseda on kuulutada välja Tuneesia pankrot. Kontrolli Tuneesia rahaasjade üle võttis rahvusvaheline rahanduskomisjon, mille eesotsas olid Prantsusmaa, Inglismaa ja Itaalia.  

Seega pole imestada, et pärast Tuneesia rahanduse ülevõtmist algas kolme Euroopa koloniaalriigi vahel kümme aastat kestev varjatud tüli Tuneesia territooriumi pärast. Itaalia põhjendas oma nõuet suuremate investeeringutega ning et Tuneesias elavatest Euroopa asunikest põhiosa oli tollal just itaalia rahvusest. Prantsusmaa nägi Tuneesiat oma Aafrika valduste loomuliku pikendusena, kuna see piirnes Alžeeriaga, mis oli sel ajal Prantsuse koloonia. Inglismaa, kellele kuulus Tuneesia ranniku lähedal asuv Malta saar, ei tahtnud leppida, et kontroll Sitsiilia väina üle (veetee Tuneesia ja Sitsiilia saare vahel) jääks ühele riigile. 

1871. aasta Berliini kongressil sõlmisid Inglismaa ja Prantsusmaa salajase kokkuleppe, mille järgi õiguse Tuneesiale aladele sai Prantsusmaa vastutasuks Küprose loovutamise eest Briti ülemvõimu alla. 1881. aastal ründas väike Tuneesia hõim Prantsuse Alžeeriat, andes nii Prantsusmaale ettekäände vallutada enam kui 35 000 mehe abil Tuneesia, sundides beid sõlmima kokkulepe prantslastega. Sõlmiti vaherahu, mille kohaselt bei jätkas küll riigi valitsejana, ent tema võim piirdus vaid siseasjadega, välispoliitika läks Prantsusmaa otsustuse alla ning Tuneesiast sai Prantsuse protektoraat. Itaallased, kellel oli maa suhtes omad huvid, küll protestisid, ent nad polnud valmis astuma sõjalisse konflikti Prantsusmaaga.     

Frangi kuldmüntide kasutuselevõtt elavdab Tuneesia majandust 

Esimese sammuna Tuneesia majanduse jaluleaitamiseks maksis Prantsusmaa 1884. aastal 125 miljonit kuldfranki Tuneesia riigivõla katteks. Veidi hiljem lasti koos teiste Prantsuse kuld-, hõbe- ja vaskmüntidega käibele Tuneesia enda 20-frangine kuldmünt eesmärgiga edendada kaubandust ja stabiliseerida riigi rahasüsteemi. Majandus asus taas tõusuteele, sellele aitas kaasa nii rahasüst, põllumajandussektori areng kui ka äärmiselt vajalikud investeeringud infrastruktuuri – ehitati raudteid, maanteid, sadamaid ja kaevandusi. 

Protektoraadi ajajärgul arenes jõudsalt ka ühiskondlik infrastruktuur: ehitati koole, ühiskondlikke hooneid ja haiglaid ning varustati riiki puhta veega. Ehkki Prantsuse kolooniaks olemine tõi Tuneesiale rohkesti kasu, olid Euroopast pärit uusasunikud riigis siiski eelisseisundis kohaliku rahvaga võrreldes. Selline diskrimineerimine pani aluse võitlusele koloniaalvõimu vastu, mis kulmineerus Tuneesia iseseisvumisega 1956. aastal. 

Tuneesia 20-frangised kuldmündid kuulusid Euroopa esimesse rahaliitu 

Kuna Tuneesia oli Prantsusmaa protektoraat, oli igati loogiline, et Tuneesia 20-frangiseid kuldmünte hakati vermima täpselt sama suuruse ja koostisega kui Prantsuse kuldmünte. Ühtne standard tagas selle, et kuna Prantsusmaa oli Ladina rahaliidu liige, olid ka Tuneesia 20-frangised kuldmündid vabalt vahetatavad liidu teiste liikmesriikide müntide vastu. 

Rahaliidu moodustasid 1865. aastal Prantsusmaa, Belgia, Itaalia ja Šveits eesmärgiga kehtestada neis riikides ühisraha ja viia kuldmündid ühtsesse süsteemi. Liidu asutajaliikmed leppisid kokku, et ühtseks arveldusühikuks saab frank ning et kõik riigid vahetavad üksteise kuld- ja hõbemünte üks-ühele, olenemata sellest, millise kujunduse või kelle portreega need on. Ka hõbeda ja kulla vaheline suhe pandi paika – 4,5 grammile hõbedale vastas 0,290322 grammi kulda  ehk suhe oli 15,5 : 1. Ühtne standard hõlbustas kaubavahetust liikmesriikide vahel, mistõttu see ahvatles ka uusi riike liiduga ühinema. Ehkki  Ladina  rahaliidul  oli  mitmeid  vigu  –  mõned valitsused  otsustasid trükkida rohkem paberraha, kui eelnevalt kokku lepitud väärismetallmüntide ja paberraha suhe ette nägi –, tulenesid need kõik pigem inimeste valedest otsustest, mitte ühtsest rahasüsteemist kui sellisest.  Liit  laienes  kuni  I  maailmasõja  puhkemiseni, ametlikult  sai selle  aeg  otsa kümmekond aastat hiljem, 1927. aastal. 

Toote kaal grammides
6.4516
Kuld - puhaskaal (g)
5.80644
Proov
900
Kuld - puhaskaal (oz)
0.18668
Diameeter
21.15
Paksus
-
Nimiväärtus
20 franki
Tootja
Tuneesia

Esikülg

Esiküljel on tekst „TUNISIE“, mündi nimiväärtus „20 FRANCS“, mündi väljalaskeaasta ning Pariisi rahapaja tähistav märgis „A“, mida ümbritseb keerukalt põimunud stiliseeritud lehe- ja väänlamotiividega taimornament ehk arabesk.

Tagakülg

Tagaküljel on kujutatud Tuneesia valitseja bei Ali III või bei Muhammad IV al-Hadi kalligraafilist allkirja koos araabiakeelse riiginime, mündi nimiväärtuse ja väljaandmise ajaga Hijri islami kalendri järgi. Kirjasid ümbritsevad oliivi- ja datlipalmioks.

Pakend

Münt on soovi korral pakendatud tugevasse plastkapslisse.

Turvaline ja kiire FedEx/TNT kullerteenus

Teie tellimus on täielikult kindlustatud ning toimetatakse kätte FedEx/TNT kulleri poolt. Teie kaup pannakse teele samal päeval, kui makse on laekunud. Tarneaeg sõltub sihtkohast ning on reeglina 1-2 tööpäeva. Kuller võtab Teiega ühendust telefoni teel, et leppida kokku kauba üleandmine. Kui Teie soovitud tooteid ei ole võimalik kohe teele panna, võtame Teiega ühendust ja anname teada eeldatava kättetoimetamise aja. 

Turvaline ja kiire Omniva pakiautomaadi teenus

Kaup toimetatakse Teie poolt tellimuse vormistamisel valitud Omniva pakiautomaati. Saadetis pannakse teele samal päeval, kui makse on laekunud. Kui Teie soovitud tooteid ei ole võimalik kohe postitada, võtame Teiega ühendust ja anname teada eeldatava saabumise aja.

Tarneaeg sõltub sihtkohast ja on  reeglina 2-3 tööpäeva. Kui Teie pakk on saabunud sihtkohta, saadetakse Teile sõnumiga kood selle kättesaamiseks kindlast automaadist.

Järeletulemisega

Kui olete valinud kättesaamise järeletulemisega Tavidi kontorisse, anname Teile teada, kui makse on laekunud ja kaup on soovitud kontoris olemas. Reeglina võite ostetud kaubale soovitud kontorisse järele tulla makse laekumisega samal päeval. Kui Teie soovitud tooteid ei ole laos, võtame Teiega ühendust ja anname teada eeldatava saabumise aja.

Kindlustus

Vältimaks toodete kahjustumist transpordi käigus,  postitame need spetsiaalses pehmendusega pakendis. Saadetis on täielikult kindlustatud ning juhul, kui see läheb transpordi käigus kaduma või on Teieni jõudmisel kahjustatud, siis palun andke meile sellest teada. Tavid jätab endale õiguse otsustada, kas saadame kauba uuesti või  tagastame raha.

Saadetise jälgimine

Kui saadetis on teele pandud, edastame Teile sellekohase teate ja koodi, mille abil saate paki teekonda jälgida.

Turvaline rahvusvaheline tarne

Rahvusvahelise tarne puhul palume alati meiega eelnevalt ühendust võtta telefonil +372 627 9900 või e-posti teel tavid@tavid.ee, et leppida kokku üksikasjad. Teie tellimus postitatakse rahvusvahelise kullerfirmaga ning sõltuvalt teenuse osutajast toimub kättesaamine kullerilt või lähimast postkontorist. Kaup pannakse teele samal päeval, kui makse on laekunud. Kui Teie soovitud tooteid ei ole võimalik kohe teele panna, võtame Teiega ühendust ja anname teada eeldatava postitamise aja. Tarneaeg sõltub valitud sihtkohast. Jätame endale õiguse tühistada tellimus, kui kauba saatmine sihtriiki ei ole võimalik turvalisuse, maksude või kohalikust seadusandlusest tulenevate piirangute tõttu.

Orienteeruv tarne maksumus

Tavid pakub veebipoe tellimustele lihtsat ja turvalist tarnet. Lisateavet tarnekulude kohta saate helistades +372 627 9900.

Piisav laovaru

Enamik Tavidi toodetest on alati saadaval, mistõttu saame pakkuda kohest tarnet või samal päeval kaubale järele tulemise võimalust. Tavid on maailma suurimate kullatootjate ametlik koostööpartner, nagu näiteks Šveitsi PAMP Suisse ja Valcambi, Austraalia Perth Mint, Austria Münze Österreich, Hiina China Great Wall Coins Investments Ltd ja mitmed teised kullatootjad ning tarnijad.

Saadavus kontorites

Hetkel on toode saadaval järgnevates Tavidi kontorites:

 

Rocca Al Mare keskus
Kristiine keskus
Tartu Lõunakeskus
Sikupilli keskus
Väike-Järve keskus (peakontor)

Broneeri tasuta personaalne kullakonsultatsioon!
Vii end kurssi turvalise investeerimise võimalustega ning saa ülevaade turuolukorrast!