Lisa hinnateavitus

Mida teada ja tähele panna välismaksete puhul

Avaldatud Kirke Sööt kategoorias Tavidi teadaanded, Kogu uudisvoog või 16.12.2015
Kulla hind (XAU-EUR)
2562,81 EUR/oz
  
+ 32,49 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
30,19 EUR/oz
  
- 0,07 EUR

Välismaksete tegemisega seostub meile tavaliselt kohe kas internetipank või pangakontor. Seda ka põhjusega, sest välismaksete tegemine on pankade poolt suhteliselt lihtsaks tehtud. Tuleb ainult valida õige maksetüüp, täita ära lahtrid, sisestada paroolid ja makse ongi teel. Selle lihtsuse eest on ka tasu – üldine lahendus, mis on mõeldud kõigile igaks juhtumiks, võib teatud olukordades olla kallis ja ebaefektiivne. Alternatiiviks on välismaksete puhul uurida maksevahendajate pakutavaid teenuseid, mis võivad olla kiiremad ja soodsamad.

Välismaksete puhul on mõned üldised põhitõed ja -teadmised, millega kursis olemine teeb seljataguse kindlamaks ja mida on lihtsalt hea teada sõltumata sellest, kas välismaksete tegemiseks kasutatakse panka või maksevahendajat. Kui tuua siia juurde rahaline mõõde, siis aitavad need teadmised  hoida kokku eurosid igapäevastelt pangakuludelt ja annavad natukene rohkem vaba ruumi rahade planeerimisel.

Olulised punktid välismaksete kohta, mida tasub meeles pidada:

  1. Ka Eesti ühest pangast teise välisvaluutas tehtav makse on välismakse ja saaja kontole jõudmise aeg sõltub valitud maksekiirusest (tava-, kiir- või ekspressmakse – välismakse tüüpidest rohkem SIIN). Seevastu panga sees välisvaluutas tehtud maksed on pangasisesed tehingud ja liiguvad kohe.
  2. Välismaksekorraldusel vali õige kattevaluuta. Kui kattevaluuta ja maksevaluuta on erinevad, konverteeritakse valuutad panga ametliku kursiga. See tähendab, et paari tuhande euro automaatsel konverteerimisel kaotate kümneid eurosid, kümne tuhande euro juures sadu eurosid. Seega on kasulik makse jaoks vajalik välisvaluuta eelnevalt eraldi konverteerida (loe valuutade konverteerimisest SIIT) ja valida siis kattevaluutaks juba konkreetne välisvaluuta, milles makset tehakse.
  3. Võimalusel kasuta välismakseid tehes panga grupisiseseid makseid – selleks tuleb pangas makset tehes valida kohe õige maksetüüp. Mõttekas on omada kontot mitmes Eesti pangas ja valida kannet tehes võimalusel siin õige pank, sest riigisiseselt saab pankade vahel tööpäeviti vahendeid liigutada kiirelt ja odavalt. Valides Eestis õige pangagrupi, jõuab makse välismaa kontole kiiremini ja odavamalt kui tavalise välismakse puhul – rohkem sellest allpool.
  4. Välismaksete tegemine ja info liikumine toimub ainult pangapäeval – see tähendab, et ühelt poolt tuleb piirang Eesti rahvus- ja riigipühadest, teiselt poolt kattevaluuta riigi ning makse saaja riigi rahvus- ja riigipühadest. Nädalavahetus ei kuulu pangapäevade alla. Näide: kui teha Eestist Rootsi kanne USA dollarites, siis makse õigeaegse kohalejõudmise eelduseks on, et nii Eestis, Rootsis, kui ka USAs on pangapäevad samal ajal.
  5. Ekspress- ja kiirmaksed tuleb pangas kinnitada pangapäeval enne kindlat kellaaega, et maksed lubatud ajaga saaja kontole jõuaksid. Need kellaajad on pankade ja valuutade lõikes erinevad, kuid enamasti jäävad need kella 12 ja 15 vahele.
  6. Veendu aegsalt enne ülekannet, et internetipanga limiidid on piisavad! Internetipangas on maksete tegemine kõige soodsam ja kiirem. Kui suuri ülekandeid tihti tegema ei pea, siis võivad suuremate summade ülekandmisel saada limiidid piiranguks ja nende suurendamine võib tähendada sõitu pangakontorisse teie jaoks ebasobival ajal.
  7. Rublamakse tegemisel on täiendavad nõuded saaja nime, panga nime ja selgituse ridadele, mistõttu tuleb olla eriti tähelepanelik. Täpsemad juhised saab pangast. Puudujääkide ilmnemisel andmetes võetakse makse täiendavasse kontrolli ja selle kohale jõudmine viibib või makse tagastatakse sootuks.

Välismaksete tüübid

Kui võrrelda välismakseid siseriiklikega, siis välismaksed on oluliselt aeglasemad ja kallimad. Oluliseks erinevuseks siseriiklikest maksetest on välismakse teenustasude jaotus – kui siseriiklike maksete puhul maksab teenustasud alati makse algataja, siis välismakse teenustasude jagamisel on kaks valikut: jagatud ehk kahasse või maksja tasuda ehk täissumma saajale.

Traditsiooniliselt on välismaksete tegemiseks kokku 6 varianti erinevate kiiruste ja teenustasude kombinatsioonidena, mis määravad ära ka välismakse teenustasu. Seitsmenda variandina võib lisada sellise maksetüübi nagu panga grupisisene makse. Seda võimalust pakuvad Eestis tegutsevad välismaised pangagrupid (Swedbank, SEB, Nordea Bank, Danske Bank) ja teatud olukordades on see hea alternatiiv traditsioonilisele välismaksele. Kaheksas ja kõige ebatraditsioonilisem variant on maksevahendajad – nende pakutav makseteenus võib olla kiirem ja odavam kui pankade oma.

 

Välismaksete tüübid

1. Tavamakse Jaotatud kulud
2. Täissumma saajale
3. Kiirmakse Jaotatud kulud
4. Täissumma saajale
5. Ekspressmakse Jaotatud kulud
6. Täissumma saajale
7. Panga grupisisene makse
8. Maksevahendajad


Maksevahendajate
igapäevane tegevus on klientide eest ülekannete tegemine. Sisuliselt on maksevahendajad justkui ühenduslülid erinevate pankade ja riikide vahel ning võimaldavad tavapärasest kiiremini ja odavamalt raha liigutada. Maksevahendajate poolt pakutavad teenused võivad olla vägagi erinevad, kuid võrreldes pankadega on nende pakutav teenus sageli kiirem ja odavam nii teenustasusid kui ka valuutakursse arvestades

Maksevahendajatel võivad olla välisriikides kohalikud agendid, kes saavad klientide nimel ülekandeid teha välisriigi kohalikus valuutas siseriikliku maksena. Kui näiteks Eestis tegutseval maksevahendajal on agent Poolas, siis tema kaudu Eestist Poola raha saates jõuab tavakiirusega Poola zloti makse  saaja arvele Poola samal päeval, ilma et selle eest oleks vaja tasuda ekspressmakse teenustasu. Sama makset  läbi pangakanalite tavalise välismaksega tehes läheks aega 2–4 päeva.

Näide maksevahendaja kasutamisest makse tegemisel Taani riiki kohalikus valuutas (TavexWise AS on Tavid AS-i tütarettevõte):

maksevahendaja

Panga grupisisest makset kasutades saab samasse pangagruppi kuuluvatele kontodele välismaal kanda raha soodsamalt ja kiiremini kui tavalist välismakset kasutades. Panga grupisiseseks makseks peab klient ise valima õige maksetüübi – seda valikut pank automaatselt kasutaja eest ei tee. Reeglina laekub raha saaja arvele samal või järgmisel pangapäeval ning ülekanne on soodsam kui kõige odavam välismakse. Näiteks kui Eesti ettevõttel on konto Eestis Swedbankis ja Nordea pangas ning Rootsi koostööpartneril Rootsis Nordeas, siis on mõistlik rahaülekanneteks kasutada Nordea grupisisest makset. Pangati on grupimaksete tingimused erinevad ja need tasub enne kannete tegemist üle vaadata. Rohkem erinevatest välismaksete tüüpidest SIIN.

Eestis tegutsevate makseasutuste ja nende välismaa agentide nimekirja leiab Finantsinspektsiooni kodulehelt.

Tavid AS osutab makseteenuseid TavexWise AS-i agendina.

 

Autor: Rasmus Noormägi, Tavid AS äriarenduse juht

Lugemissoovitus Teile