Lisa hinnateavitus

PwC: kulla hind püsis 2008 erinevalt muudest stabiilsena

Avaldatud Kirke Sööt kategoorias Kogu uudisvoog või 13.01.2009
Kulla hind (XAU-EUR)
2158,45 EUR/oz
  
- 18,55 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
27,33 EUR/oz
  
- 0,25 EUR

Kui pea kõik toorainehinnad tegid eelmisel aastal läbi järsu hinnalanguse, siis kulla hind ja tootmismahud püsisid enam-vähem stabiilsetena, näitab PricewaterhouseCoopersi üleilmne uuring.

Kullatootjate hinnangul jäävad tootmismahud ja hinnad stabiilseteks ka tänavu ja eelolevatel aastatel, teatas PricewaterhouseCoopers.


“Kulla hinna stabiilsus näitab, et ebakindlatel aegadel nähakse ses väärismetallis endiselt turvalist riskide maandajat,” kommenteeris uuringu tulemusi Eesti PricewaterhouseCoopersi ärikonsultatsioonide osakonna juht Teet Tender.


Uuringus osalenud 45 rahvusvahelise haardega kulla kaevandamise ja töötlemisega tegeleva ettevõtte 2008. aasta kogutoodang oli 33,3 miljonit untsi, mis on pisut vähem kui aasta varem (34,6 miljonit untsi).


Kui möödunud aastal nõudlus enamike toorainete järgi vähenes ning seetõttu langesid järsult ka hinnad, püsis kulla hind suhteliselt stabiilsena vahemikus 712-905 USA dollarit unts. Alanud aastal jäävad kulla tootmismahud poolte ettevõtete hinnangul samaks ja kolmandik ettevõtteid plaanib toodangut suurendada.


PricewaterhouseCoopersi uuringus osalenud ettevõte hinnang oma veel kaevandamata kullavarude väärtusele oli mullu keskmiselt 734 dollarit unts, 2007. aastal aga 575 dollarit unts. Selle hinna määramiseks kasutavad ettevõtted erinevaid indikaatoreid, milledest levinumad on kulla praegune hind (28%), analüütikute hinnang hinnatrendile (25%), varasem hinnatrend (21%), konkurentide hinnangud (18%) ning valuutakursid ja riiklike regulaatorite ettekirjutused (mõlemad 15%).


PwC Global Gold Price Survey 2008 on koostatud 45 Põhja-Ameerika, Austraalia ning Lõuna-Aafrika rahvusvahelise haardega kulla kaevandamise ja töötlemisega tegeleva ettevõtte andmete põhjal. Vaatlusaluste ettevõtete aastane tootmismaht moodustab umbes veerandi kogu maailmas kaevandatavast ja töödeldavast kullast.


PricewaterhouseCoopers on maailma suurim avalikule ja erasektorile ärinõustamisteenuseid pakkuv organisatsioon, kus 153 riigis töötab rohkem kui 155 000 inimest.


Indrek Kald, www.aripaev.ee 13.01.2009

Lugemissoovitus Teile