Lisa hinnateavitus

Saudidel kulda arvatust poole rohkem

Avaldatud Kirke Sööt kategoorias Kogu uudisvoog või 21.06.2010
Kulla hind (XAU-EUR)
2178,47 EUR/oz
  
- 57,09 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
25,70 EUR/oz
  
- 1,36 EUR

Maailma suuruselt neljandate valuutareservidega Saudi Araabia on kuhjanud kokku kaks korda rohkem kulda, kui varem arvati.

Kuld Eesti Panga muuseumis

Kulla osakaal arenevate majanduste riigireservides näib olevat tõusuteel.

Saudi Araabia valitsuse reservide revideeritud numbrid avalikustas ametlikke kullahoiuseid jälgiv Maailma Kullanõukogu (WGC), kelle andmetel on Saudi Araabia keskpangal 322,9 tonni kulda. Varasemates raportides oli saudide kulla koguseks toodud 143 tonni.

Keskpanga raportis on lisamärkus, et «kulla andmeid on täiendatud võrreldes 2008. aasta esimese kvartali kogustega, võttes arvesse hiljutisi korrektuure».

Saudi Araabia keskpangalt täiendavaid kommentaare saada ei õnnestunud.

Analüütikute sõnutsi on ilmselt tegemist pigem muudatustega raamatupidamises, kui uute ostudega. Üks võimalus on, et suur hulk riigi kullavarudest oli senini ametlikult kajastamata.

Kuna ametlikku selgitust aga laekunud pole, on analüütikud avatud erinevate võimaluste suhtes. Praeguste hindade juures on Saudi Araabia varudesse «juurde tekkinud» kuld väärt 7 miljardit dollarit ehk 5,6 miljardit eurot.

Avastus võib aga vallandada tõsise kullapalaviku, kuna juhib tähelepanu tõsiasjale, et kaks aastakümmet kulla müügiga tegelenud keskpangad on kollasest väärtismetallist taas huvitatud.

Kullahinnad kerkisid reedel 1260 dollari peale Troyes’ untsist.  Inflatsiooni arvestades on aga kõikide aegade rekord – 1980. aasta 2300 ja enam dollarit – veel mägede taga.

Lähipäevil on turgu oma kullakogusega üllatanud ka Hiina, kes tunnistas üles enam kui 1000 tonnise «kullamäe» – samuti ligi kaks korda suurema, kui neli aastat on raporteeritud.

Analüütikud usuvad, et keskpangad võivad sel aastal esmakordselt peale 20 aasta pikkust vaheaega kulda kokku ostma hakata. India ostis aasta alguses Rahvusvaheliselt Valuutafondilt 200 tonni kulda, Venemaa ja teised ostavad aga ametlikel andmetel kohalike kaevanduste käest kulda regulaarselt.

Euroopa keskpangad on viimased kaks aastakümmet oma kullast agarasti lahti saada üritanud. Praeguseks on müük sama hästi kui seiskunud.

Saudi Araabia on nüüd kullavarudelt maailmas 16. kohal ja edestab näiteks Suurbritanniat ja Hispaaniat. Kõige rohkem on kulda Ameerika Ühendriikidel: 8133,5 tonni.

https://majandus.postimees.ee/279070/saudidel-kulda-arvatust-poole-rohkemhttp://www.e24.ee/?id=279070

Lugemissoovitus Teile