Lisa hinnateavitus

Targad mehed on alati kulda hinnanud

Avaldatud Kirke Sööt kategoorias Kogu uudisvoog või 20.11.2008
Kulla hind (XAU-EUR)
2229,63 EUR/oz
  
- 11,59 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
29,38 EUR/oz
  
- 0,29 EUR

“Loomupärase maksevahendina ei ole paberrahas midagi väära, eeldusel, et meil on ideaalne võim ja jumalikult intelligentsed kuningad.”
Aristoteles, Kreeka filosoof ja geenius (384-322BC)


“Paberraha langeb oma loomuomase väärtuseni – nulli”
Voltaire, Prantsuse poeet, ajaloolane ja filosoof (1694 – 1778)


“Meil kõigil tuleb teha valik, kas usaldada kulla loomulikku stabiilsust või valitsusliikmete ausust ja intelligentsi. Ja kogu lugupidamise juures nende härrasmeeste suhtes, teeksin mina isiklikult panuse kullale”
George Bernard Shaw, Iiri dramaturg, teoreetik ja filosoof (1856-1950)


“… kuld ja majandusvabadus on lahutamatud … eelarve puudujääk on lihtsalt plaan rikkuse varjatud konfiskeerimiseks. Kuld seisab sel salakavalal protsessil jalus. Ta on omandiõiguste kaitsja”
Alan Greenspan, essee – “Kuld ja majandusvabadus”


“Kuld on endiselt ülim makseviis maailmas … ekstreemolukorras ei aktsepteeri paberraha keegi. Kuld on alati aktsepteeritud.”
Alan Greenspan, USA föderaalreservi esimees, kõne, 1999 mai.


Kuld – kuningate ja riikide rikkuse sümbol, paljude poolt ihaldatud, kuid väheste poolt omistatud, kulda on kalliks peetud läbi ajaloo. Viiendal sajandil mõtiskles Aristoteles raha ideaalse vormi üle. Aristoteles otsustas, et kuld on ideaalne raha viiel põhjusel:Vastupidavus: Kuld ei mädane, murdu, murene, kõdune, roosteta ega tuhmu. Kulda ei mõjuta õhk, vesi ega isegi enamus happeid. Seda ei saa lahustada või üle trükkida nagu paberraha.


Mugavus ja teisaldatavus: eluaegne rikkus võib mahtuda taskusse.


Jagatavus: Kulda võib lihtsalt jagada väiksemateks osadeks. Untsi kulda võib jagada 100 või isegi 1000 korda.


Konsistents: Unts puhast kulda on täpselt sama nagu iga teine unts. See teeb kulla rahvusvaheliselt kaubeldavaks ja likviidseks. Mitte nagu unikaalsed ehted ja kunstiteosed.


Nõudlus: Kullal on vapustavalt palju kasutusalasid (tänapäeval isegi rohkem kui Aristotelese ajal). Selle piiratud olemus ja ainulaadsed omadused hoiavad nõudluse kõrge ja metalli nappus kindlustab selle jätkuva väärtuse.


“Valitsused valetavad, pankurid valetavad, isegi audiitorid mõnikord valetavad – kuld räägib tõtt.”
Lord Rees Mogg, ökonomist ja endine The Times toimetaja

Lugemissoovitus Teile