Lisa hinnateavitus

Hiina koroonaviiruse mõju maailma kullaturule

Avaldatud Jaana kategoorias Kullamaailmast, Kogu uudisvoog või 21.02.2020
Kulla hind (XAU-EUR)
2526,00 EUR/oz
  
+ 2,83 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
29,96 EUR/oz
  
+ 0,09 EUR
Hiina koroonaviiruse mõjudest kullaturule
Hiina koroonaviiruse mõjudest kullaturule

21.02.2020

Maailma Kullanõukogu avaldas äsja kokkuvõtte Hiina koroonaviiruse võimalikest mõjudest maailma kullaturule. Enne järelduste avaldamist möönis nõukogu, et ehkki epideemia  on maailmamajandust, eriti selle tootmisprotsesse juba olulisel määral mõjutanud, siis selle koguefekti mõõtmine globaalsele väärismetallide nõudlusele on keeruline, ent mitte võimatu ülesanne.

Stsenaariumite modelleerimisel kasutati etalonina ajalooliselt ja sisuliselt kõige analoogsemat juhtumit 2003. aasta algusest, mil Hiinas levis SARS viirus. Kõige suurem probleem stsenaariumite loomisel tulenes asjaolust, et tol perioodil tungis USA kallale Iraagile ning see mõjutas maailma kullaturge veel suuremal määral kui Hiinas ja Aasias leviv viirus.

Veelgi olulisem on, et Hiina rolli tänapäeva maailmamajanduses ei saa võrrelda ligi paarikümne aasta taguse perioodiga. Kui 2003. aasta SARS-viiruse epideemia ajal oli Hiina SKT maht 1,7 triljonit dollarinit, siis 2019. aastaks oli see paisunud 14,3 triljoni dollarini. Möödunud aastaks oli nominaalse kursi alusel Hiinast saanud maailmas suuruselt teine majandus, ent reaalses ostujõus olid nad kaugelt suurimad.

Koroonaviiruse mõju maailma kullaturgudele ning hetkel asetleidvale kulla hinnarallile tuleneb peamiselt asjaolust, et Hiinast on saanud 2020. aastaks maailma suurim kulla jaemüügi turg – Hiina moodustab 30% maailma jaemüügis oleva kulla kogunõudlusest (2003. aastal oli vastav näitaja 8%). Ning kui ehtekulla läbimüük on Maailma Kullanõukogu prognoosi kohaselt Hiinas 10-15% langenud, siis suurenenud nõudlus investeerimiskulla kui maksimaalselt turvalise varaliigi vastu on kruvimas kullahindu kõrgustesse üle kogu maailma.

Kuivõrd mõjutab koroonaviirus kulla hinda tulevikus, sõltub Kullanõukogu sõnul sellest, kas kriisiolukord laheneb kiiresti või vastupidi, eskaleerub. Kiire lahenduse puhul on mõju kulla hinnale ajaliselt piiratud ja marginaalne. Kui aga epideemia jätkab levikut, on oodata finantsturgude tugevat survet kullahinna kasvule seoses varade liigutamisega turvalistesse varaklassidesse.

 

 

Lugemissoovitus Teile