Lisa hinnateavitus

Järjekordne suur reitinguagentuur alandas USA valitsuse võla väljavaadet

Avaldatud Mait Kraun kategoorias Kullamaailmast, Maailmast, Kogu uudisvoog või 26.11.2023
Kulla hind (XAU-EUR)
2186,55 EUR/oz
  
+ 12,66 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
25,45 EUR/oz
  
- 0,12 EUR

Novembri keskel teatas reitiguagentuur Moody’s, et muudab USA krediidireitingu väljavaate negatiivseks. Nüüd on kõik kolm suurimat USA reitinguagentuuri Ühendriikide reitingut või väljavaadet alandanud.

Tundub, et suuremad reitinguagentuurid ei saa enam ignoreerida USA valitsuse hullumeelset kulutamist ja laenamist.

Negatiivne väljavaade ei tähenda automaatselt, et reitingut alandatakse, aga selle tõenäosus on tunduvalt kasvanud. Praegu on Moody’s seadnud Ühendriikidele kõrgeima võimaliku reitingu ehk AAA. Nii Fitch kui Standard & Poor’s on USA-lt kõrgeima reitingu ära võtnud.

“Intressimäärad on kasvamas ning efektiivseid fiskaalpoliitika meetmeid valitsuse kulutuste vähendamiseks või tulude tõstmiseks ei ole. Selle tõttu ootame, et USA eelarve puudujääk püsib väga suur, mis nõrgestab võlakohustuste maksevõimet,” teatas Moody’s.

Moody’s tõi ühe põhjusena välja ka kevadel toimunud debati võlalae üle, mis viis USA lähedale maksejõu väljakuulutamisele. Tõsi, seda on ka varem juhtunud ja alati on ikkagi võlalage tõstetud. Võlalae debati kohta saab pikemalt lugeda siit.

Moody’s tõi välja ka poliitilisi põhjusi:

“Moody’se hinnangul on poliitilise polariseerumine kasvamas. Selle tõttu on poliitilise konsensuseni järjest raskem jõuda, mille tõttu on äärmiselt keeruline luua ka mitmeaastane plaan, mis võimaldaks eelarve puudujäägi kiire kasvu peatada, valitsuse kulutusi suurendada ning hoolekande kulutusi reformida.”

USA valitsusametnikud muidugi selle sammuga nõus ei olnud. “Me ei ole nõus, et Moody’s USA krediidireitingu väljavaate negatiivseks muutis,” ütles rahandusministeerium aseminister Wall Adeyemo. “Ameerika majandus on jätkuvalt tugev ja riigivõlakirjad on maailma silmapaistvaim turvaline ja likviidne vara.”

Adeyemo väitis, et Bideni administratsioon on demonstreerinud oma pühendumust fiskaalsele jätkusuutlikkusele, sest Biden on teinud ettepaneku vähendada järgmise 10 aasta jooksul defitsiiti 2,5 triljoni dollari võrra.

Numbrid räägivad aga midagi muud. USA riigieelarve defitsiit tõusis 2023. fiskaalaastal 1,7 triljoni dollarini, kõrgem on see olnud ainult koroonakriisi ajal (2020 ja 2021). Samal ajal langesid valitsuse tulud fiskaalaastal 9 protsendi võrra.

Moody’s on ainuke kolmest suuremast reitinguagentuurist, kes on jätnud USA krediidireitingu kõige kõrgemale (AAA) tasemele. Seda on hoitud seal alates 1917. aastast.

Teised kaks suuremat reitinguagentuuri on Standard & Poor’s 500 ning Fitch Ratings. Esimene langetas USA reitingut juba aastal 2011, mil toimus intensiivne debatt võlalae tõstmise üle. Fitch Ratings langetas USA reitingut esmakordselt

Intressimäärade tõus võib jätkuda

Reitinguagentuuride sammud juba ameeriklaste olukorda halvendamas. See paneb ülespidise surve alla intressimäärad – kuna riskid on reitinguagentuuride sõnul kasvamas, siis soovitakse laenude pealt ka kõrgemat intressi saada, mis muudab USA valitsuse jaoks vanade laenude tasumise raskemaks.

Kõik see on peegeldumas ka USA kasvavates intressimaksetes. Föderaalreservi andmetel tõusid USA riigivõla intressimaksed annualiseeritult kolmandas kvartalis ligi triljoni dollarini. Selle põhjuseks on asjaolu, et riigivõlakirjade tootlus on kiiresti tõusmas ning uue võla pealt tuleb maksta aina kõrgemat intressi.

Ja kõrgemaid intresse ei pea maksma ainult USA valitsus. Föderaalreservi andmetest selgub, et näiteks 30aastase kodulaenu keskmine fikseeritud intressimäär tõusis oktoobri lõpus 7,8 protsendini, mis on kõrgeim tase alates 2000. aastast.

Fitch Ratings, kes alandas USA krediidireitingut selle aasta augustis, teatas samal ajal, et USA pangandussektor võib olla lähenemas uuele tormile, mis kaasneb pankade krediidireitingute alandamisega. Fitchi otsuste kohta saab pikemalt lugeda siit.

Lugemissoovitus Teile